Після старту процесу децентралізації міста в Україні почали активно конкурувати між собою за таланти та інвестиції. Тому не дивно, що очільники міст часто заявляють про те, що вони прияють розвитку підприємництва та очікують приходу інвестицій. Наша команда вирішила допомогти муніципальним управлінцям, потенційним інвесторам, підприємцям та лідерам НУО оцінити рівень прозорості в інвестиційній сфері найбільших 100 міст в Україні. Це дослідження не вимірює інвестиційну привабливість міст чи якість послуг для інвесторів. Через дослідження прозорості інвестиційного сектору ми вимірюємо потенційну управлінську спроможність муніципалітетів у відповідній сфері.
За підсумками консультацій з найбільшими міжнародними фінансовими організаціями, бізнес асоціаціями та проектами міжнародної технічної допомоги, а саме Європейською бізнес асоціацією (ЕВА), Європейським банком реконструкції та розвитку (EBRD), Світовим банком, торгово-промисловою палатою та іншими ми визначили 17 ключових індикаторів для проведення дослідження. Серед індикаторів у дослідженні є ті, які стосуються регуляторної політики, роботи з програмами міжнародної технічної допомоги, інвестиційних пропозицій та багато інших.
Це дослідження є одним з ключових доповнень до Рейтингу прозорості 100 найбільших міст України, який впроваджується програмою «Transparent Cities/Прозорі міста», і вже суттєво допомогло у підсиленні конкуренції між містами та встановлення нових стандартів у прозорості для місцевого самоврядування.За підсумками дослідження, лише 16 громад зі 100 мають на офіційному веб-сайті геопортал. Менше половини міст ухвалили окрему програму, яка сприяє розвитку підприємництва, та її фінансують. Також менше 40% міст оприлюднили інвестиційний паспорт англійською та українською мовою. І лише 4 міста зі 100 запровадили електронні аукціони для продажу прав на розміщення сезонної торгівлі. Решту результатів дослідження ви можете знайти на сторінках цього звіту та на веб-сайті www.transparentcities.in.ua. Аналіз прозорості інвестиційного сектору відбувався протягом липня-серпня 2018 року.
Унікальною особливістю цього дослідження є те, що міста мають можливість через запровадження нових стандартів прозорості інвестиційного сектору піднятись в рейтингу у режимі реального часу. Ми не лише вимірюємо поточний стан справ, але й прагнемо допомогти ініціативним управлінцям у містах та активним громадянам запровадити кращі практики. Наша команда щиро вірить, що сталий розвиток міст є одним із ключових інструментів стрімкого економічного розвитку держави. А без прозорості та високої спроможності міст в сфері інвестицій, розвиток підприємництва у громадах неможливий.
З дослідженням можна ознайомитися за посиланням.