12 лютого Трансперенсі Інтернешнл Україна оприлюднила Рейтинг прозорості міст-2019. Уперше лідерами стали одразу два міста — Дрогобич і Покров (екс-Орджонікідзе), які отримали по 79,1 бала.
До п’ятірки найбільш прозорих міст також увійшли Тернопіль (76,0), Маріуполь (74,6) і Вінниця (74,2). Натомість, за результатами 2019 року топ-5 залишив Дніпро. До слова, Київ у результаті посів 15-ту сходинку рейтингу.
Ще два міста — Покровськ (екс-Красноармійськ) і Коломия — продемонстрували, що, маючи бажання та політичну волю, можна протягом одного року вирости в рейтингу на 67 позицій (з 89 на 22 місце та з 96 на 29 місце відповідно). Також суттєвого прогресу досягли Дубно (з 46 на 11 місце), Мукачево (з 44 на 13 місце), Кам’янське (з 28 на 8 місце) та Полтава (з 81 на 40 місце).
Найменш прозорими містами цього року стали Конотоп, Світловодськ, Новомосковськ.
Понад третина міст перетнула позначку у 50 балів. У 2017 році лише 6% мали подібні показники.
“Попри позитивну динаміку, темпи підвищення прозорості міст знижуються. У 2018 рівень прозорості підвищився на 12%, а у 2019 році — на 6%, — зазначає виконавчий директор ТІ Україна Андрій Боровик. — Очевидно, що міськради швидше виконують ті рекомендації, які для них легші. А зміни в складніших сферах чиновники відкладають на потім. З огляду на близькі місцеві вибори, у 2020 році варто чекати помітнішого зростання”.
У цьогорічному рейтингу середній рівень прозорості складає 45,7 бала.
У цьогорічному рейтингу середній рівень прозорості складає 45,7 бала. Найбільш прозорими стали сфери кадрових питань (68%) і доступу та участі (66%). Втім, найменш прозорими залишаються соціальна сфера (втілено 25% рекомендацій) та житлова сфера (втілено лише 23% рекомендацій). Зазначимо, що така “непопулярність” зрушень в житловій сфері спостерігається вже три роки поспіль — цьогоріч відразу 18 міст не зробили зрушень у цьому напрямку. Результати рейтингу є основою для надання рекомендацій містам, щодо подальшого підвищення прозорості міськради.
Захід відбувся за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС) та проєкту ПРООН “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні”, який фінансується Міністерством закордонних справ Данії.
Попри позитивну динаміку, темпи підвищення прозорості міст знижуються. У 2018 рівень прозорості підвищився на 12%, а у 2019 році — на 6%. Очевидно, що міськради швидше виконують ті рекомендації, які для них легші. А зміни в складніших сферах чиновники відкладають на потім. З огляду на близькі місцеві вибори, у 2020 році варто чекати помітнішого зростання
Андрій Боровик