«Ми працюємо не лише заради сходинки в рейтингу, а в першу чергу для комфорту наших містян». Ця фраза одного з міських голів на презентації дослідження напрочуд добре ілюструє, як за три роки еволюціонувало сприйняття Рейтингу прозорості 100 найбільших міст України від Transparency International Ukraine.

Ще у 2017-му міським радам часто здавалося, що розкривати дані про свою діяльність — це зайвий обтяжливий клопіт. А вже зараз відкриті дані для них – це шанс на інвестиції, зростання довіри громадян і більше кадрових ресурсів на корисні для міста справи. Як українські міста добровільно виходять з гуртка «непрозорих» – у результатах дослідження.

Результати Рейтингу прозорості 100 найбільших міст України-2019

З року в рік конкуренція на звання найпрозорішого міста стає щільнішою. Уперше лідерами Рейтингу стали одразу два міста — Дрогобич і Покров (екс-Орджонікідзе), які отримали по 79,1 бала. Майже три бали — і до них дотягнувся б Тернопіль (76,0). Також у п’ятірці найбільш прозорих міст Маріуполь (74,6) і Вінниця (74,2).

Рейтинг-2019 вразив найбільшим стрибком вгору. Одночасно два міста — Покровськ та Коломия — побили рекорд: піднялися на 67 позицій. Звісно, такі зрушення — не випадковість і не магія, а наслідки політичної волі та стратегічного планування. Міські ради оновлюють свої сайти, запускають зручні онлайн ресурси та впроваджують інновації інших міст у себе. Окрім взаємних консультацій, міські ради звертаються до команди ТІ Україна, і ми допомагаємо втілити рекомендації.

На третій рік дослідження (2019) вперше більш ніж половина міст (59) перетнула позначку «непрозоре» або «частково непрозоре» місто й перейшла до категорій «частково прозоре» чи «переважно прозоре». Відповідно непрозорими залишається 41 місто, тоді як у 2017 році аж 86 міст були в цій категорії. Тож українські міста радують позитивною тенденцією збільшення прозорості. Її середній рівень — 46 балів зі 100, що на 16 балів більше, ніж у першому Рейтингу. Цього року 36 міст перетнули позначку 50 балів, у той час як в першому Рейтингу таких міст було лише 6.

Однак є й міста, які тупцюють на місці. Традиційно Світловодськ та Новомосковськ посідають останні позиції в Рейтингу прозорості. Втім, після оприлюднення останнього рейтингу Новомосковськ вийшов на зв’язок із командою програми «Прозорі міста» й готовий до активного плану дій.

У містах, де влада не поспішає змінюватися на краще, важлива активізація громадян. Саме містяни мають стимулювати розкриття інформації та зрозуміти для себе, які можливості ці дані відкривають. Адже насправді контролювати владу на місцевому рівні легше: громада бачить, чи якісно відремонтовано дорогу біля будинку, кого призначають на посади та як ухвалюються важливі рішення.

Чим вище підіймається місто в Рейтингу прозорості, тим складніше виконувати індикатори. А втримати перші позиції важче, ніж посісти їх — у цьому зізнаються лідери дослідження. Темпи середнього приросту прозорості зменшуються: з 2017 до 2018 приріст був 12%, а у 2019 році — 6%. Це природно, оскільки складні рекомендації потребують більших ресурсів та залучення. Окрім того, нові законодавчі вимоги вимагають складнішого механізму зі втілення відкриття даних.

Звісно, це не привід нічого не робити. Адже прозорість — передумова інвестицій. Наприклад, висока позиція в Рейтингу прозорості — одна з причин, чому Маріуполю вдалося залучити 100 млн євро для оновлення транспорту, реконструкції зовнішнього освітлення та покращення водозабезпечення. Ми з’ясували, що підвищення показника прозорості міста на 1 бал в середньому сприяє збільшенню суми залучених інвестицій на 0,04%.

Окрім того відкриті дані допомагають переорієнтувати час працівників органів місцевої влади з відповідей на звернення громадян до більш продуктивної діяльності. Наприклад, за три роки дослідження у лідера рейтингу – міста Дрогобича – кількість інформаційних запитів знизилася у 2,5 раза. Отже, місцеві чиновники більше працюватимуть на розвиток міста, що зробить містян трішки щасливішими.

У 2020 році ТІ Україна буде не лише оцінювати прозорість міських рад, а й досліджуватиме, наскільки дані на папері (сайті) є реальністю. Чи справді громадяни мають безперешкодний доступ до засідань міської ради, чи працює електронна черга до дитсадків, чи оновлюється інформація в реєстрах? Цього року ми виміряємо Рейтинг підзвітності, і саме активні громадяни, які знають своє місто, допомагатимуть втілити цей проект.

Чим вище підіймається місто в Рейтингу прозорості, тим складніше виконувати індикатори. А втримати перші позиції важче, ніж посісти їх — у цьому зізнаються лідери дослідження. 

Як Transparency International Ukraine вимірює прозорість міст

Прозорість міських рад – це запобіжник від корупційних спокус. Реформа децентралізації почалася у 2014 році, і відтоді доходи місцевих бюджетів зростають щороку. З одного боку, це шалений стимул для розвитку міст, з іншого — корупційні ризики. І на цьому роздоріжжі є велика спокуса обрати другий варіант.

У 2017 році програма «Transparent Cities/Прозорі міста» сформувала перший Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України. На це дослідження надихнула ТІ Словаччина, яка стимулює регіони до відкритості вже десять років. Ми ж, ТІ Україна, робимо дослідження вже втретє як відповідь на запит суспільства на відкриту й публічну владу.

За методологією нашого дослідження, кожне місто може отримати від 0 до 100 балів, де 0 — це найбільш непрозоре місто, 100 — найпрозоріше. Фахівці аналізують міста за 14-ма сферами та 86-ма індикаторами. Серед сфер дослідження — прозорість інвестиційного сектору, закупівлі, доступ та участь громадян, бюджетний процес, комунальне майно тощо. Для оцінки прозорості міста ми перевіряємо сайти міських рад, аналізуємо офіційні відповіді на запити та враховуємо скарги громадян.

Місто-мільйонник чи невелика громада — це не має значення для оцінювання. Адже набір індикаторів є універсальним, ґрунтується на вимогах законодавства та найкращих світових практиках і забезпечує збалансованість та об’єктивність. Поза тим, Рейтинг прозорості сміливо руйнує міф: чим більше місто (за величиною чи розміром бюджетного гаманця), тим вищі шанси на високу позицію в Рейтингу. Наприклад, Київ у цьогорічному Рейтингу посідає 15-ту сходинку зі 100.

Відкриті дані допомагають переорієнтувати час працівників органів місцевої влади з відповідей на звернення громадян до більш продуктивної діяльності. Наприклад, за три роки дослідження у лідера рейтингу – міста Дрогобича – кількість інформаційних запитів знизилася у 2,5 раза.

Джерело: voxukraine.org