

20 травня Вища рада правосуддя (ВРП) провела фінальні співбесіди з двома переможницями конкурсу ВАКС: суддею Шосткинського міськрайонного суду Сумської області Тетяною Литвинко та суддею Золочівського районного суду Харківської області Оленою Черновою.
Перед цим кандидатки успішно пройшли всі етапи конкурсного відбору, включаючи спеціальні спільні засідання ВККС та ГРМЕ, які перевіряли їх на доброчесність та професійність.
Перевіривши висновки ВККС та дослідивши досьє, ВРП не знайшла підстав для відмови у призначенні Тетяни Литвинко та Олени Чернової суддями Антикорсуду.
При цьому члени ВРП додатково розпитали Тетяну Литвинко про її роботу помічницею судді Марії Приндюк, яка розглядала справи Майдану. Кандидатка не пригадала, чи готувала проєкти саме тих рішень, але підтвердила, що її допитували у розслідуванні щодо цих проваджень. Також Литвинко запитали справу за фактами втручання в систему документообігу Київського апеляційного суду, на що вона заявила, що не знала про такі випадки.
Питаннями не оминули й Олену Чернову. Вона запевнила членів ВРП, що може протистояти тиску, а також планує приймати рішення незалежно від попередньої думки громадських організацій щодо справи. Також члени ВРП поцікавилися реакцією кандидатки на ситуації, коли їй пропонують зманіпулювати авторозподілом справ. На це Чернова відповіла, що відмовиться від таких дій, а за потреби звернеться до правоохоронців.
Зрештою члени Вищої ради правосуддя віддали:
Тетяні Литвинко — 14 з 15 голосів «за»,
Олені Черновій — 15 з 15 голосів «за».
Співбесіди з ВРП стали завершальним етапом конкурсу ВАКС, після якого протягом 30 днів Президент України повинен призначити новообраних суддів. Так фактична кількість суддів Вищого антикорупційного суду зросте з 37 до 39.
На цьому конкурс не завершується, адже вакантними залишається 23 з 25 посад суддів у ВАКС.
1 червня Вища кваліфікаційна комісія суддів розпочне приймати документи від охочих стати суддям Апеляційної палати ВАКС. Очікується, що невдовзі ВККС оголосить конкурс також на посади суддів першої інстанції ВАКС.
Ці конкурси відбудуться повторно, оскільки в результаті попередніх відборів не вдалося заповнити більшість вакантних посад. Із 238 кандидатів, які подали документи, успішно пройшли всі етапи кваліфікаційного оцінювання лише 2 кандидатки у першу інстанцію, і жоден — в Апеляційну палату.
Нові конкурси можуть відбутися вже за новими правилами — якщо Президент України підпише нещодавно проголосований парламентом законопроєкт 12331-2 з відповідними змінами. Зокрема депутати вилучили вимогу про пороговий відсоток для тестування щодо української державності, дозволили знову взяти участь у конкурсі кандидатам, які раніше не склали або не з’явилися на кваліфікаційний іспит, а також прибрали додаткове засідання колегії ВККС, що відбувалося після співбесід на доброчесність та професійність.
Transparency International Ukraine активно адвокувала впровадження цих змін, зокрема ми надавали свої рекомендації Комітету з питань правової політики. Зрештою нардепи дослухалися до частини наших пропозицій і ухвалили відповідні зміни.
Сподіваємося, нові конкурси до ВАКС будуть успішними та дозволять заповнити вакансії компетентними та доброчесними суддями. Нагадаємо, що заповнення вакантних посад також є вимогою Ukraine Facility Plan, від виконання якого залежить фінансова допомога Україні.
Співбесіди з ВРП стали завершальним етапом конкурсу ВАКС, після якого протягом 30 днів Президент України повинен призначити новообраних суддів. На цьому конкурс не завершується, адже вакантними залишається 23 з 25 посад суддів у ВАКС.