Трансперенсі Інтернешнл Україна презентувала результати дослідння «Чому розривають договори в Prozorro?». Експерти проєкту DOZORRO проаналізували причини розірвання договорів у Prozorro з 2017 по 2019 рік і розробили рекомендації, як зменшити цей показник та вдосконалити систему.
Історія закупівлі не закінчується підписанням договору — згодом треба прозвітувати про його виконання. Однак буває, що в договір вносять зміни, або й узагалі розривають. У такому випадку в системі Prozorro договір переходить в статус “розірваний” зі вказанням причини. Водночас, причину розірвання замовник може вказувати у довільній формі.
Понад 70% договорів, які мали бути завершені у 2017-2019 роках — загалом 2,3 млн договорів на загальну суму понад 1,68 трлн грн — досі відображаються в системі як активні. Кожен другий постачальник не прозвітував про завершення договору.
Частка розірваних договорів щороку зменшується, у 2019 р. цей показник становив 6,7%. Найбільше серед них звітів про укладений договір, адже ця процедура є найбільш розповсюдженою у системі Prozorro.
У дослідженні запропоновано класифікацію причин розірвання договорів. Її точність становить 92,3% на тестовій вибірці. Згідно з класифікацією, до найпоширеніших причин належать:
- Механічна/технічна помилка — зустрічається в третині випадків (19,2% від розірваних договорів, укладених за переговорною процедурою, і 47,9% від розірваних звітів про укладений договір). Такі договори розривали найшвидше — переважно вже на 2 день.
- Порушення законодавства України — були виявлені в 13,9% розірваних договорів.
- Порушення умов договору —спричинили майже 10% розірвань договорів.
Через некоректне трактування Закону “Про публічні закупівлі”, деякі замовники розривали договори, коли вони були виконані або через закінчення бюджетного року.
Експерти також опитали замовників та постачальників, щоб дізнатися, як на них впливає розірвання договорів. Загалом респонденти не висловили сильного занепокоєннями подібними ситуаціями та переважно не вживають заходів для їх попередження, хоча розірвання договорів ускладнюють їм роботу.
На основі проведеного аналізу наші фахівці підготували поради замовникам для зменшення ризику розірвання договорів та низку рекомендацій для вдосконалення системи Prozorro.