Сім місяців, що минули з моменту нашого останнього оновлення такого документа в червні 2023 року, стали буремними для України на полі бою та поза ним. Постійне бомбардування Росією цивільної інфраструктури означає, що загальна орієнтовна вартість відновлення України протягом наступного десятиліття зросла до 486 млрд дол. США і, ймовірно, зростатиме далі. 

Попри серйозні обмеження фінансування, відновлення почало набирати обертів і стало визначальним цивільним фокусом уряду України та спільноти донорів. Енергетика, водопостачання, житлово-транспортна інфраструктура були головними проблемами відомств, пов’язаних з інфраструктурою України. 

Безперервне відновлення цієї інфраструктури мало і матиме вирішальне значення для надзвичайно яскравого економічного та соціального життя України навіть у воєнний час.

Протягом другої половини 2023 року основним механізмом фінансування проєктів Відновлення був Фонд ліквідації наслідків збройної агресії. До Фонду було відібрано понад 300 проєктів з відновлення за результатами послідовних раундів конкурсу. Загалом різним міністерствам та відомствам виділили 58,2 млрд грн (приблизно 1,33 млрд швейцарських франків).

Серед багатьох гідних проєктів були будівництво захисних споруд для 22 електричних підстанцій та 63 компонентів підстанції — достатньо міцних, щоб витримати потрапляння дронів та осколків снарядів.

У цьому дослідженні ми підсумовуємо нещодавній прогрес (з липня 2023 року по лютий 2024 року) у посиленні антикорупційної екосистеми України з метою захисту проєктів з відновлення.

Він охоплює:

  1. Прогрес у правозастосуванні, з викриттям трьох корупційних справ.
  2. Зменшення корупційних ризиків у Фонді ліквідації наслідків збройної агресії та інших механізмах фінансування відновлення, включаючи визначення пріоритетів, відбір проєктів та розподіл бюджету.
  3. Підвищення прозорості проєктів відновлення через систему DREAM.
  4. Включення ширшого стратегічного планування у проєкти відновлення.
  5. Посилення аудиторського нагляду за процесом відновлення.
  6. Розвиток системи публічних закупівель, в тому числі через збільшення частки конкурентних закупівель, підвищення прозорості прямих договорів, посилення аудиту та контролю.

Це спільна публікація Transparency International Ukraine та Базельського інституту управління. У майбутній спорідненій публікації буде надано аналіз прогрес у боротьбі з корупцією та прогалини, не пов’язані безпосередньо з відновленням. 

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(539) "Попри серйозні обмеження фінансування, відновлення почало набирати обертів і стало визначальним цивільним фокусом уряду України та спільноти донорів. Енергетика, водопостачання, житлово-транспортна інфраструктура були головними проблемами відомств, пов'язаних з інфраструктурою України.  " ["quote_author"]=> string(0) "" }

Попри серйозні обмеження фінансування, відновлення почало набирати обертів і стало визначальним цивільним фокусом уряду України та спільноти донорів. Енергетика, водопостачання, житлово-транспортна інфраструктура були головними проблемами відомств, пов'язаних з інфраструктурою України.