Команди Transparency International Ukraine та Інституту Політичної Освіти на основі методології дослідження прозорості 100 найбільших міст України та найкращих практик розробили Кодекс прозорої влади для представників органів місцевого самоврядування.
Навіщо підтримувати кодекс?
- Створення дієвих та незалежних наглядових рад.
- Обрання керівників і членів наглядових рад за конкурентною та прозорою процедурою із урахуванням досвіду та професійних навичок.
- Проведення щорічного зовнішнього незалежного аудиту діяльності комунальних підприємств та публічна презентація результатів цього аудиту.
- Затвердження та оприлюднення окремих політик власності для комунальних підприємств.
- Приватизація або ліквідація комунальних підприємств, що не несуть суспільної користі, та працюють на конкурентних ринках.
- Розробка та впровадження єдиного геоінформаційного порталу громади на основі карти земельних ділянок громади.
- Публікація відомостей про територію, регламенти щодо її використання, об’єкти нерухомості, транспортну та інженерну інфраструктуру.
- Публікація документів дозвільного характеру щодо розміщення тимчасових споруд та рекламних засобів.
- Регулярне оновлення інформації про об’єкти міського середовища, їх розвиток і заплановані зміни.
- Проведення аналізу наявних у розпорядженні громади земельних ресурсів. Здійснення інвентаризації земель.
- Оприлюднення інформації про чинні ставки на землю.
- Оприлюднення інформації про договори користування земельними ділянками комунальної власності.
- Проведення публічних конкурсів на відчуження земельних ділянок комунальної форми власності.
- Оприлюднення інформації про вільні для забудови земельні ділянки з описом стану комунікацій, публікацією містобудівної документації та даних логістики.
- Публікація повного переліку комунальних будівель.
- Регулярне оновлення інвестиційного паспорта території.
- Визначення детальних процедур залучення та врахування пропозицій підприємців до проєктів регуляторних актів.
- Організація регулярних публічних заходів для обговорення проєктів регуляторних актів.
- Відбувається постійний перегляд та вдосконалення чинних місцевих регулювань.
- Реалізація обліку нерухомого комунального майна, відмінного від земельної ділянки.
- Публікація реєстру нерухомого комунального майна на офіційному вебсайті міської ради.
- Внесення у реєстр детальної та актуальної характеристики будівель, приміщень, майнового комплексу.
- Всі проєкти рішення, що розглядаються на пленарному засіданні ради та засіданні виконавчого комітету, оприлюднюються завчасно відповідно до Законодавства України.
- Для громадян – забезпечення реального безперешкодного доступу до засідань всіх колегіальних органів.
- Налагодження діяльності внутрішнього аудиту та контролю, а також підрозділу для здійснення антикорупційної політики.
- Ухвалення документу середньострокового планування у сфері запобігання корупції з виділенням на реалізацію відповідних ресурсів.
- Детальне визначення етичних норм та стандартів поведінки депутатів міської ради, службовців виконавчих органів, працівників комунальних інституцій.
- Ухвалення порядку запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у міській раді та її виконавчих органах.
- Визначення інфраструктурних проєктів, які реалізуються за кошти бюджету, із обов’язковим залученням громадян та всіх зацікавлених осіб.
- Оприлюднення актуальної детальної інформації про стан реалізації кожного інфраструктурного проєкту.
- Здійснення закупівель відповідних робіт та послуг на засадах реальної конкуренції та відкритості закупівельного процесу.
- Визначення переліку наборів відкритих даних, розпорядником яких є міська влада.
- Забезпечення цілодобового безперешкодного доступу до даних у машиночитному форматі.
- Використання даних для ухвалення рішень та створення ІТ-інструментів.
- Системне публічне роз’яснення причин, актуального стану та наслідків виконання ухвалених рішень голови громади, виконавчих органів ради, депутатського корпусу та різних комунальних інституцій.
- Вказування у публічному роз’ясненні довгострокових і середньострокових планів розвитку громади, ситуації з податками, бюджетом, фінансами, стану вирішення ключових проблем та будь-яких інших питань, що впливають на життя громадян.
Ми будемо вимагати від партій та кандидатів у міські голови, які підтримали наш Кодекс, аби вони реалізували положення після обрання на місцевих виборах.
Для відстеження актуального рівня прозорості та підзвітності в українських містах команда програми «Transparent Cities/Прозорі міста» розробила онлайн-платформу для взаємодії влади та громадян. Представники органів місцевого самоврядування, громадських організацій та активні мешканці мають можливість відстежувати статус виконання положень, а також безпосередньо долучатися до моніторингу,.
Результати діяльності новообраних представників місцевої влади з урахуванням положень також будуть відображені у щорічних Рейтингах прозорості та підзвітності.
Ми будемо вимагати від партій та кандидатів у міські голови, які підтримали наш Кодекс, аби вони реалізували положення після обрання на місцевих виборах.
Для відстеження актуального рівня прозорості та підзвітності в українських містах команда програми «Transparent Cities/Прозорі міста» розробила онлайн-платформу для взаємодії влади та громадян. Представники органів місцевого самоврядування, громадських організацій та активні мешканці мають можливість відстежувати статус виконання положень, а також безпосередньо долучатися до моніторингу,.
Результати діяльності новообраних представників місцевої влади з урахуванням положень також будуть відображені у щорічних Рейтингах прозорості та підзвітності.
У новому звіті ТІ Україна аналізує, як змінювалися українські міста впродовж першого року після проведення чергових місцевих виборів: які інноваційні практики впроваджувалися, які сфера залишаються найменш відкритою, а також — наскільки сумлінно виконувалися передвиборчі обіцянки міських голів. Детально — у результатах дослідження.
[email protected]
Трансперенсі Інтернешнл Україна
Ukraine 2020
Трансперенсі Інтернешнл Україна — акредитований представник глобального руху Transparency International, що комплексно підходить до розробки та впровадження змін задля зниження рівня корупції.
ТІ Україна започаткувала програму «Transparent cities/Прозорі міста» у 2017 році. Її мета — подолати корупцію на місцевому рівні та запровадити найкращі практики прозорості та підзвітності.
Програма щорічно формує Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України. Експерти аналізують відкритість міських рад за показниками в 14 сферах. За результатами дослідження вони надають рекомендації та консультують міськради щодо впровадження найкращих практик прозорості та підзвітності місцевої влади. За чотири роки середній показник прозорості міст підвищився на 59,5%.
У 2020 році укладено Рейтинг підзвітності 50 українських міст, який показує фактичний стан підзвітності органів місцевої влади. Оцінювання відбувалося за 47 показни- ками у 14 сферах діяльності міських рад. За результатами першого дослідження середній показник підзвітності міст — 12,5 бала.
У 2020 році у межах програми «Transparent cities/Прозорі міста» створено онлайн-платформу прозорості та підзвітності місцевої влади.