NULL

Громадські інструменти для аналізу публічних закупівель

 

У всьому світі публічні закупівлі залишаються вразливими до корупційних ризиків. Узяти публічні закупівлі під контроль дозволяє якісна аналітика даних

Громадські інструменти для аналізу публічних закупівель

Якісна аналітика даних допомагає:

вчасно виявляти ризикові закупівлі та окремі випадки зловживань

визначати систематичні загрози і слабкі місця системи публічних
закупівель, щоб вдосконалювати сферу

Тому не дивно, що громадські організації різних країн розробляють свої унікальні аналітичні інструменти для відстеження та контролю корупційних ризиків. Розповідаємо вам про інструменти, найкращі практики та детальні інструкції використання аналітики в закупівлях від громадських організацій України, Польщі, Угорщини та Чехії.

проєкт Transparency International Ukraine, Україна
DOZORRO

Найважливіша передумова, без якої складно уявити якісну аналітику у сфері публічних закупівель — це відкриті дані. В Україні інформація про всі публічні закупівлі стала відкритою у 2016 році, коли запустили систему електронних закупівель Prozorro. Її код API — відкритий для всіх. Розробка системи Prozorro відбувалася на базі Transparency International Ukraine.

Аналітичні інструменти

Портал DOZORRO
Через три місяці після офіційного запуску системи Prozorro, у листопаді 2016 року, TI Україна розробила портал моніторингу публічних закупівель DOZORRO. Він повністю інтегрований з системою Prozorro. Тут можна онлайн залишити анонімний відгук на закупівлі. Усі відгуки автоматично зберігаються у базі даних порталу DOZORRO та потрапляють на перевірку до громадських активістів. У випадку підтвердженого правопорушення, представники громадськості готують звернення та скарги до замовників, контролюючих та правоохоронних органів. Одразу після запуску порталу команда з двох юристів почала опрацьовувати залишені відгуки, а коли кількість зауважень та скарг зросла до 500 у місяць, їх замінила мережа громадських регіональних організацій. Кожна громадська організація, яка моніторить закупівлі в своєму регіоні, мала власний кабінет на порталі, щоб контроль був ще ефективнішим.

DOZORRO бот
Для моніторингу публічних закупівель можна застосовувати й менш звичні для цього технології: наприклад, месенджери.

Щоб ефективніше моніторити окремі тендери та стежити за конкретними замовниками та закупівлями, ТІ Україна розробила застосунок DOZORRO-bot. Він дозволяє підписатись на конкретного закупівельника, замовника чи тендер та отримувати сповіщення на електронну пошту та у Telegram про зміни в тендерах на Prozorro.

Залучення громадськості
до моніторингу публічних закупівель
Спільнота DOZORRO
Щоб підвищити ефективність громадського нагляду за публічними закупівлями та забезпечити сталість моніторингу, команда DOZORRO розбудувала мережу локальних громадських організацій. Активісти моніторили публічні закупівлі та у випадку порушень звертались до правоохоронних та контролюючих органів.

Із листопада 2017 року команда опрацювала приб-лизно 41 тисячу ризикованих тендерів, відправила приблизно 37 тисяч звернень до контролюючих органів та закупівельників та “виправила” понад 5800 тендерів. Їхня загальна вартість становить понад 273 мільйони доларів.

Залучення громадськості та журналістів
Ще один напрям роботи команди DOZORRO — залучення широкої громадськості та журналістів до моніторингу та аналізу публічних закупівель. Для цього на основі Публічного модуля аналітики роз-робили онлайн-мапу шкільних закупівель та модуль для аналізу закупівель для боротьби з COVID-19. Інструменти дозволили громадськості та журналіс-там дізнатися більше про закупівлі та проводити власні міні-дослідження того, наскільки ефективно органи влади використовують публічні кошти.

DOZORRO співпрацював і з журналістами в регіонах, які постійно готували матеріали про корупцію та переплати у місцевих публічних закупівлях. Ще однією практикою залучення громадян до громадського контролю за закупівлями був DOZORRO десант. Це поїздки команди в одне з українських міст, щоб проінформувати мешканців, як вони можуть впливати на закупівлі свого міста й контролювати їх. Під час поїздки активісти проводили також низку тренінгів для постачальників та журналістів-розслідувачів про те, як аналізувати публічні закупівлі за допомогою аналітичних інструментів.

