28 березня 2022 року Збройні Сили України вигнали з Ірпеня російську армію. За кілька днів вони також звільнили Бучу і Гостомель. Аналітикиня Transparency International Ukraine дослідила, як ці населені пункти відновлювали протягом року після деокупації.

За підрахунками проєкту Rebuildua, загальні збитки завдані цим трьом населеним пунктам внаслідок російської окупації становлять приблизно 40 млрд грн. Водночас у Prozorro протягом року прозвітували про 450 закупівель для їх відбудови на орієнтовно 880 млн грн. Частини закупівель коштом бюджету може не бути у Prozorro, якщо їх провели до кінця червня 2022. Тоді звітувати було необов’язково — внести інформацію про них у систему можна вже після завершення воєнного стану.

З тих закупівель, що ми бачимо зараз, лише 8 провели за допомогою аукціонів у Prozorro. До того ж лише на 2 з них прийшло більше одного учасника. 98% закупівель для відбудови цих трьох населених пунктів провели напряму.

Станом на 1 квітня для відбудови Ірпеня провели 214 закупівель на понад 405 млн грн, про які прозвітували в Prozorro. 

Найдорожчий контракт уклали на ремонт навчального центру Державного податкового університету. Договір на понад 20 млн грн підписали напряму з ТОВ «Промін Буд Сервіс». Однак оплатили його не повністю — лише на 3,4 млн грн — через зменшення обсягів фактичного фінансування замовника. 

Для відбудови Бучі79 закупівель на понад 390 млн грн.  Найбільша сума договорів на відбудову міста у ТОВ «Нідком» — понад 137 млн грн. Компанія отримала 36 контрактів. За даними порталу КиївВлада, один з її засновників може бути пов’язаний з Олександром Чуняком – помічником депутата ВР Олега Семінського (фракція «Слуга Народу»). 

На відбудову Гостомеля через Prozorro з бюджету витратили 84 млн грн — провели 165 закупівель. 35 угод на понад 30 млн грн Департамент регіонального розвитку Київської ОДА уклав з ТОВ «ІБК Енерготехнобуд». Усі вони стосувалися ремонту житлових будівель.

«Про більшість витрат і проєктів (зокрема за донорські кошти та пожертви) часто невідомі ні виконавці робіт, ні вартість цих робіт. Що безперечно створює високі ризики можливих зловживань. Щоб процес відбудови викликав довіру, необхідно забезпечити максимально відкриті й прозорі процедури визначення потреб, їх пріоритезації, вибору виконавців робіт та звітування», — пояснює проєктний менеджер TI Ukraine Володимир Даценко. 

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(327) "Щоб процес відбудови викликав довіру, необхідно забезпечити максимально відкриті й прозорі процедури визначення потреб, їх пріоритезації, вибору виконавців робіт та звітування" ["quote_author"]=> string(33) "Володимир Даценко" }

Щоб процес відбудови викликав довіру, необхідно забезпечити максимально відкриті й прозорі процедури визначення потреб, їх пріоритезації, вибору виконавців робіт та звітування

Володимир Даценко