Новий британський Закон про необґрунтоване збагачення активізує світову боротьбу з корупцією, зокрема розслідування проти топ-корупціонерів, які вкладають злочинні кошти в елітну нерухомість у Лондоні. Нові норми спрощують повернення корупційних активів у державні бюджети інших країн.

Схвалений 27 квітня 2017 року законопроект «Ордери на статки нез’ясованого походження» значно розширює повноваження британських правоохоронних органів. Правоохоронці виявлятимуть й розслідуватимуть надходження до Великої Британії коштів, здобутих злочинним шляхом, а повернення вкрадених активів відбуватиметься за спрощеною процедурою.  Представництво міжнародного антикорупційного руху Transparency International у Великій Британії вважає закон про необґрунтоване збагачення не менш важливим за британський закон про боротьбу з хабарництвом 2010 року.

«Ордери на статки нез’ясованого походження» допоможуть Великій Британії навести лад зі статками, здобутими незрозумілим шляхом, і повернути викрадені активи в країни, що постраждали від корупції. Поки ми просували цей закон, нас залякували судовим позовом з боку олігарха з колишнього Радянського Союзу, створювали атмосферу залякування наших працівників за кордоном, проводили кібер-атаки в офісах наших колег та наклепницькі кампаній проти активістів по боротьбі з корупцією; поворотний пункт у законодавстві демонструє, що усі ці загрози варті цих ризиків», – прокоментував Дункан Хеймс, директор з питань політики Transparency International UK.

Опубліковане в березні дослідження Transparency International UK викриває Велику Британію як надійну схованку для відмивання грошей, здобутих нелегальним шляхом корупціонерами з усього світу. Серед власників розкішного житла у Лондоні є чимало українських чиновників. Запровадження такого юридичного механізму у Великобританії стане додатковим інструментом для повернення активів, здобутих злочинним шляхом. Однак спочатку правоохоронці з країни походження таких активів мають обґрунтувати британським колегам незаконність здобуття цих коштів, підкреслює Андрій Слюсар, керівник програми протидії топ-корупції Transparency International Україна.

«На жаль, поки вітчизняні слідчі не можуть похвалитись значними результатами у розслідуванні топ-корупції. Зокрема, досвід співпраці по справі Миколи Злочевського з компетентними органами Об’єднаного Королівства є малоефективним. Саме українська сторона не змогла надати переконливих доказів для продовження арешту 24 мільйонів доларів США, які належать міністру екології України часів Януковича», – вважає Андрій Слюсар.

Дослідники Transparency International UK виявили, що нерухомість у Лондоні на загальну суму 4,2 млрд фунтів стерлінгів придбали за кошти, походження яких неможливо підтвердити. 87% елітного житла в Лондоні купили іноземці, 42% придбаних квартир тепер належать покупцям з країн із високим рівнем корупції.  На думку Transparency International UK, саме ці факти мають бути стартом для подальшого розслідування правоохоронними органами. Антикорупціонери закликають наступний британський уряд ефективно контролювати придбання власності й протидіяти використанню коштів, здобутих незаконним шляхом.

Завантажити прес-реліз