Інформація про бенефіціарних власників у форматі відкритих даних доступна на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.

 

Зроблено важливий крок на виконання підписаного Меморандуму про взаєморозуміння та розвиток співпраці між Міністерством юстиції України, Державним агентством з питань електронного урядування, Transparency International Україна та консорціумом OpenOwnership у напряму передачі відомостей про бенефіціарних власників до Глобального реєстру. За умовами Меморандуму відомості про бенефіціарів мають бути відкритими, доступними у структурованому й машинозчитуваному форматі та безоплатно передаватися до Глобального реєстру.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман на своїй сторінці у Facebook зазначив: «Гарна новина. Україна відкрила дані про бенефіціарів компаній та стала першою країною у світі, яка приєдналася до Глобального реєстру бенефіціарних власників – ініціативи Transparency International щодо сприяння прозорості й запобігання корупції. Відкриті дані – це основа побудови прозорої та ефективної держави, а також – потужне джерело розвитку комерційних і громадських проектів. Відтак ЗМІ та громадськість може вільно використовувати і аналізувати ці відкриті дані для публічного контролю, а IT-бізнес – для створення нових інтернет-сервісів і проектів, які збагачуватимуть економіку і стануть у нагоді своїм користувачам. Відкриваємо Україну разом!»

Відкриття інформації про бенефіціарних власників є одним із зобов’язань національного плану дій та Паризької декларації з впровадження ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд», а також підсумкових документів Антикорупційного саміту в Лондоні 2016 року. Доступні дані про кінцевих власників компаній є важливими для боротьби з корупцією та забезпечення корпоративної звітності. Після запуску Глобального реєстру в квітні 2017 року Україна стала першою державою, яка офіційно підтвердила готовність інтегрувати дані про бенефіціарів в електронному вигляді.

Україна продовжує розбудовувати нові тренди глобального партнерства, долучившись до створення реєстру бенефіціарів. Відкриття бенефіціарів – це запуск потужного механізму протидії корупції, запобіганню топ-корупції», – вважає Ярослав Юрчишин, виконавчий директор ТІ Україна

До запуску Глобального реєстру бенефіціарних власників приклався консорціум міжнародних організацій – Transparency International, OpenCorporates, World Wide Web Foundation, Global Witness, the B Team, ONE Campaign та Open Contracting Partnership. Його поява – результат політичної волі країн-учасниць глобального Антикорупційного саміту у м. Лондоні в травні 2016 року. Реєстр має стати авторитетним джерелом даних про власників компаній та організацій. Ці дані будуть пов’язані між собою в різних юрисдикціях, галузях, а також взаємодіятимуть із іншими базами даних.

«Мрія, віра в перемогу, надійні та відповідальні партнери, чіткі стратегія та тактика – це все запорука досягнення результатів навіть у найкоротші терміни. Черговий виклик – інтегрувати наші дані до Глобального реєстру бенефіціарних власників та представити результати під час Генеральної асамблеї ООН у вересні цього року», – зазначила Олеся Архипська, експерт з врядування Transparency International Україна, член Координаційної ради з питань реалізації в Україні Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд».   

Хронологія подій:

7-8 серпня 2017 рокувізит в Україну представників Глобального реєстру бенефіціарних власників (OOR) Zosia Sztykowski, координатор проекту, та Chris Taggart, виконавчий директор та засновник OpenCorporates.

 27 липня 2017 року – офіційне запрошення за дорученням керівників The B Team Президенту України П. Порошенко взяти участь в Пленарній сесії “Toward a New Trust: Serving Public Interests through Transparency and Integrity” між главами держав, бізнесменами світового рівня та лідерами громадянського суспільства, яка відбудеться 19 вересня 2017 року у м. Нью-Йорк, США під час Генеральної Асамблеї ООН.

16 червня 2017 рокупідписано Меморандум про взаєморозуміння та співробітництво між Міністерством юстиції України, Міністерством аграрної політики та продовольства України, Державним агентством з питань електронного урядування України, Transparency International Україна та Бітфурі Холдінг Б.В. з відпрацювання технології блокчейн на державних реєстрах та земельному кадастрі, розробку першого Індексу розвитку блокчейн у державному секторі та отримання першої ноди-аудитора для громадської організації

14 червня 2017 року – міжнародна ініціатива «Партнерство «Відкритий Уряд» привітала Україну, яка перша зі всіх держав приєдналась до Глобального реєстру бенефіціарних власників

22 травня 2017 рокупідписано Меморандум про взаєморозуміння та розвиток співпраці між Міністерством юстиції України, Державним агентством з питань електронного урядування, Transparency International Україна та консорціумом OpenOwnership у напряму передачі відомостей про бенефіціарних власників до Глобального реєстру

 18 травня 2017 рокуКабінет Міністрів Україна підтримав ініціативу Transparency International Україна щодо передачі інформації про бенефіціарних власників до Глобального реєстру та ухвалив зміни до Постанови №593 від 8 вересня 2017 року