Університети ремонтують гуртожитки, утеплюють аудиторії, купують техніку чи меблі. Завдяки системі ProZorro це все можна контролювати.

Тут що завгодно може бути не так: купують у родичів, платять у кілька разів більше, купують непотрібні речі або збирають зі студентів гроші на те, що вже купили за державні кошти. Звісно, публічні закупівлі не можуть охопити усієї корупції, яка існує в університетах. У ProZorro ви не побачите хабарів за заліки чи вимогу купити книжку твого викладача.

 

Спочатку можна подивитися перелік закупівель свого університету й постачальників. Організація Transparency International Ukraine підготувала онлайн-мапу з 20-ма найбільшими університетами Києва. Тут можна обрати свій ЗВО й подивитись на закупівлі по-різному: на ризиковані закупівлі (на порталі DoZorro) чи на зведені дані в публічному модулі аналітики BI ProZorro.

 

 

З чого почати?

Знайти останні закупівлі університетів не складно. Відкрийте сторінку профіля замовника (посилання) і в лівій верхній частині екрану знайдіть та оберіть свій університет за назвою чи кодом ЄДРПОУ (погугліть). Після цього ви побачите зведену інформацію про закупівлі університету, «улюблених» постачальників, договори, суми й так далі.

 

Де подивитися, що купував університет?

Перейдіть на сторінку «Тендери/Лоти». Тут видно, що саме і в кого купували, як дорого, чи відбулась закупівля, а також документи й договори. Дані в таблиці можна сортувати й фільтрувати, як в Excel, натиснувши на заголовок колонки. Ще ви можете зберегти ці таблиці на свій комп’ютер у форматі Excel (у полі таблиці натисни правою кнопкою миші «Export», потім – «Export data»).

 

Як подивитись якусь закупівлю?

У таблиці є колонка з активними гіперпосиланнями на лоти на офіційному сайті ProZorro. Тут розміщено найціннішу інформацію для перевірки: опис, проекти, усі договори та багато інших документів, яких вимагає законодавство й замовник. І кожен документ можна завантажити собі на комп’ютер.

Весь список постачальників ви можете знайти на сторінці «Учасники». Тут можна оцінити, скільки коштів отримав кожен постачальник і скільки договорів він підписав.

Ви також можете перевірити певну компанію: натисніть на її назву в першій колонці й поставте зелену галочку. Далі перейдіть на сторінку «Картка учасника». Це, по суті, профіль компанії стосовно участі в торгах: кількість і суми підписаних договорів, «улюблені» замовники й таке інше. Зверніть увагу, що сторінка працює тільки тоді, коли ви обрали одного постачальника.

 

Що таке ризиковані закупівлі

На мапі Києва є посилання на так звані ризиковані закупівлі. Це закупівлі, у яких спрацювали ризик-індикатори порталу DoZorro. Наприклад, якщо в тендері була масова дискваліфікація компаній, спрацює ризик-індикатор «Масова дискваліфікація». Якщо учасники вказали однакові контактні телефони – «Перетин контактної інформації» або «YouControl: зв’язок між учасниками». Усього таких індикаторів є 40. Чим більше їх спрацює, тим вищим буде рівень ризику.

Якщо ваш університет є на мапі, відкрийте ризиковані закупівлі. Якщо ні, перейдіть за цим посиланням і у фільтрах знайдіть університет (поле «Замовник») за назвою чи кодом ЄДРПОУ. Також відсортуйте список за ризикованістю чи датою.

При виборі закупівлі в правій колонці з’явиться поле «Ризики». Відкривши його, ви побачите, які саме ризик-індикатори спрацювали. Далі відкривайте підозрілі закупівлі й дивіться деталі документації, договори, зв’язки тощо.

 

А є приклад із поясненням?

Відкрийте це посилання – на ризиковані закупівлі КПІ. Вони вже відсортовані за ризиком «Закупівля близька до порогів». Він має 29 таких закупівель.

Закон «Про публічні закупівлі» дозволяє замовникам проводити закупівлі без використання ProZorro, якщо очікувана вартість товарів та послуг становить до 200 тисяч гривень, а робіт – до 1,5 мільйона гривень. Тобто замовник сам знаходить постачальника й домовляється про ціну, а потім завантажує про це звіт у ProZorro. Саме через підкилимні домовленості ціни на товари вартістю 195-199 тисяч гривень і роботи ціною 1,4 – 1,49 мільйона гривень нерідко є ризикованими: тут і ціни можуть бути завищеними, і роботи виконуватись «заздалегідь» чи в нереально короткі терміни.

А є ще приклади, як нечесно заробляють на державних закупівлях?

Так, і дуже багато. Почитати про це можна в блогах DoZorro, у статті про 25 способів «обійти» ProZorro, у статті «Наших грошей» про 30 способів махінацій у системі публічних закупівель чи на «Цензор.НЕТ».

 

Якщо у вас виникають труднощі з пошуком чи оцінюванням закупівель, напишіть у групі Аналітичні інструменти Prozorro – і там допоможуть.

 

Інструкцію підготував Артем Бабак.