26 вересня пройшло перше підготовче судове засідання у справі ексміністерки юстиції часів Януковича Олени Лукаш, у якій також фігурує віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

З 12 обвинувачених з’явилися майже усі — не прибула в судове засідання лише Ганна Сапельникова, яка в цій схемі ймовірно отримала 680 тис. грн за проведений аналіз законодавства у сфері цивільної авіації. 

З незрозумілих причин повістку Сапельніковій ВАКС не надіслав, однак попросив через адвоката передати їй інформацію про судове засідання. При цьому останній уже під час засідання вказав, що не має з підзахисною контакту з березня 2022 року.

Очікувано, що на першому засідання особливо відмітилась ключова фігурантка — одіозна ексміністерка юстиції часів Януковича Олена Лукаш. Вона отримала зауваження від головуючого за те, що спершу відмовилася говорити суду свої ідентифікуючі дані, а потім відмовилася від роз’яснення судом її прав як обвинуваченої. 

А все тому, що Лукаш вважає свій виклик до зали суду помилковим. На її переконання, вона не є обвинуваченою або підозрюваною у цій справі, а свій статус ідентифікувала так: «особа присутня» та «особа, яка немає статусу підозрюваного чи обвинуваченого». 

Ця теза лунала майже на кожне звернення головуючого до неї. Врешті для пояснення своєї позиції вона зазначила, що є низка чинних судових рішень: ухвала Печерського райсуду та ухвала Київського апеляційного суду, якими скасовано змінені їй у 2019 році підозри, а тому вона не є підозрюваною чи обвинуваченою у цьому процесі. 

До слова, ці рішення були прийняті судами поза їх підсудністю, оскільки такі клопотання та апеляційні скарги повинен був слухати ВАКС. Це  згодом було підтверджено Апеляційною палатою Антикорсуду. 

У засідання Лукаш з’явилася без захисника, що автоматично не дозволило б колегії суддів ВАКС продовжувати розгляд справи. Тому їй було надано час до 4 жовтня знайти собі адвоката, інакше суд призначить його самостійно.

Подібна ситуація була й з обвинуваченим Калмиковим, який, на думку прокурорів, отримав 930 тис. грн за проведений аналіз законодавства у сфері торгівлі та охорони довкілля. З’явився він без захисниці Неупокоєвої, оскільки, за його словами, з нею не бачився уже 4 роки. При цьому відмовлятися від її “захисту” під час засідання Калмиков не захотів, тому суд встановив йому той же термін, що й Лукаш, для пошуку адвоката.

Крім цих курйозів, у засіданні головуючий суддя Кравчук та член колегії Крук повідомили про факти знайомства з деякими обвинуваченими. Зокрема Крук вказав, що в силу своєї попередньої посади заступника голови Антикорсуду він перетинався з обвинуваченою віцепрем’єркою Стефанішиною. Однак наразі судді колегії не мають з обвинуваченими жодних стосунків, які могли б вплинути на об’єктивність розгляду справи, тому самовідводів від них не пролунало, як і відводів від учасників справи.

Врешті підготовче засідання відклали, оскільки Апеляційна палата ВАКС буде слухати клопотання захисту про передання цієї справи з ВАКС до іншого суду.

Наступне засідання у цій справі призначене на 4 жовтня.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(436) "Лукаш вважає свій виклик до зали суду помилковим. На її переконання, вона не є обвинуваченою або підозрюваною у цій справі, а свій статус ідентифікувала так: «особа присутня» та «особа, яка немає статусу підозрюваного чи обвинуваченого». " ["quote_author"]=> string(0) "" }

Лукаш вважає свій виклик до зали суду помилковим. На її переконання, вона не є обвинуваченою або підозрюваною у цій справі, а свій статус ідентифікувала так: «особа присутня» та «особа, яка немає статусу підозрюваного чи обвинуваченого».