З вересня на обладнання, яке має допомогти впоратися з енергодефіцитом, у Prozorro уклали угод на 2,8 млрд грн. Водночас станом на 12 грудня ще понад 500 закупівель такого устаткування на 1,4 млрд грн в системі тривають. Про це повідомляє проєкт DOZORRO TI Ukraine.
Загалом з початку року сума контрактів на обладнання на випадок блекаутів в Prozorro вже перетнула 8 млрд грн.
Загальний розподіл на різновиди устаткування від попереднього аналізу фахівців не змінився. Найбільше коштів спрямували на дороговартісні когенераційні установки — 3,2 млрд грн (40%). На другому місці генератори і газопоршневі установки — 2,6 млрд грн (31%). На третьому — акумулятори і зарядні станції – 1,9 млрд грн. На сонячні станції і панелі витратили менше 0,5 млрд грн.
Водночас за осінь понад 46% вартості укладених контрактів припало на генератори. Листопад був піковим місяцем за сумою контрактів на них у 2024 — уклали угод на 729 млн грн.
587 млн грн з них припали на закупівлі генераторів та послуг їхнього встановлення КП «Харківводоканал». Зокрема у листопаді підприємство придбало 19 газових генераторів (газопоршневі установки) загальною потужністю 21 Мвт на 580 млн грн. Підприємство цього місяця також законтрактувало 4 генератори потужністю 10 Мвт, однак згодом договір розірвали.
Раніше влітку обладнання для Харківводоканалу намагалося закупити КП «Централізована закупівельна організація Харківської міської ради». Вона уклала 7 договорів на газопоршневі установки для комунального підприємства, однак Держаудитслужба за результатами моніторингу зобов’язала їх розірвати — знайшла невідповідності у пропозиціях переможця ТДВ «Броварський завод котельного устаткування Арденз». Так само і з тієї ж причини були розірвані і три договори на когенераційні установки для Харківводоканалу, які уклала ЦЗО.
Серед закупівель когенераційних установок — обладнання, що виробляє одночасно і електроенергію і тепло — першість все ще тримає КП «Київтеплоенерго» з сумою договорів 1,3 млрд грн. Однак за осінь на друге місце вирвався Львів. КП «Львівтеплоенерго» 12 вересня уклало договір на придбання та підключення чотирьох когенераційних газопоршневих установок загальною потужністю 20 МВт, сума контракту склала 470,7 млн грн. А загальна вартість угод підприємства на таке обладнання за рік перетнуло 0,5 млрд грн.
Щодо зарядних станцій і акумуляторів за осінь найбільше угод уклали у Києві. КП «Центр організації дорожнього руху» закупило 250 шаф резервного живлення на 74 млн грн. Це обладнання, яке має забезпечувати роботу світлофорів, дорожніх контролерів, освітлення та камер відеонагляду під час відключень світла.
Першість щодо загальних витрат на обладнання на випадок блекаутів у 2024 році тримають Київська (4,2 млрд грн) і Харківська (1,1 млрд грн) області. Трійку лідерів замикає Львівщина, де сума контрактів сягнула 627 млн грн.
Від 17 листопада в Україні повернулися погодинні графіки відключень електроенергії. За прогнозами аналітичної компанії DiXi Group, цієї зими вони імовірні навіть за умови помірної температури та відсутності нових обстрілів енергосистеми.
Цю публікацію підготовлено в межах проєкту «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID і UK Dev.