Результати опитування демонструють, що у питаннях відновлення країни корупцію українці, а особливо бізнес, вважають навіть більшою загрозою, ніж можливе повторення воєнних дій. А серед головних проблем України населення та підприємці називають: війну, руйнування, корупцію та безробіття. 

Такі дані оприлюднила Transparency International Ukraine у соціологічному дослідженні, яке на замовлення провела дослідницька агенція Info Sapiens за підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія». Опитування проводилося серед населення та представників українського бізнесу про потреби та очікування від майбутньої відбудови України. 

Серед головних побоювань українців щодо майбутньої відбудови — корупція посідає перше місце з-поміж інших можливих ризиків. Так, 73% українців та 80% представників бізнесу найбільше непокоїть повернення корупційних схем у процеси відбудови. Ще 63% громадян і 73% підприємців бояться відсутності контролю і, як наслідок, розкрадання державних коштів. І лише на третьому місці бізнес (45%) та населення (55%) називають повернення воєнних дій. 

А для того, щоб нейтралізувати головний страх українців у майбутній відбудові, тобто корупцію, потрібно забезпечити механізми контролю — так вважають 33% населення та 44% представників бізнесу. Також українці виступають «за» посилення кримінальної відповідальності за корупцію — 24% та 18% відповідно. 

корупція опитування проблеми

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(202) "Серед головних проблем України населення та підприємці називають: війну, руйнування, корупцію та безробіття. " ["quote_author"]=> string(0) "" }

Серед головних проблем України населення та підприємці називають: війну, руйнування, корупцію та безробіття. 

При цьому дуже серйозними проблемами країни українці називають: війну (98%), руйнування інфраструктури та житла (87%), а також корупцію (77%). Наступними за серйозністю йдуть відсутність професіоналів у владі (61%) та безробіття (60%) — особливо гостро його сприймають жінки (ймовірно вони частіше особисто відчувають цю проблему). Серед іншого суттєвими проблемами українці вважають високу вартість життя та низькі доходи.

array(3) { ["quote_image"]=> string(85) "https://ti-ukraine.org/wp-content/uploads/2023/06/Nastya-Mazurok-2-e1686688399885.jpg" ["quote_text"]=> string(436) "Результати дослідження підкреслюють критичну значущість прозорого доступу до інформації, всебічну комунікацію, пояснення планів та того, яким чином громадяни можуть вплинути на ті чи інші етапи відбудови та залучитись на різних етапах." ["quote_author"]=> string(177) "Анастасія Мазурок, заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine з організаційних питань" }

Результати дослідження підкреслюють критичну значущість прозорого доступу до інформації, всебічну комунікацію, пояснення планів та того, яким чином громадяни можуть вплинути на ті чи інші етапи відбудови та залучитись на різних етапах.

Анастасія Мазурок, заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine з організаційних питань

І якщо населення ставить корупцію на третє місце після збройної агресії росії та її наслідків, то для бізнесу вона видається серйознішою, ніж руйнування. Представники бізнесу значущо частіше нарікають на корупцію, непрофесіоналізм у владі, несправедливість судової системи та переймаються міграцією населення і відсутністю інвестицій в економіку.

«Бізнес, як і населення України, побоюється корупції і повернення недоброчесних практик. При цьому бізнес загалом менше довіряє владі і більше розраховує на себе. Результати дослідження підкреслюють критичну значущість прозорого доступу до інформації, всебічну комунікацію, пояснення планів та того, яким чином громадяни можуть вплинути на ті чи інші етапи відбудови та залучитись на різних етапах. Це ключ до порозуміння і недопущення розчарувань», — резюмує результати соціологічного опитування заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine Анастасія Мазурок

 

Довідково: 

Transparency International Ukraine – акредитований представник глобального руху Transparency International, який з 2012 року допомагає Україні ставати сильнішою. Організація комплексно підходить до розробки та впровадження змін задля зниження рівня корупції в окремих сферах.

ТІ Ukraine допомогла створити та згодом передала державі системи Prozorro, Prozorro.Продажі, eHealth та Prozvit. Також команда впровадила Рейтинги прозорості та підзвітності міст, розбудувала спільноту DOZORRO для контролю за публічними закупівлями та співзаснувала коаліцію RISE UA, що захищає доброчесність і ефективність у відбудові.

Це дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) в межах Проєкту #ВзаємоДія. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

 

Довідково: Проєкт «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія» — це шестирічна ініціатива Агентства Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID), мета якої – допомогти Україні протидіяти корупції та підвищити рівень підзвітності та прозорості врядування в Україні. Програма спрямована забезпечити ключові урядові установи додатковими можливостями для боротьби з корупцією, зміцнити підтримку та залучити громадянське суспільство до антикорупційних ініціатив, зменшити рівень терпимості громадян до корупції, а також забезпечити максимальну прозорість та підзвітність повоєнної відбудови та відновлення України.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(360) "Представники бізнесу значущо частіше нарікають на корупцію, непрофесіоналізм у владі, несправедливість судової системи та переймаються міграцією населення і відсутністю інвестицій в економіку." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Представники бізнесу значущо частіше нарікають на корупцію, непрофесіоналізм у владі, несправедливість судової системи та переймаються міграцією населення і відсутністю інвестицій в економіку.