Початок 2023-го в Україні виявився дуже насиченим на антикорупційні викриття, підозри та рухи у справах щодо корупціонерів. Розбираємося, що сталося і які висновки з цього.

Так, окрім перестановок в уряді на порядку денному є ще дві важливі теми: закупівельний скандал Міноборони та викриття хабарництва пана Лозинського.

Минулого тижня Україну сколихнув продуктово-закупівельний скандал з Міноборони. Усе почалося з того, що журналісти звинуватили МО в тому, що вони закупають харчі для військових втричі дорожче, ніж у супермаркеті. У відповідь Олексій Резніков назвав це спробою дискредитувати Міноборони перед важливим засіданням у Рамштайні, де обговорювали поставки танків Україні. Депутати ж ініціювали закон про часткове відкриття даних про закупівлі в умовах воєнного стану. Як стало відомо, НАБУ почало розслідувати ймовірний злочин ще до розголосу в ЗМІ. Де шукати зраду, якщо вона взагалі є — ми пояснили тут.

Цей скандал не лише викликав шалене обурення у суспільстві, а й спричинив кадрові зміни. 24 січня заступник міністра оборони В’ячеслав Шаповалов подав у відставку, а директора департаменту закупівель Міноборони Богдана Хмельницького звільнили з посади.

Одночасно зі скандалом по Міноборони розвивалася й не менш резонансна подія – 21 січня НАБУ затримало заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Василя Лозинського. Його звинувачують в отриманні хабаря в розмірі 400 тис. доларів на закупівлі генераторів. Уже 22 січня уряд звільнив Лозинського з посади. А 24 січня ВАКС арештував ймовірного організатора передачі хабаря Лозинському Сергія Кривого з альтернативою внесення застави у 100 000 472 грн, його пособникам Миколі Лукашику призначили 27 млн грн і Роману Кінтеру — понад 800 тис. грн. Лозинського ж Антикорсуд відпустив без грошової застави, але САП вже заявила що оскаржить це рішення.

Серед інших гучних справ у січні – премії Андрія Коболєва. 19 січня НАБУ-САП повідомили про підозру ексголові “Нафтогазу” Андрію Коболєву. Його підозрюють у заволодінні у 2018 році понад 229 млн грн. Він нібито видав наказ про преміювання працівників, на підставі якого йому виплатили $10 млн за екстраординарні досягнення. ВАКС відмовився брати Коболєва під варту, але САП уже зібралася оскаржувати це рішення. 

Також у перший місяць року регулярно чуємо про підозри нардепам у недостовірному декларуванні. Серед них: Камельчук, Герасимов, Шол

А в епіцентрі цього січневого антикорупційного буревію тим часом продовжують зміцнюватись антикороргани. Так, конкурс з обрання керівника НАБУ досить активно просувається. Комісія вже оголосила 22 кандидатів, які пройшли до етапу співбесід.А от в конкурсі з обрання очільника АРМА поки що надто тихо. Очікуємо, що комісія найближчим часом відновить свою роботу.

Тож, підсумуємо. Наявність гучних антикорупційних розслідувань, безумовно, свідчить про активну роботу антикорупційних органів. Одним з поштовхів до цієї активізації стало призначення керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури влітку 2022 року. Зокрема завдяки цьому, ми зараз бачимо результати роботи НАБУ-САП. Велику роль в антикорупційних викриттях відіграли й журналісти та громадськість, завдяки яким було оприлюднено факти, що були поза увагою правоохоронців. 

Корупція є внутрішнім ворогом, боротьба з яким триває і завжди на часі. Звісно, в умовах воєнного стану, коли багато інформації приховано від громадськості, легше сховати «схеми» чи «відкати». І це шкодить міжнародному іміджу України. 

Однак, Україна показала, що може протистояти не тільки армії рф, але й корупціонерам. І для того, щоб робити це ефективно — ми маємо завершити конкурси на керівників НАБУ та АРМА, реформувати конституційне судочинство, повернути е-декларування та, зрештою, максимально відкрити дані, які не несуть загрози безпеці, аби журналісти та громадськість могли ефективно контролювати діяльність влади.

Наявність гучних антикорупційних розслідувань, безумовно, свідчить про активну роботу антикорупційних органів.