Програма «Transparent cities/Прозорі міста» (Transparency International Ukraine) провела дослідження щодо публікації відкритих даних в умовах війни. Участь у ньому взяли 18 найбільших українських міст, яким у серпні 2022 року Мінцифри повернуло доступ до Єдиного вебпорталу відкритих даних.

Упродовж останніх років Україна закріплювала за собою статус країни, що формує тренди у сфері відкритих даних. Уряд ставив амбітну ціль — вивести країну в трійку світових лідерів. Однак після початку повномасштабної війни ситуація змінилася: доступ до публічної інформації обмежили, десятки локальних порталів — закрили.

За результатами нашого дослідження, станом на 1 грудня 2022 року, середній показник публікації даних в досліджуваних містах становить лише 25,1 %. Разом міста повинні були опублікувати 1 026 обов’язкових наборів. Проте, опубліковано лише 258 наборів. У дослідженні враховані лише ті набори, які є обов’язковими для розпорядників органів місцевого самоврядування. 

Понад 20 наборів з 57 необхідних оприлюднили: 

  • Тернопіль – 32
  • Ужгород – 21
  • Вінниця – 21
  • Луцьк – 20

Найчастіше міста публікують дані про депутатів місцевих рад, у тому числі контактну інформацію та графік прийому, електронні петиції, а також поіменні результати голосування депутатів на пленарних засіданнях. Рідше – дані щодо будівельної сфери, інвестиційних договорів, комунальних послуг, благоустрою тощо.

До прикладу, попри нагальну потребу людей знати, де розташовані укриття, не всі міські ради зуміли централізовано зібрати та опублікувати таку інформацію. Дані про розташування захисних споруд цивільного захисту оприлюднили 9 міських рад.

“Відкриті дані є основою для багатьох рішень та сервісів. Інформація про ремонти доріг, терміни усунення аварій, розклад руху громадського транспорту — усе це робить життя мешканців комфортнішим. Крім того, вони особливо важливі для бізнесу в умовах війни, адже можуть допомогти при ухваленні рішення про релокацію підприємства чи переорієнтування діяльності на іншій території”, – зазначає керівниця Програми Олена Огороднік

Особливо важливо публікувати дані, які мають очевидну суспільну користь в період воєнного стану. Наприклад, публікація інформації про комунальне нерухоме майно, що перебуває на обліку міської ради, може допомогти бізнесу в ухваленні рішення про релокацію. Опублікований вичерпний список установ та послуг соціальної допомоги — оцінити можливості допомоги людям, які постраждали від російської агресії.

Дані дослідження також свідчать, що міста, відносно прозорі у своїй роботі до впровадження воєнного стану, продовжили активніше публікувати дані у 2022 році.

Воєнний стан — не причина “відкладати на потім” прозорість та підзвітність усюди. Місцевій владі важливо знаходити ресурси та можливості у забезпеченні цих принципів на довоєнному рівні там, де це можливо.

Більше читайте у нашому дослідженні “Відкриті дані міст в умовах війни: актуальний стан, виклики, перспективи” :