7,8 тисячі топонімів пере йменували у 83 містах з березня 2022 року по травень 2024 року. 

Такі дані опублікувала програма «Прозорі міста» Transparency International Ukraine у новому дослідженні щодо деколонізації на місцевому рівні.

Аналітики програми проаналізували дерусифікацію назв у 83 містах 23 областей України в період із березня 2022 року по 28 травня 2024 року. Для дослідження обрали 80 міст адаптованого дослідження стану прозорості міст та 3 міські військові адміністрації (Покровську, Краматорську та Херсонську), чий досвід вивчали в минулі роки.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(240) "Аналітики програми проаналізували дерусифікацію назв у 83 містах 23 областей України в період із березня 2022 року по 28 травня 2024 року." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Аналітики програми проаналізували дерусифікацію назв у 83 містах 23 областей України в період із березня 2022 року по 28 травня 2024 року.

Містами з найбільшою кількістю перейменувань стали Кривий Ріг, Харків, Дніпро, Київ, Запоріжжя, Вінниця, Краматорськ, Кам’янське, Полтава, Одеса.

Натомість на заході країни досліджувані міста мають нижчі показники перейменувань, бо почали позбавлятися від російських назв ще з моменту відновлення української державності в 1991 році.

Водночас у Вінниці, Дрогобичі, Дунаївцях, Мукачеві, Тернополі та Хмельницькому заявили, що завершили очищення міст від проросійських назв.

Найбільше топонімів перейменували у 2022 році, а саме 3284, що становить 42% від загальної кількості змінених назв. У 2023-му міста змінили близько 3 тисяч назв.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(265) "Містами з найбільшою кількістю перейменувань стали Кривий Ріг, Харків, Дніпро, Київ, Запоріжжя, Вінниця, Краматорськ, Кам’янське, Полтава, Одеса." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Містами з найбільшою кількістю перейменувань стали Кривий Ріг, Харків, Дніпро, Київ, Запоріжжя, Вінниця, Краматорськ, Кам’янське, Полтава, Одеса.

З кінця січня й до середини травня 2024 року міста активізувалися та перейменували понад 1500 топонімів. Деякі міста змінили значну кількість назв буквально в останні дні, відведені законом про деколонізацію. Так, мер Харкова Ігор Терехов видав розпорядження про зміну назви 387 об’єктів аж 26 квітня. Схожа ситуація – в Павлограді та Одесі. Були й муніципалітети, які затягували процес деколонізації. У Жмеринці між опитуванням містян і перейменуваннями минув рік, хоча за законом консультації не можуть тривати понад місяць. А в Миколаєві процес зрушив з місця тільки навесні цього року — голова топонімічної комісії пояснив затримку відсутністю кворуму ледь не на кожному другому засіданні.

«Процес деколонізації супроводжувався низкою проблем. Наприклад, низький рівень комунікації влади з містянами щодо відбору назв, часом слабка активність мешканців у внесенні пропозицій, відсутність реальних інструментів впливу на ситуації, коли очікування містян не відповідали баченню влади. Успішна деколонізація та і взагалі ефективне місцеве врядування потребують чесного і дорослого діалогу влади з громадою та проактивної позиції обох сторін», — відзначає аналітикиня програми «Прозорі міста» Вікторія Онищенко. 

Серед позитивних практик можемо відзначити, що деякі міські ради подають інформацію про дерусифіковані топоніми в окремому розділі на своєму вебсайті. Для прикладу, у Дніпрі, Києві, Кропивницькому, Лубнах, Олександрії і Охтирці розробили переліки перейменованих топонімів. Київська міська рада створила окремий дашборд, що містить інформацію про залученість містян до зміни назв. А Сумська міська рада створює також короткі ознайомчі відео про нові топоніми.

У черзі на дерусифікацію лишилися ще принаймні 650 назв в українських містах, тож процеси перейменування топонімів триватиме і надалі.

Громадяни можуть і мають впливати на зміну назв міських об’єктів. За наявності пропозицій або у випадку незгоди з ухваленими назвами об’єктів мешканці можуть:

  • подати петиції з вимогою перейменувати топоніми, скасувати рішення про перейменування топонімів або ініціювати повторний розгляд назв для окремих об’єктів;
  • дати депутатам доручення внести до порядку денного на розгляд/повторний розгляд питання про перейменування окремих назв;
  • подати місцеву ініціативу з проханням перейменувати урбаноніми або повторно розглянути «проблемні» назви.

Також містяни можуть подати звернення до ОВА, яке міститиме пропозицію, скаргу чи заяву щодо перейменувань топонімів. Ця опція доступна як в електронному вигляді, так і за особистого звернення.

Покрокову інструкцію, як долучитися до процесу деколонізації та вплинути на зміну назв топонімів, можна знайти у посібнику, який програма «Прозорі міста» презентувала торік.

 

 

Transparency International Ukraine — акредитований представник глобального руху Transparency International. З 2012 року TI Ukraine допомагає Україні ставати сильнішою. Організація комплексно підходить до розробки та впровадження змін задля зниження рівня корупції в окремих сферах. ТІ Ukraine започаткувала програму «Transparent cities/Прозорі міста» у 2017 році. Її мета — подолати корупцію на місцевому рівні та запровадити належні практики прозорості та підзвітності.

Протягом 2017–2022 років програма щорічно формувала Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України. Після повномасштабного вторгнення програма започаткувала дослідження стану муніципальної прозорості 70 тилових міст в умовах широкомасштабної війни з росією. Тоді 3 міські ради отримали статус «прозорих», 10 — «частково прозорих», решта 57 міст потрапили в категорію «непрозорі». У 2024 році команда презентувала друге дослідження, в якому оцінила 80 міст. Статус «прозорих» отримали 5 міст, 23 — «частково прозорих», інші 52 міста були визнані «непрозорими».

 

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(831) "Процес деколонізації супроводжувався низкою проблем. Наприклад, низький рівень комунікації влади з містянами щодо відбору назв, часом слабка активність мешканців у внесенні пропозицій, відсутність реальних інструментів впливу на ситуації, коли очікування містян не відповідали баченню влади. Успішна деколонізація та і взагалі ефективне місцеве врядування потребують чесного і дорослого діалогу влади з громадою та проактивної позиції обох сторін" ["quote_author"]=> string(33) "Вікторія Онищенко" }

Процес деколонізації супроводжувався низкою проблем. Наприклад, низький рівень комунікації влади з містянами щодо відбору назв, часом слабка активність мешканців у внесенні пропозицій, відсутність реальних інструментів впливу на ситуації, коли очікування містян не відповідали баченню влади. Успішна деколонізація та і взагалі ефективне місцеве врядування потребують чесного і дорослого діалогу влади з громадою та проактивної позиції обох сторін

Вікторія Онищенко