Щорічно команда «Transparent cities/Прозорі міста» презентувала Рейтинг прозорості 100 українських міст та Рейтинг підзвітності 50 з них у перші місяці року. Враховуючи контекст сприйняття результатів, цьогоріч дослідження публікується з акцентом на актуальні в умовах війни рекомендації для міст.
Метою дослідження було зафіксувати наявний розвиток та прогрес муніципалітетів, щоб з перемогою повернутися до їх відбудови та покращення. Про головні результати дослідження читайте нижче.
Місто-лідер обох рейтингів у 2021 році — Маріуполь. Вже вдруге, адже попереднього року місто також отримало першість. Міська рада не лише формально виконувала визначені законодавством вимоги, а й втілила багато належних практик, зробивши місто взірцевим у сфері публікації даних, наданні онлайн-послуг, роботи з геопорталом тощо.
Вперше за час дослідження одразу 5 міст перетнули позначку у 80 балів. Окрім Маріуполя (91 бал), п’ятірку лідерів муніципальної прозорості у 2021 році складають Львів (85,49), Дніпро (84,2), Дрогобич (83,16) та Мукачево (81,3).
Результати демонструють, що міста ухвалили важливі рішення щодо публікації даних, бюджету, електронної демократії, стратегій розвитку та регуляторної політики. А головне — виконали не лише вимоги законодавства, а ініціювали створення додаткових послуг та сервісів для комфорту своїх мешканців. Результат цих зусиль — безпрецедентний за всю історію програми «Прозорі міста/Transparent cities» рівень відкритості міст. Загалом за 5 років рейтингування середній показник прозорості 100 міст зріс на 62,2% і за результатами оцінювання у 2021 році становить 46, 5 бала.
Найбільше балів за 5 років додали Червоноград (45,4→66,2), Новомосковськ (14,8→34,49), Миколаїв (55,7→71,37), Мукачево (65,9→81,3), Охтирка (41,7→54,8). Загалом 54 міста зросли по балах, а 36 — підвищили свою позицію в Рейтингу.
Лідерами у Рейтингу підзвітності стали Маріуполь (58,75), Дніпро (39,75), Тернопіль (39,75), Львів (33,25), Бахмут (31). За підсумками рейтингування підзвітності 50 міст, середній показник зріс на 28,84% порівняно з минулим роком, середній показник підзвітності 50 досліджуваних міст становить 16 балів.
У команді наголошують, що прозорість та підзвітність влади — це також фактори, що забезпечують ефективність врядування на місцях у період криз.
«Багато інструментів, втілення яких заохочувала програма «Прозорі міста/Transparent cities», сприяли стійкості міст і посилювали спроможності для реакції на кризи. Для прикладу — публікація інформації про комунальне нерухоме майно, що перебуває на обліку міської ради, дає змогу розуміти обсяг можливого житла для розселення та релокації бізнесу з гарячих точок, а опублікований чіткий список установ та послуг соціальної допомоги — зорієнтувати переселенців щодо можливостей задоволення їхніх потреб», – зазначає Олена Огороднік, керівниця програми «Прозорі міста/Transparent cities».
Серед рекомендацій, які можуть бути корисними у воєнний час, є такі: впровадження електронної реєстрації заяв на житло та онлайн-заяв в установи соціальної допомоги, забезпечення розподілу коштів між організаціями громадянського суспільства тощо. Також аналітики програми радять міським радам у прифронтових зонах обмежити доступ до наявних даних на офіційних ресурсах міста та публічно оприлюднювати обсяги та партії надання гуманітарної допомоги. Важливим кроком під час війни буде й розірвання побратимських зв’язків з містами у росії та білорусі, а ще — перейменування вулиць, які пов’язані з росією.
Зважаючи на нищівні руйнування, які завдає рф нашим містам, команда «Transparent cities/Прозорі міста» закликає тиснути на росію: впроваджувати жорсткі санкції, примушувати бізнес та компанії закриватися у рф та економічно її ізолювати! А також прохають міжнародних партнерів підтримувати Україну: виділяти кошти на озброєння, амуніцію, гуманітарні потреби та біженців.
Довідкова інформація:
Трансперенсі Інтернешнл Україна — акредитований представник глобального руху Transparency International, що комплексно підходить до розробки та впровадження змін задля зниження рівня корупції. ТІ Україна започаткувала програму «Transparent cities/Прозорі міста» у 2017 році. Її мета — подолати корупцію на місцевому рівні та запровадити належні практики прозорості та підзвітності.
Програма щорічно формує Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України. За п’ять років середній показник прозорості міст підвищився на 62,2%. У рамках програми також формується Рейтинг підзвітності 50 українських міст, який показує фактичний стан підзвітності органів місцевої влади. Середній показник підзвітності міст за підсумками 2021 року становить 16,5 бала. За результатами рейтингування експерти програми надають рекомендації та консультують міські ради щодо впровадження кращих практик прозорості та підзвітності місцевої влади. Дослідження прозорості та підзвітності є взаємодоповнюваними та демонструють комплексний рівень відкритості органів місцевого самоврядування.
У 2020 році створена онлайн-платформа «Transparent cities/Прозорі міста», головна ціль якої — сприяння ефективному діалогу між владою та громадою.
За додатковою інформацією звертайтеся до Марини Павленок, [email protected]