У четвер, 4 жовтня, у Верховній Раді депутати розглянуть у першому читанні законопроєкт №8265, внесений Президентом Петром Порошенком 13 квітня 2018 року. Прийняття правок у Закон “Про публічні закупівлі” та деяких інших законодавчих актів вирішить ряд проблем у сфері публічних закупівель. Зокрема, врегулює допорогові закупівлі, вдосконалить оскарження торгів, дозволить бізнесу виправляти технічні помилки в документації, запровадить електронні каталоги та розширить перелік дій, за які замовників можуть покарати.

Transparency International Ukraine закликає депутатів підтримати законопроект №8265 у першому читанні за основу.

Що змінить законопроєкт №8265:

  1. “Допорогові” закупівлі будуть врегульовані

Закон “Про публічні закупівлі” не регулює закупівлі на так звані “допорогові” суми (до 200 тис. грн для товарів і послуг та до 1,5 млн грн на роботи для звичайних замовників).

Законопроєкт вводить поняття “спрощених” закупівель. Замовники будуть проводити “спрощені” закупівлі через ProZorro від 50 тис. грн. Ця процедура схожа на процедуру відкритих торгів, але зі скороченими строками та без умови щодо обов’язкової участі мінімум двох учасників. Допорогові закупівлі надають можливість малому та середньому бізнесу розвиватись, а державі закуповувати товари на конкурентному ринку.

  1. Учасники зможуть виправляти технічні помилки протягом доби

Учасники нерідко допускають технічні помилки у тендерних пропозиціях через неуважність. Відповідно, такі пропозиції відхиляються, замовники купують дорожче, а учасники з найвигіднішою пропозицією втрачають можливість укласти договір.

Законопроєкт дозволить учасникам виправляти помилки протягом 24-х годин з моменту їх виявлення. Перелік документів, котрі можна виправляти, буде обмежений. Це мінімізує ризики маніпуляцій.

  1. Скарги подаватимуться через онлайн-систему

Майже 30% скарг, які подаються до колегії Антимонопольного комітету України (АМКУ), не оплачуються. АМКУ такі скарги відхиляє, однак підготовка такого рішення потребує часу.

Законопроект пропонує запровадити електронну систему для внесення оплати за подання скарг. Скарги без оплати не прийматимуться системою. Це дозволить зменшити навантаження на колегію АМКУ та збільшити кількість розглянутих скарг.

  1. Відповідальність за порушення буде посилена

Законопроєкт внесе зміни до статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає відповідальність за порушення у сфері публічних закупівель. Зараз ця норма є малоефективною, оскільки не була приведена у відповідність до Закону “Про публічні закупівлі”. До протиправних дій пропонується додати, зокрема, безпідставне застосування переговорної процедури закупівлі, необґрунтовану дискваліфікацію учасника, необґрунтоване визначення переможцем учасника. А за невиконання рішень АМКУ зможуть накласти штраф 34-51 тис. грн.

  1. Будуть введені електронні каталоги

При здійснені закупівель на допорогові суми, замовники зможуть обирати відповідний товар з електронних каталогів.

Водночас, законопроєкт містить положення, які потребуватимуть доопрацювань у разі схвалення у першому читанні. Зокрема, зараз вартість подання скарги до АМКУ складає 5 тис. грн на закупівлі товарів і послуг та 15 тис. грн на закупівлі робіт. Проект закону пропонує ввести новий розмір плати – 1,5% від очікуваної вартості закупівлі. Transparency International Ukraine вважає, що така вартість несе ризик обмеження можливості учасникам захищати свої інтереси на “великих” торгах. Це може негативно вплинути на всю сферу загалом.

Прийняття законопроєкту – крок до зменшення корупції, збільшення прозорості у сфері публічних закупівель, економії бюджетних коштів та ефективності роботи органу оскарження. Закликаємо народних депутатів проголосувати “ЗА” законопроєкт №8265. Пропоновані зміни підтримані всіма стейкхолдерами, є важливими та необхідними для сфери публічних закупівель.