Останні скоординовані дії СБУ, Офісу Генпрокурора та Державного бюро розслідувань сигналізують про бажання влади зруйнувати незалежність створених після Революції Гідності антикорупційних органів та силовими методами отримати інформацію і вплинути на розслідування щодо топпосадовців. Transparency International Ukraine публічно заявляє про неприпустимість тиску на антикорупційні органи.

21 липня працівники Служби безпеки України, Офісу Генерального прокурора та Державного бюро розслідувань без ухвали суду провели обшуки в низки детективів Національного антикорупційного бюро, а також почали позапланову перевірку дотримання державної таємниці Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою. 

Офіційна інформація у публічному просторі вказує, що головною метою цих дій було загальне бажання вплинути на діяльність НАБУ і САП. 

  1. Проведення 70 обшуків в представників НАБУ і САП без судових ухвал свідчить про масовий характер тиску СБУ й ОГП на правоохоронні антикорупційні органи. А оскільки суть інкримінованих детективам «злочинів» варіюється від порушень правил дорожнього руху до державної зради, такі дії вказують на іншу мету, ніж заявлена. Причому масштабність та планований характер операції не дозволяють говорити про невідкладність обшуків. 
  2. При обшуках працівники СБУ протиправно застосували фізичну силу до детектива НАБУ без опору з його боку. Це могло бути спрямовано на створення «вірусної картинки», яку злили Тг-каналам до офіційної комунікації про згадані події. Такі дії також порушують право на приватність особи.  
  3. Порушення та припущення в офіційній комунікації правоохоронних органів. В офіційній комунікації СБУ і ОГП висловлюють позиції про те, що працівники НАБУ вчиняли ще й інші дії, про підозру в яких їм не повідомляли. А публікація прізвищ та імен посадовців державними органами порушує презумпцію невинуватості.
  4. Проведення позапланової перевірки дотримання держтаємниці САП без попереднього повідомлення керівництва є порушенням та створює ризик компрометації антикорупційних розслідувань загалом. Ймовірне отримання СБУ доступу до матеріалів всіх негласних слідчих дій та спецоперацій може призвести до зриву наявних справ, у тому числі і щодо найвищих топпосадовців.
  5. Підозри від ДБР у справах про ДТП, які мали місце у 2021 та 2023 роках, вказують на системний характер тиску з боку різних правоохоронних органів. Це не схоже на звичайний порядок досудового розслідування, а є цілеспрямованою акцією з «реабілітації» будь-яких справ, які можна знайти на працівників НАБУ. 

Таким чином вже очевидно, що сьогоднішня комплексна кампанія СБУ, Офісу Генпрокурора та ДБР порушує низку норм українського законодавства та сигналізує про бажання скомпрометувати роботу антикорупційних інституцій. А це ставить під питання подальшу можливість незалежної роботи НАБУ, САП та інших органів системи, ефективне доведення до вироку антикорупційні розслідування щодо топпосадовців та нівелює здобутки України в боротьбі з корупцією за останні 11 років.

Transparency International Ukraine наголошує, що такі дії особливо шкодять нашій країні під час війни, оскільки руйнують сталість інституцій, які забезпечують цілісність і розвиток держави. 

Ми закликаємо Президента Володимира Зеленського публічно гарантувати незалежність антикорупційних органів та вимагаємо від Служби безпеки України та Офісу Генерального прокурора припинити незаконний тиск.