Просідання України в Індексі сприйняття корупції свідчить про стагнацію в боротьбі з корупцією, підкреслюючи необхідність системних змін на тлі тривалої війни та зобов’язань щодо інтеграції в ЄС.
Результат України в СРІ-2024
Минув ще один рік, і ми знову аналізуємо місце України в Індексі сприйняття корупції. Цьогоріч Україна втратила один бал, має 35 балів зі 100 можливих і посідає 105 місце зі 180 країн.
Мінус один бал — це все ще зміна в межах похибки, проте і такий результат має дуже важливе значення. Це просідання може свідчити про певний застій у питанні боротьби з корупцією — навіть попри активні законодавчі та урядові дії, реалізовані торік. Показник України в CPI–2024 має стати сигналом для влади про те, що в країні активізувалися негативні тенденції на шляху до зниження рівня корупції. І для подолання цих перешкод недостатньо точкових декларативних оновлень — необхідно впровадити системні зміни в підходах до управління країною.
Це просідання може свідчити про певний застій у питанні боротьби з корупцією — навіть попри активні законодавчі та урядові дії, реалізовані торік.
Андрій Боровик
Результати кандидатів на вступ до ЄС
Розгляньмо детальніше результати партнерів з євроінтеграції. Показники Грузії, Чорногорії та Туреччини не змінилися, Північна Македонія та Боснія і Герцеговина втратили по два бали, а Сербія — один бал. Лише двом країнам вдалося покращити результати: Молдові та Албанії.
Зниження показників та застій — це загальна тенденція серед країн Східної Європи та Центральної Азії. Однак результат України спричинений як позитивними, так і негативними змінами у сфері боротьби з корупцією. Крім того, його слід розглядати через призму країни у стані повномасштабної війни, нав’язаної нам росією.
Зниження показників та застій — це загальна тенденція серед країн Східної Європи та Центральної Азії. Однак результат України спричинений як позитивними, так і негативними змінами у сфері боротьби з корупцією.
Андрій Боровик
А як щодо сусідів?
Україна все ще випереджає росію та білорусь, які втратили по 4 бали і зараз посідають 154 (22 бали) та 114 (33) бали місце відповідно. Іронічно, що росія звикла поширювати наратив про Україну як корумповану та неспроможну державу. Цим заявам можна протиставити той факт, що за останні 11 років Україна демонструє стале зростання, здобувши 10 балів.
Серед наших сусідів лише Молдові вдалося отримати більше на один бал (всього 43), а результат Румунії не змінився — 46 балів. Всі інші країни регіону втратили попередні досягнення: Польща (-1/53), Угорщина (-1/41), Словаччина (-5/49). Отже, у порівнянні з минулим роком, менший результат отримала не лише Україна, а й наші сусіди.
Серед наших сусідів лише Молдові вдалося отримати більше на один бал (всього 43).
Андрій Боровик
Контекст цього року
Попри повномасштабне вторгнення росії, за три неповні роки Україні вдалося реалізувати серйозні заходи боротьби з корупцією, що й відобразилося на балах Індексу.
З одного боку, певні події, які широко висвітлювалися у медіа, наприклад, повідомлення про підозру чиновникам або розслідування на високому рівні, спричинили позитивні реформи, а значить і позитивні результати. Ефективна взаємодія між НАБУ, САП і ВАКС забезпечила розкриття гучних корупційних справ за участю колишніх міністрів, колишніх народних депутатів або колишнього голови Верховного Суду. Протягом останніх двох років винесено 142 вироки. Зі свого боку Верховна Рада проголосувала за розширення штату НАБУ та повноважень САП, а також прийняла закон про початок реформування Рахункової палати. Внесено зміни до законодавства про закупівлю і триває реалізація Державної антикорупційної програми. Важливою подією стало й відновлення електронного декларування та відновлення звітування політичних партій. Нарешті, розпочалася реформа БЕБ й зроблені перші кроки для врегулювання укладення договорів зі слідством.
З іншого боку ми стали свідками численних гучних скандалів, негативних тенденцій та рішень, що можуть повністю звести нанівець перераховані досягнення. Серед них скандали в МО — «яйця по 17» або справа Гринкевичів чи підозри в хабарництві під час закупівлі одягу для Збройних Сил. Обурення громадськості також викликали звинувачення в корупції, пов’язані з колишнім міністром Лозинським, і втручання в тендер на закупівлю робіт з відновлення дитячої лікарні «Охматдит».
Варто зазначити, що чимало подій та корупційних скандалів, які вирували в українському суспільстві наприкінці 2024 року, не враховані в СРІ з методологічних причин. Однак вони негативно впливають на сприйняття корупції і ситуація може погіршитися.
