Часто у віхолі важливих щоденних задач ми забуваємо зупинитися і проаналізувати, що корисного і важливого ми власне зробили. День народження проєкту — чудова нагода підбити такі проміжні підсумки. Ми зібрали головні здобутки за різними напрямами проєкту за останній рік, щоб зафіксувати те, чого вже досягнули.
Громадський моніторинг закупівель
Відділ наших фахівців з публічних закупівель, який власне шукає порушення і повідомляє про них замовників, контролюючих органів та правоохоронців, віднедавна ми почали називати «5%». Усе тому, що 5% кримінальних проваджень, які у 2023 році відкрили через порушення у сфері закупівель, зареєстрували за нашими зверненнями.
З початку минулого листопада за зверненнями наших фахівців відкрили 37 кримінальних проваджень. Але окрім цього, їхні листи також спричиняли зниження вартості закупівель та скасування деяких — так, що в результаті за рік ми допомогли зекономити бюджету понад 1,5 млрд грн.
Наш старший аналітик Ярослав Пилипенко вважає найбільшим досягненням насправді стрімкий ріст нашої експертизи у сфері закупівель будівництва. Бо торік це була все ще нова тема для наших експертів. Тож ми залучали зовнішніх консультантів і багато вчилися. Натомість тепер найбільше потенційних переплат знаходимо саме на будівельних тендерах, зокрема укриттів.
Дослідження
Найкращі дослідження, на нашу думку — ті, що спричиняють реальні зміни. Торік ми виявили, що короткий строк подачі пропозицій на тендери з будівництва негативно впливає на конкуренцію і рекомендували подовжили строк подачі пропозицій для закупівель робіт з 7 днів до 15. Уряд дослухався до цього і вніс відповідні зміни у постанову, що регулює закупівельні правила на період дії воєнного стану.
Тепер ми просуваємо ідею зобов’язати замовників публікувати файли, необхідні для кошторисних розрахунків, у форматах спеціалізованих кошторисних програм — на основі іншого свого дослідження та адвокатуємо оприлюднення актів виконаних робіт на дороговартісних будівельних закупівлях.
Багато наших висновків дослідження сфери закупівель у 2023 році збіглися з рекомендаціями Єврокомісії зі свіжого Звіту про розширення ЄС щодо України.
Аналітичні інструменти
Минулого року ми зосередилися на двох напрямках роботи над вдосконаленням публічного модуля аналітики BI Prozorro — спрощенням роботи з ним та нових листах на запит певних стейкхолдерів.
Так на початку цього року змогли нарешті реалізувати, щоб не потрібно кожен раз згадувати як працювати із додатком із закупівлями за два роки, а як — за всі роки. Тепер обидва мають ідентичний функціонал і поведінку та значно швидше працюють. Хоча за всі роки все-таки трохи довше вантажиться.
А вже влітку на запит великих замовників створили Активні лоти і Події в лотах. Вони допомагають керівникам відстежувати важливі події у закупівлях своїх підпорядкованих уповноважених осіб, щоб вчасно відреагувати у разі необхідності чи бути спокійним, що все іде по плану. Водночас вони можуть стати в пригоді й іншим користувачам, наприклад, журналістам, які стабільно моніторять закупівлі певних замовників.
Також цього року презентували разом з Міністерством економіки першу версію Індексу замовника — інструмента, що за допомогою різних груп показників, дозволяє комплексно оцінити ефективність закупівель. До речі, на основі фідбеку користувачів уже готуємо перше оновлення.
Ну і звісно, ми продовжили допомагати користувачам опановувати біайку: випускали і оновлювали інструкції, консультували, проводили навчання. Одне із найбільших — для тих, хто має великий вплив на зміни у правила публічних закупівель: ДП «Прозорро», ДУ «Професійні закупівлі», KSE, DOT, Українських спеціалізованих систем. Воно тривало майже два тижні
Законодавство і розвиток сфери
Звісно, найважливіше у цьому напрямку — це останні кілька місяців нашої роботи — вдосконалення проєкту нового закону про публічні закупівлі. Керівник нашого напрямку Іван Лахтіонов та юридична радниця Анна Куц брали участь у робочій групі, яка напрацьовувала зміни до законопроєкту після того, як його ухвалили у першому читанні. Ми побачимо, чи всі наші пропозиції врахували, коли оприлюднять версію до другого читання. Адже ще треба дочекатися зворотного зв’язку Єврокомісії на проміжну версію.
Ще з важливого — наприкінці весни ми допомогли вдосконалити електронне оскарження закупівель в АМКУ. А саме долучилися до напрацювання структури нової електронної форми скарги, яку запустили в Prozorro на початку 2024. Вона мала складну архітектуру і низку неузгодженостей з законодавством. Наша Анна разом з АМКУ і ДП «Прозорро» придумали, як це виправити.
Окрім цього, разом з KSE ми розробили Методику визначення вартості прямих закупівель на надпорогові суми. Це документ, який містить чіткі покрокові інструкції, які допоможуть замовникам визначити оптимальну вартість предметів закупівель як для товарів і послуг, робіт та окремо для послуг з поточного ремонту. А також примірні форми запиту й аналізу комерційних пропозицій і пропозицій договірної ціни та інші корисні додатки.
Влітку ми надали низку пропозицій Тимчасовій слідчій комісії Верховної Ради, яку створили для розслідувань потенційних порушень у соціально важливих закупівлях під час дії воєнного стану. Комісія звернулась до DOZORRO та інших стейкхолдерів за рекомендаціями, як запобігати корупційним правопорушенням у сфері закупівель. Наші пропозиції додали до висновків звіту Комісії та рекомендували їх впровадити. Вони стосувались оприлюднення кошторисів та актів у будівельних тендерах, правил визначення очікуваної вартості, електронних контрактів, удосконалення моніторингів тощо.
Також разом з проєктом «Підтримка цифрової трансформації» та KSE підписали меморандум про співпрацю з Держаудитслужбою. Протягом найближчих 4 років ми допоможемо органу вдосконалити бізнес-процеси, автоматизувати їх і підвищити професійність аудиторів. До речі, як раз зараз відбираємо юриста і бізнес-аналітика, які допоможуть проаналізувати бізнес-процеси органу та відобразити їх у технічному завданні для системи Е-Аудитор.
Не забували і про Рахункову палату, новий закон про реформу якої ухвалили на днях. Адвокували оновлення конкурсної процедури відбору членів органу, посилення його фінансової і політичної незалежності, підвищення ефективності процесів. Значна частина наших рекомендацій втілилася у фінальній версії закону. Деякі питання — наприклад, розподіл повноважень з Держаудитслужбою — ще треба вирішити.
Аналітика
Також ми продовжили досліджувати закупівлі різних сфер і писати про це матеріали для медіа. Щоб люди знали, на що і як витрачають їхні податки. А також, що закупівлі — це не завжди лише про зради і переплати, а і про забезпечення потреб держави. Хоча іноді і про зради і переплати. Радимо почитати:
Дрони за бюджетні гроші: чи стала місцева влада купувати більше
Туманне число: скільки найбільші міста витрачають на допомогу ЗСУ
Скільки коштує квадратний метр відбудови
Що купує Київський метрополітен
Як у Києві закуповують укриття для шкіл і дитячих садків: інтерактивна мапа
Сотні мільйонів з бюджету на рекламу місцевої влади під час війни замість підтримки ЗСУ