У вас залишились питання, або ви хочете ще більше дізнатись про роботу команди DOZORRO?
Контакти:
Анастасія Ференц
координаторка регіонального напряму проєкту DOZORRO
Розбудова системи громадського контролю
[email protected]

Сергій Павлюк
менеджер проекту BI Prozorro
Аналітичні інструменти
[email protected]

проєкт Moje Panstwo Foundation, Польща, та K-Monitor, Угорщина
TENDERS.GURU

Про проєкт

Проєкт TENDERS.GURU започаткували 5 громадських організацій із чотирьох країн:
Moje Panstwo Foundation (Польща), Access Info Europe (Іспанія), Civio (Іспанія), K-Monitor (Угорщина) і Funky Citizens (Румунія).
Вони створили аналітичний портал Tenders.Guru. Тут можна аналізувати закупівлі цих чотирьох держав, і навіть порівнювати їх між собою. Оскільки кожна країна має свій формат публікації даних, портал Tenders.Guru бере інформацію про закупівлі з кожного національного порталу закупівель і поєднує їх в одну базу даних. Поки що проєкт працює в чотирьох країнах, однак організатори зацікавлені в тому, щоб розширити список учасників. Наразі вони розпочали співпрацю з організаціями Греції.

Можливості TENDERS.GURU

На порталі Tenders.Guru користувачі можуть відфільтровувати закупівлі за різними параметрами, як-от тривалістю закупівельного процесу, кількістю учасників закупівлі, конкурентністю та найбільшими замовниками. Функціонал допомагає виявляти проблемні моменти у секторі публічних закупівель та ідентифікувати корупційні ризики.
Про небезпеку корупції можуть сигналізувати коротка тривалість торгів, наявність лише одного учасника, документація, яка явно вказує на конкретного підрядника, багато допорогових закупівель в одного замовника, а також конфлікт інтересів.

У межах проєкту члени консорціуму створили базу даних індикаторів ризику. Вона корисна для представників влади, громадянського суспільства, активних громадян та журналістів. Крім цього, їх ще й навчають моніторити закупівлі, щоб цей процес був більш плідним.

Щоб боротися з неефективним витрачанням коштів та зменшувати корупційні ризики у публічних закупівлях, члени проєкту співпрацюють із журналістами-розслідувачами, дослідниками та громадськими активістами, які за допомогою аналітичного порталу Tenders.Guru наглядають за публічними закупівлями у своїй країні. Крім цього, на основі досліджень фахівці розробляють рекомендації для законодавців та політиків, як на національному рівні, так і на рівні ЄС. Так вони працюють над вдосконаленням сфери публічних закупівель, а ще доступу до інформації, моніторингу коштів ЄС та захисту викривачів корупції.

Контакти:
Моніка Каялідіс
Членкиня правління Moje Panstwo Foundation

проєкт K-Monitor, Угорщина
RED FLAGS

У 2015 році угорські організації K-Monitor і Transparency International Угорщина започаткували проєкт “Червоні прапорці”, щоб підвищити прозорість надпорогових закупівель у своїй країні. K-Monitor створила інструмент Redflags.eu. Він дозволяє органам контролю та журналістам ідентифікувати підозрілі тендери ще до підписання договорів. Активісти та журналісти часто використовують цей інструмент, щоб повідомляти про проблемні тендери в медіа, однак крім цього, Redflags.eu — цінний ресурс для більш глибокої аналітики.

Як працює портал
1

40 алгоритмічних показників
Інструмент Redflags.eu працює на основі 40 алгоритмічних показників, які розробили K-Monitor та Transparency International Угорщина. Більшість індикаторів стосуються оголошень про закупівлі, однак деякі з них аналізують закупівлі на основі укладених контрактів.

2

Cистема бере інформацію з онлайн-бази даних тендерів ЄС
Redflags.eu бере інформацію про публічні закупівлі з онлайн-бази даних тендерів ЄС (TED). Сайт дозволяє підписатись на фільтри, щоб отримувати сповіщення про нові тендери. Redflags.eu — це ресурс із відкритим кодом, тож уся документація застосунку є у вільному доступі. Відкритим є і API доступ до бази даних понад 50 000 угорських тендерів, які провели відповідно до законодавства ЄС.

3

Більшість індикаторів розроблено на основі корупційних ризиків
Щоб обрати ризик-індикатори, фахівці консультувалися з групою експертів із уряду, бізнесу та наукової спільноти. Згодом дієвість усіх індикаторів перевірили вручну та підтвердили за допомогою аналітики. Більшість із них розробили на основі корупційних ризиків, які притаманні угорській системі публічних закупівель. Майже всі ризик-індикатори використовують інформацію, опубліковану на європейському порталі тендерів TED, адже більше відкритих даних в Угорщині, як-от відкритих реєстрів компаній чи доступу до судових рішень, просто немає.

4

Розумні індикатори
Крім стандартних червоних прапорців, на порталі також представлені «рожеві прапорці» — вони вказують на закупівлі, які провели або ж виграли суб’єкти господарювання, що потрапили в базу даних про корупцію та розтрату бюджетних коштів від організації K-Monitor.

Які є ризик-індикатори

Усього на порталі є 40 ризик-індикаторів. Ті з них, які стосуються оголошень про закупівлі, підсвічують тендери з надзвичайно високою очікуваною вартістю або фактичною вартістю за договором, або, у випадку рамкових угод, — закупівлі з невеликою кількістю постачальників.
Ризиком також є необґрунтовано довга тривалість договору або можливість його кілька разів поновити, наявність “додаткових” умов для постачальників. Інші ризик-індикатори аналізують тривалість тендерного періоду або типу закупівельних процедур.

