

У червні команді DOZORRO вдалося запобігти неефективному використанню майже 51 млн грн. Це результат звернень, які команда DOZORRO надіслала замовникам у попередні місяці. А з початку року ми допомогли зекономити понад 410 млн грн.
Водночас саме цього місяця наші аналітики виявили потенційних переплат ще на 136 млн грн. Про найрезонансніші кейси економії та типові порушення — у щомісячному підсумку.
86 закупівель на 4,5 млрд грн — проаналізували і побачили ризики
DOZORRO за червень проаналізував 86 закупівель, а порушення знайшов в 50 тендерах.
Найпоширеніші проблеми стосувалися завищення очікуваної вартості або ризику переплати — таке ми побачили у 36 закупівлях. Промовистий приклад — будівництво нового корпусу з протирадіаційним укриттям для Запорізької обласної дитячої лікарні. ДП «Місцеві дороги Запорізької області» уклало договір на 439,5 млн грн з ТОВ «Будівельна компанія Кальміус» — фірмою, яку заснували лише два місяці тому. Тут наші фахівці ідентифікували потенційну переплату 32 млн грн.
Ще у 13 випадках ми зафіксували процедурні порушення: замовники безпідставно відхиляли або навпаки визнавали переможцями учасників із проблемними пропозиціями.
Понад 50 млн економії за червень
Зменшення суми договору
Найбільше цього місяця — 6,2 млн грн — ми допомогли зекономити на реконструкції колиб для базової підготовки населення до національного спротиву. КП Львівської обласної ради «Технічний нагляд» замовило такі роботи на туристичній базі «Карпати» в с. Кам’янка. На закупівлю прийшов один учасник — ТОВ «Елітбудпро» — і запропонував ціну на 150 тис. грн нижчу за очікувану вартість. З ним і уклали договір.
Ми звернули увагу на завищені ціни в кошторисі: лише на сендвіч-панелях різних видів могли переплатити майже 2 млн грн. DOZORRO надіслав КП Львівської обласної ради «Технічний нагляд» листа з розрахунками та проханням знизити завищені ціни. Вийшло: суму договору зменшили на 6,2 млн грн. Закупівлю також взяла в роботу Держаудитслужба і розпочала моніторинг. Аудитори, зокрема, попросили обґрунтувати умови оплати та узгодження строків гарантії. Замовник прозвітував про те, що усунув порушення.
На реконструкції будівлі в Черкасах після нашого звернення вдалося зекономити 3,1 млн грн. ТОВ «Черкасиміськбудпроект» планувало виконувати роботи за майже 43 млн грн. Ціни на будматеріали завищили. Наприклад, цементну штукарку Ceresit фірма внесла в кошторис по 18,72 грн/кг (з ПДВ), коли Epicentr пропонує її по 8,16 грн/кг, а LeroyMerlin по 6,96 грн/кг. Ми й раніше помічали завищення цін на проєктах з цим підрядником. У травні DOZORRO ідентифікував потенційну переплату 3 млн грн на реконструкції будівлі суду в Черкасах.
Ще 1,9 млн грн ми допомогли зекономити Центральній базі виробничо-технологічної комплектації Національної гвардії України. Вона оголосила закупівлю будівництва зовнішніх інженерних мереж — трубопроводів, ліній зв’язку та електропередач. Планували витратити до 27 млн грн. ТОВ «Будівельна фірма Грандтавербуд» була єдиним учасником закупівлі і запропонувала ціну майже на пів мільйона нижчу за очікувану вартість. Утім, навіть так DOZORRO побачив у кошторисі завищені ціни. Їх вдалося скоригувати. Наші Гроші раніше повідомляли про ймовірну переплату на іншій закупівлі з цим підрядником.
Розірвані договори
Ми в DOZORRO намагаємося запобігати потенційним переплатам ще на етапі до укладання договору. Якщо ж порушення все-таки мали місце, тоді зміщуємо фокус на виправлення ситуації. Раніше ми пояснювали, що саме вважаємо економією та як рахуємо цю суму.
Таким чином у червні вдалося запобігти ще понад 26 млн грн можливих неефективних витрат, завдяки розриванню договорів.
Наприклад, 7,2 млн грн зекономили на будівництві протирадіаційного укриття спеціалізованої школи №44 у Києві. Ще рік тому Управління освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації оголосило закупівлю будівництва захисної споруди. Планували витратити до 122,6 млн грн. На такий масштабний проєкт пропозицію подав лише один учасник — ТОВ «БМБУД». Воно зголосилося виконати роботи за 121,7 млн грн.
Ми помітили завищені ціни на будівельні матеріали. Наприклад, у кошторис вписали бетонну суміш у півтора раза дорожче ринкової вартості, переплата лише на ній могла сягнути 7,3 млн грн.
На закупівлю звернула увагу й Держаудитслужба — побачили порушення. Замовник мав проблеми зі строками оприлюднення інформації про закупівлі, тендерну документацію склали не відповідно до вимог закону. Ще одна неточність — Управління освіти Голосіївського району не відхилило тендерну пропозицію переможця, хоча мало це зробити. Результат моніторингу — замовник розірвав договір з ТОВ «БМБУД».
Так само вчинили й на закупівлі будівництва дитячого садка в Гатному. Про цей довгобуд DOZORRO писав у квітні. Наші фахівці побачили в кошторисах потенційних переплат на 5,8 млн грн — їх вдалося уникнути, завдяки розірванню договору.
Ще 5,3 млн грн, 4,8 млн грн та 3,6 млн грн вдалося зекономити на будівництві багатоквартирного будинку в Дніпрі, реконструкції в Харкові та утепленню в Дніпрі відповідно.
Кримінальні провадження
Ми вважаємо, що якщо нам не вдалося запобігти, і кошти вже витратили неефективно, то порушники мають понести покарання. У таких випадках наші фахівці передають інформацію про потенційні переплати не лише замовникам, а й правоохоронцям.Таких ситуацій у червні було дві.
Після нашого звернення відкрили кримпровадження щодо закупівлі будівництва захисної споруди протирадіаційного укриття на території Архангельського професійного аграрного ліцею. Тут DOZORRO зафіксував 3,2 млн грн потенційної переплати — саме цю суму враховуємо як економію.
Другий випадок — реконструкція будівлі Путильської багатопрофільної лікарні. Ми повідомили правоохоронців про завищені ціни. Йдеться про 1,8 млн грн. Наші матеріали доєднали до вже відкритого кримінального провадження.
________
Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.