![](https://ti-ukraine.org/wp-content/uploads/2025/01/Depositphotos_540713910_L.jpg)
![](https://ti-ukraine.org/wp-content/uploads/2025/01/Depositphotos_540713910_L.jpg)
Нещодавно Кабмін ухвалив постанову, яка оновила порядок проведення перевірок закупівель Держаудитслужбою. Зміни насамперед мають спростити процедуру перевірок для аудиторів. Однак, окрім того, вони мають привести порядок перевірок у відповідність з актуальними методами закупівель, збільшують коло підстав для перевірок і їх зупинення, уточнюють деякі обов’язки замовників.
Нові підстави для перевірок
Перелік підстав для проведення перевірки закупівель доповнили потребою перевірити недотримання законодавчих вимог щодо локалізації, а також придбання товарів без використання електронного каталогу, коли його застосування є обов’язковим відповідно до вимог законодавства.
Нововведення щодо зупинки перевірок
Підстави для зупинення перевірок переглянули й розширили — додали нові:
- необхідність термінового виконання інших завдань відповідно до повноважень, передбачених Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»;
- внаслідок дії непереборної сили, на період воєнного або надзвичайного стану на території України чи в окремих її місцевостях.
Водночас зупиняти перевірку за обґрунтованим зверненням замовника тепер можна буде лише за погодження з керівником Держаудитслужби чи територіального офісу.
З наявних підстав прибрали оцінювальні поняття, як-от «значна кількість» зустрічних звірок, проведення «на належному рівні» перевірки.
Також спростили вимоги до повідомлення про зупинку перевірки. Тепер аудитори мають просто надіслати замовнику повідомлення про дату зупинення (без вимог до способу, як надсилати), якщо перевірку зупиняють на понад три дні.
Документи на вимогу аудиторів треба надати протягом трьох днів
Норму про надання замовником документів на вимогу аудиторів вдосконалили. Визначили чіткий строк — протягом трьох робочих днів з дня отримання вимоги, якщо інший строк не визначено самою вимогою (але не менше ніж один робочий день). Передбачено, що надавати документи можна як в електронній, так і в паперовій формі.
Водночас якщо документи не надано вчасно, аудитори будуть складати акт про неможливість проведення перевірки. Наслідки такої поведінки замовника під час перевірки прописані аналогічно, як у процедурі інспектування. Зокрема, органи держфінконтролю інформують про це правоохоронні органи.
Загалом підстави для складення такого акту фактично стають невичерпними, оскільки перевірці можуть завадити будь-які об’єктивні і незалежні від Держаудитслужби обставини, що унеможливлюють або перешкоджають їй.
Перевірки різних методів закупівель, зокрема у сфері оборони
До порядку внесли низку доповнень до термінологічного апарату, щоб закріпити перевірки щодо різних методів закупівель, зокрема у сфері оборони. Раніше порядок проведення перевірок не містив чіткого визначення, про які договори і про яких замовників у ньому йдеться. Тепер він точно поширюється на договори, укладені в результаті спрощених закупівель, через Е-каталог, на прямі закупівлі, а також на оборонні контракти. Охоплює замовників як у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі», так і замовників у сфері оборони.
Зміни у процедурах Держаудитслужби
Більшість змін стосується процедури перевірки закупівлі:
- Аналізувати інформацію щодо проведення закупівель зможуть не лише за місцезнаходженням органу або замовника, але й за місцем розташування об’єкта права власності замовника.
- Програму перевірки зможе затверджувати не лише керівник Держаудитслужби, її територіального органу чи його заступник, але і уповноважена керівником цього органу посадова особа. Її не будуть складати у двох примірниках.
- Якщо раніше зміни до програми могли вносити лише за письмовим погодженням з керівником Держаудитслужби, її територіального органу «для вивчення питань у повному обсязі», то тепер — в порядку затвердження програми (тобто затверджує керівник/заступник/інша уповноважена особа) і в межах «теми, що перевіряється».
- Також змінюється порядок сповіщення замовника про програму перевірки (зміни до неї). Посадова особа Держаудитслужби має подавати копію програми лише на вимогу керівника замовника чи його заступника. Раніше примірник програми надавали обов’язково під розписку.
- Керівник органу держфінконтролю або його заступник тепер не мусить підписувати направлення на перевірку на кожну посадову особу та залученого кваліфікованого фахівця.
- Обов’язок посадових осіб Держаудитслужби поставити підпис у журналі реєстрації перевірок замовника залежить тепер не від факту наявності такого журналу, а від факту його подання.
Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.