Нещодавно Олена Дума вперше прозвітувала про результати роботи Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) — ішлося про успіхи органу 2023 року.

Чимало цікавого ми побачили у звіті відомства, чимало й того, чого ми там не побачили. Тож аргументовано оцінимо, чи змінилася якісно робота АРМА після зміни керівництва.

 

Що ми не побачили у Звіті?

Попри всі зміни, які пережило АРМА у 2023 році, ми все одно бачимо, що ключові сфери роботи Агентства — розшук та управління арештованими активами — досі не показують прогресу. І це сумно, адже саме для цього і створювалося АРМА.

АРМА ж у презентації про звіт за 2023 рік протиставляє цифри за І та ІІ півріччя, демонструючи тезу про те, що ефективність розшуку активів зростає. Адже пані Олена Дума була призначена якраз наприкінці І півріччя, тому такий підхід особливого здивування не викликає. Так само рекордною заслугою Агентство вважає і зростання кількості запитів про розшук активів.

Скріншот з презентації «Результати діяльності АРМА за 2023 рік»

Звісно, спершу такі цифри можуть вразити, але, вивчивши тему детальніше, ми побачили не стільки реальний стан речей, скільки вміння нинішніх очільників АРМА підігнати статистику і подати її під вигідним кутом зору. І якщо порівнювати дані по роках, ситуація для пані Олени виявиться не такою приємною.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(412) "Попри всі зміни, які пережило АРМА у 2023 році, ми все одно бачимо, що ключові сфери роботи Агентства — розшук та управління арештованими активами — досі не показують прогресу. І це сумно, адже саме для цього і створювалося АРМА." ["quote_author"]=> string(23) "Павло Демчук" }

Попри всі зміни, які пережило АРМА у 2023 році, ми все одно бачимо, що ключові сфери роботи Агентства — розшук та управління арештованими активами — досі не показують прогресу. І це сумно, адже саме для цього і створювалося АРМА.

Павло Демчук

До речі, кількість переданих в управління АРМА активів (3078 у 2023 році) також різко зменшилася у порівнянні з 2021 (14092) та 2022 (14161) роками — зараз вона лише трохи більша, ніж у 2020 році (2530). На цей показник впливає як кількість випадків, коли є підстави для передачі активів до АРМА, так і довіра до Агентства. Адже якщо слідчий буде вважати, що після передачі майна його розтратять, або актив пошкодять чи взагалі втратять, він не буде звертатися до слідчого судді з відповідним клопотанням.

Попри надзвичайно велику кількість арештованих активів, переданих до АРМА у 2022 році, ситуація з кількістю укладених договорів управління майже не змінилася. У 2021 році Агентство уклало 16 договорів, у 2022 – 10, а у 2023 – 11.

Але, на жаль, у звіті за 2023 рік цих тенденцій, як і роз’яснень, як вирішуватимуть таку негативну динаміку, АРМА так і не показало. Але прокомунікувало про надзвичайно високі надходження до Державного бюджету України. 

І тут слід нагадати, що АРМА – не фіскальний орган. Його завдання полягає саме в ефективному управлінні арештованими активами, і з огляду на кількість укладених договорів управління ця функція далека від ідеалу. Арештовані активи простоюють, втрачають у своїй вартості, а їх власники отримують додаткові приводи, щоб звернутися з судовими позовами про відшкодування збитків. 

Скріншот з презентації «Результати діяльності АРМА за 2023 рік»

У презентації до звіту про діяльність АРМА також згадує найбільш дохідних управителів. Серед них ТОВ  «ЖК “ВОЗДВИЖЕНКА» (договір управління укладено у 2018 році), АТ «УКРТРАНСНАФТА» (2021 рік), ДП «Центральна лабораторія з аналізу якості лікарських засобів і медичної продукції» (2022 рік), ТОВ «КРАЙТЕКС-СЕРВІС» (квітень 2023 року) і ТОВ «Нафтогазенергія» (квітень 2023 року). Як бачимо, всі ці управителі зʼявилися ще до початку роботи Думи на посаді голови АРМА, а от успішних управителів за її каденції ми так і не побачили.

Скріншот з презентації «Результати діяльності АРМА за 2023 рік»

При цьому контроль за ефективністю укладених договорів управління лише зменшується. Наприклад,  виїзних перевірок торік провели майже вдвічі менше, ніж у 2022 році. 

Саме виїзна перевірка дозволяє проводити перевірку наявності та стану активів і здійснювати їх фото чи відеофіксацію, а не лише оцінювати ефективність управління за документами. При цьому й загальна кількість проведених перевірок стрімко зменшується: від 17 у 2020 році до 5 у 2023 році.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(396) "Попри надзвичайно велику кількість арештованих активів, переданих до АРМА у 2022 році, ситуація з кількістю укладених договорів управління майже не змінилася. У 2021 році Агентство уклало 16 договорів, у 2022 – 10, а у 2023 – 11." ["quote_author"]=> string(23) "Павло Демчук" }

Попри надзвичайно велику кількість арештованих активів, переданих до АРМА у 2022 році, ситуація з кількістю укладених договорів управління майже не змінилася. У 2021 році Агентство уклало 16 договорів, у 2022 – 10, а у 2023 – 11.

Павло Демчук

***

Все це знову свідчить, що виконання основних функцій Агентством бажає кращого. На сьогодні керівництво АРМА показує свої досягнення переважно через напрям управління грішми.

І якщо реалізацію арештованого майна вдалося «пофіксити”»зусиллями багатьох партнерів, то передача в управління досі залишається вкрай недосконалою. На жаль, усі спроби використати для цього законодавство про публічні закупівлі не зможуть виправити наявні проблеми з відбором управителів арештованими активами. Специфіка такого майна та його статусу вимагає суттєво інших підходів, і ці шляхи відомі і нам, і Агентству, й нерідко проговорювалися публічно. Проте, імовірно, їх впровадження видається нинішньому керівництву АРМА значно складнішим, ніж орієнтація на нормативні документи з інших сфер.

Управління нерухомим та рухомим майном дуже суттєво просідає, хоч за законом це й має бути одним із головних завдань Агентства. Щоб зробити сферу успішною, потрібно налагодити прозору та зрозумілу для бізнесу процедуру визначення управителя арештованими активами, забезпечити швидке проведення таких процедур. Тоді буде задоволена і держава, і власники активів, яким потенційно це майно можуть повернути. 

Проте наразі ми бачимо, що керівництво АРМА орієнтується переважно на прості і швидкі результати, які насправді не відповідають головному функціоналу органу. І презентований Агентством річний звіт лише підтверджує цю песимістичну тезу.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(425) "Наразі ми бачимо, що керівництво АРМА орієнтується переважно на прості і швидкі результати, які насправді не відповідають головному функціоналу органу. І презентований Агентством річний звіт лише підтверджує цю песимістичну тезу." ["quote_author"]=> string(23) "Павло Демчук" }

Наразі ми бачимо, що керівництво АРМА орієнтується переважно на прості і швидкі результати, які насправді не відповідають головному функціоналу органу. І презентований Агентством річний звіт лише підтверджує цю песимістичну тезу.

Павло Демчук

Джерело: zn.ua