До таких подій належать скандали у МСЕК (Медико-соціальні експертні комісії), згадки в західних медіа про тіньову роль Кирила Тимошенка у відбудові та перешкоди, з якими зіткнувся французький підприємець під час відбудови Гостомеля. Наприкінці 2024 року відбувся серйозний конфлікт між Агенції оборонних закупівель (АОЗ) та Міністерством оборони щодо звільнення керівника АОЗ. Українців також обурила закупівля, як пізніше виявилося, неякісних мін. Під час підрахунку СРІ-2025 ці негативні обставини можуть бути збалансовані початком реформи Рахункової палати, оголошенням зовнішнього аудиту НАБУ, відновленням великої приватизації колишніх російських активів (продаж заводу АЕРОК).
Варто зазначити, що чимало подій та корупційних скандалів, які вирували в українському суспільстві наприкінці 2024 року, не враховані в СРІ з методологічних причин. Однак вони негативно впливають на сприйняття корупції і ситуація може погіршитися.
Андрій Боровик
Зміни методології
Як і в попередні роки, показники країн розраховувалися на основі 8 досліджень, які охоплювали період з лютого 2021 року до вересня 2024 року включно. У трьох з цих досліджень показник України зріс, а в інших п’яти – знизився на 2-6 балів.
Важливо зазначити, що у 2024 році глобальним рухом Transparency International внесено зміни до методології. Таким чином, коливання на рівні +/- 1 балу знаходяться в межах допустимої похибки і вказують радше на технічні зміни. Але втрату навіть невеликої кількості балів слід розглядати як попередження.
Коливання на рівні +/- 1 балу знаходяться в межах допустимої похибки. Але втрату навіть невеликої кількості балів слід розглядати як попередження.
Андрій Боровик
Виконання умов – єдиний драйвер змін?
Результат України в СРІ доводить, що певні успіхи у боротьбі з корупцією зумовлені передусім виконанням України зобов’язань перед іноземними партнерами. Можемо констатувати, що євроінтеграція залишається основним стимулом, ключовим рушієм реформ в Україні. Однак за навіть за таких обставин ми спостерігали незрозумілі затримки, відсутність політичної волі та бажання зберегти певний незаконний вплив.
Водночас варто пам’ятати, що Україна переживає одну з найжорстокіших воєн з часів Другої світової — кровопролиття, яке росія принесла на нашу землю і нашому народу в намаганнях нав’язати автократію, підкорити українців і покласти край демократії. За таких обставин єдність та підтримка процесів, пов’язаних з європейською інтеграцією всередині країни, мають життєво важливе значення. Влада повинна ефективно та своєчасно запроваджувати необхідні зміни, без спроб проштовхнути вигідні їй ініціативи, пов’язані з корупційними ризиками та здатні послабити антикорупційні заходи. Негативна реакція суспільства також не повинна стати підставою для покращення норм та внесення змін до законів. Єдиним вектором руху та джерелом натхнення для чиновників має стати дотримання належних практик і виконання рекомендацій від партнерів.
Не менш важлива і непохитна підтримка наших міжнародних партнерів. Країни-партнери не повинні забувати, що все, чого хоче росія – сіяти розбрат, поширювати шкідливу пропаганду та забивати клин між демократіями, щоб мати змогу розширювати свій терористичний режим. Можемо припустити, що головування Польщі в ЄС стане довгоочікуваним імпульсом для активної реалізації реформ на шляху до наближення України до ЄС.
Можемо констатувати, що євроінтеграція залишається основним стимулом, ключовим рушієм реформ в Україні. Однак за навіть за таких обставин ми спостерігали незрозумілі затримки, відсутність політичної волі та бажання зберегти певний незаконний вплив.
Андрій Боровик
Тривожний дзвіночок
Цьогорічний результат СРІ України має стати закликом до дій для влади. Маневри і спроби загальмувати або ухилитися від змін, необхідних для виконання зобов’язань України перед міжнародними партнерами та обіцянок самим собі після Революції Гідності або на початку повномасштабного вторгнення вплинули на поточну ситуацію.
Ми не повинні втратити здобутки десятирічного прогресу. Навіть більше — ми повинні прагнути кращих результатів, всупереч війні та несприятливим обставинам. Адже лише так ми можемо зберегти державність та забезпечити наше майбутнє.
Ми не повинні втратити здобутки десятирічного прогресу. Навіть більше — ми повинні прагнути кращих результатів, всупереч війні та несприятливим обставинам.
Андрій Боровик