Закриті або прискорені процедури проведення закупівель вважаються ризиковими, особливо якщо вони недостатньо обґрунтовані. На стадії підписання договору із обраним постачальником, червоні прапорці можуть спрацювати у випадку невеликої кількості учасників закупівель, неуспішних процедур, великої різниці між очікуваною та фактичною вартістю договору, а також якщо закупівлю провели без попереднього оголошення.

Організація K-Monitor продовжує розвивати аналітичний інструмент та вже встигла запустити декілька додатків до інструменту. Так, кілька років тому організація створила інформаційну панель на основі Redflags.eu, яка показує ризиковість закупівель найбільших замовників Угорщини. Аналіз показав типові корупційні ризики, які регулярно виникають у певних видів закупівельників, насамперед у будівельному секторі.

Драм-машина
Два роки тому K-Monitor у вигляді експерименту розробила драм-машину на базі ризик-індикаторів і навіть організувала інфомюзик-концерти за участі угорських джазових музикантів на основі даних про закупівлі.

Контакти:
Шандор Ледерер
співзасновник та директор K-Monitor

проєкт EconLab, Чехія
ZINDEX

Окрім аналізу закупівель та розробки ризик-індикаторів, ще один дієвий спосіб підвищити ефективність публічних закупівель — рейтингувати замовників. У Чехії вже 10 років існує рейтинг закупівельників Zindex — унікальний інструмент, за допомогою якого можна порівнювати показники роботи різних публічних замовників. Його створив чеський аналітичний центр EconLab, і за час свого існування рейтинг суттєво покращив проведення тендерів у Чехії. Він мав помітний вплив на діяльність понад 50 замовників — міст, лікарень, міністерств. Проєкт Zindex отримав нагороди та визнання Європейської комісії, Open Society Foundation та Open Contracting Partnership

Як функціонує чеський рейтинг закупівельників

Zindex рейтингує організаторів закупівель, висвітлює їхні основні недоліки та спонукає до вдосконалення через публічне нагородження найкращих замовників.
Щоб не порівнювати непорівнюване, перед рейтингуванням закупівельників поділяють на категорії. У такий спосіб, розробники рейтингу порівнюють невеликі міста з іншими невеликими містами, лікарні з лікарнями, державні установи та підприємства з іншими державними установами та підприємствами.

У межах деяких категорій експерти також розрізняють великих та малих замовників. Важливо зазначити, що творці рейтингу оприлюднюють місця не всіх замовників. Вони зосереджуються лише на найкращих 50% усіх організаторів. Інших замовників команда EconLab публікує в довільному порядку. Чому немає інформації про те, хто найгірший? Розробники рейтингу виявили, що така практика підвищує негативне сприйняття рейтингу та не спонукає замовників змагатися між собою для покращення своїх позицій у рейтингу. Це рішення має свої наслідки — ЗМІ менш охоче висвітлюють рейтинг. Понад 50% публічних покупців сказали, що результати із Zindex.cz стали для них цінним зворотнім зв’язком (їх стало на 21% більше). Щороку приблизно 10% оцінених замовників беруть на себе зобов’язання покращувати свої закупівельні практики.

Три кроки у формуванні рейнтингу замовників

Косультування
Інформування замовників про результати,
відкриття гарячої лінії для консультацій

Публікація
Публікація фіналізованого рейтингу

Дуже важлива частина рейтингування відбувається саме на етапі інформування замовників про попередні результати рейтингу. Щонайменше за 2 місяці до публікації фіналізованого рейтингу експерти надсилають замовникам попередні результати та відкривають для них своєрідну гарячу лінію. Вони надають можливість закупівельникам проконсультуватися щодо отриманих висновків. Такий підхід має кілька переваг, адже організатори закупівель можуть краще оцінити ефективність своїх закупівель та отримують мотивацію запровадити необхідні зміни задля покращення своєї позиції у рейтингу. Так, закупівельники покращують свої практики на 20–30%.

Після того, як всі відгуки враховані, EconLab нагороджує найкращих організаторів статуеткою “Neplejtvák” (цю назву можна перекласти як “не втрачена марно риба”), яка вважається Оскаром у світі публічних замовників Чехії. Головна ідея — сприяти позитивній конкуренції у публічних закупівлях з дотриманням найкращих практик.

Поширення рейтингування
замовників на інші країни

Фахівці EconLab допомагали впроваджувати подібну ініціативу в Словаччині. Тоді їм довелося змінити приблизно 25% рейтингу, щоб адаптувати його під законодавство, джерела даних та практики іншої країни. Обсяги роботи виявилися меншими, ніж очікували аналітики, тож вони задумуються над подальшим просуванням інструменту серед країн.

Контакти:
Їржі Скугровець
голова EconLab