15 січня Вища кваліфікаційна комісія суддів України оголосила результати виконання практичного завдання учасниками другого конкурсу на 25 вакантних посад суддів ВАКС.

З 44 кандидатів, які виконували завдання, лише 7 претендентів у першу інстанцію ВАКС змогли подолати поріг у 112,5 балів, і жоден — в АП ВАКС. Загалом же у першому тестуванні в рамках конкурсу взяли участь 140 претендентів, а це означає, що лише кожен двадцятий зміг успішно скласти весь іспит і дійти до етапу співбесід. 

Далі в конкурсі візьмуть участь:

  • Боднарук Юрій Володимирович
  • Кімстачов Олег Сергійович
  • Котельва Катерина Олександрівна 
  • Легких Кирило Вікторович
  • Литвинко Тетяна Володимирівна 
  • Одарюк Михайло Павлович 
  • Чернова Олена Вікторівна

Уже зрозуміло, що такі низькі показники іспиту не дозволять ВККС заповнити всі 25 вакантних місць в Антикорсуді. Це відтермінує заплановане розвантаження ВАКС та загальмує виконання Україною взятих на себе міжнародних зобов’язань. 

При цьому, попри імовірну невтішність таких показників,  Вищий антикорупційний суд у будь-якому випадку необхідно наповнювати професійними та доброчесними суддями. Тому ми чекаємо на співбесіди із кандидатами.

«Судді у ВАКС — це передусім потреба українського суспільства в доброчесних, професійних та незаплямованих людях, які будуть розглядати справи щодо обвинувачених у топкорупції. Щобільше — це потрібний крок на нашому євроінтеграційному шляху. Тому далі, які і планувалося, ГРМЕ має провести співбесіди з претендентами, які вдало склали кваліфікаційний іспит. А ВККС варто вже зараз готувати нові конкурси — для повноцінного заповнення місць в АП ВАКС та тих вакансій, які ще залишаться в першій інстанції», — пояснює заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine Катерина Риженко.

Тож логічне продовження цього конкурсу є єдиним правильним рішенням. А досвід його проведення стане міцним підґрунтям для виправлення помилок при наступному заповненні вакансій. 

Відсіювання кандидатів — закономірний процес будь-якого відбору, проте уникнути викликів не завжди вдається. Лише 5% учасників, які взяли участь в процедурі кваліфікаційного іспиту, вдалося дістатися до наступного етапу кваліфікаційного оцінювання — дослідження досьє та співбесіди. 95% від них не склали необхідні тестування та практичне завдання:

  • 12,1% (17 зі 140) учасників були відсіяні за результатами тестування знань з права;
  • 64,2% (79 зі 123) — за результатами тестування IQ;
  • 84% (37 з 44) — за результатами практичного завдання.

При цьому зазначимо, що тестування на когнітивні здібності кандидати проходили за старими правилами, тоді як при новому конкурсі вимоги до учасників можуть  змінитися. Водночас практичне завдання особливе тим, що це ключове профільне оцінювання для кандидатів в межах всього конкурсу, його перевіряла екзаменаційна комісія з членів ВККС та інших осіб відповідно до методичних вказівок.

Сподіваємося, перед наступним конкурсом ВККС проведе роботу над помилками,  проаналізує всі події нинішнього відбору задля якіснішого та ефективнішого проведення процедури надалі.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(592) "Судді у ВАКС — це передусім потреба українського суспільства. Тому далі, як і планувалося, ГРМЕ має провести співбесіди з претендентами, які вдало склали кваліфікаційний іспит. А ВККС варто вже зараз готувати нові конкурси — для повноцінного заповнення місць в АП ВАКС та тих вакансій, які ще залишаться в першій інстанції." ["quote_author"]=> string(31) "Катерина Риженко" }

Судді у ВАКС — це передусім потреба українського суспільства. Тому далі, як і планувалося, ГРМЕ має провести співбесіди з претендентами, які вдало склали кваліфікаційний іспит. А ВККС варто вже зараз готувати нові конкурси — для повноцінного заповнення місць в АП ВАКС та тих вакансій, які ще залишаться в першій інстанції.

Катерина Риженко