

Вчора Комітет Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності рекомендував ухвалити проєкт закону №13178 за основу та в цілому.
Ми вважаємо, що деякі положення проєкту сприятимуть обвинуваченим у корупції уникати судового розгляду або затягувати справи через мобілізацію за контрактом.
Зокрема, депутати пропонують нову підставу для зупинення судового процесу — підписання контракту з силами безпеки чи оборони. Наразі суд може призупинити справу лише у разі призову. Якщо ж нову норму ухвалять, обвинувачені з поганими перспективами в суді зможуть навмисно укладати такі контракти, щоб уникнути вироку.
По-друге, депутати пропонують змінити умову розгляду справи судом — щоб враховувалася не лише можливість обвинуваченого брати участь у засіданнях, але і його власне бажання. І дуже сумнівно, що обвинувачені матимуть таке бажання, а не прагнутимуть ще більше затягнути справу.
Після випадку зі спробою ексголови ДФС Романа Насірова «долучитися» до Сил Оборони ми закликали закрити таку лазівку. На жаль, депутати мають намір зробити протилежне. Можна, зокрема, згадати про справу Руслана Сольвара, який мобілізувався за контрактом, але це не завадило АП ВАКС його засудити до 3 років вʼязниці саме через те, що така мобілізація не зупиняє судове провадження.
Transparency International Ukraine неодноразово наголошувала на потребі внести в закон норму про зупинення судового провадження, лише коли мобілізований через характер завдань у війську не може брати участі в судовому розгляді. Саме такий підхід дозволить безперешкодно здійснювати правосуддя.
Попри наведені загрози, проєкт 13178 має й корисні пропозиції, які спрощуватимуть розгляд деяких питань. Зокрема, позитивним є розширення кола справ, які розглядатимуть у письмовому провадженні. Але, безперечно, цей законопроєкт слід підтримувати лише за умови виключення негативних пропозицій.
Тому ми закликаємо Комітет повторно провести засідання, виправити вказані недоліки, й лише потім виносити в залу на розгляд Верховної Ради.
TI Ukraine неодноразово наголошувала на потребі внести в закон норму про зупинення судового провадження, лише коли мобілізований через характер завдань у війську не може брати участі в судовому розгляді.