Основні показники
За перші шість місяців 2017 року через систему ProZorro відбулися закупівлі понад 410 тис. лотів з очікуваною вартістю понад 247 млрд. грн. У цих закупівлях взяли участь понад 80 тис. підприємств та приватних підприємців. Конкуренція під час торгів забезпечила економію (різниця між очікуваною вартістю та сумою договору) на середньому рівні 5,5%.
Неконкурентні процедури
67% договорів були укладені за результатами неконкурентних процедур, сума вартості цих договорів склала майже 41% від загальної по системі. Найпоширенішою неконкурентною процедурою є звітування про укладений договорів (59% всіх лотів по системі). За переговорною процедурою було укладено майже 9% договорів від загальної кількості лотів (26% від вартості, або ж – 63 млрд. грн.). Юристи ТІ Україна відзначають наступні типові порушення при проведенні неконкурентних процедур: завищення ціни, можливе уникнення процедури відкритих торгів, порушення умов договору.
Конкурентні процедури
Конкурентні процедури склали майже 33% (за кількістю укладених договорів), або ж 59% за очікуваною вартістю всіх лотів у системі ProZorro. Середня кількість пропозицій на допорогових закупівлях склала 2,15, а на відкритих торгах – 2,71, на відкритих торгах з публікацією англійською мовою – 2,8. Загалом рівень конкуренції знизився порівняно з даними попереднього дослідження ТІ Україна (охоплює період від 1 серпня до 31 грудня 2016-го року). Однак її показник був відносно стабільним протягом всіх шести місяців, без тенденції до щомісячного падіння. Єдиними типом закупівель, де тренд конкуренції має яскраво виражений негативний характер – переговорна процедура для потреб оборони. Загалом, як і в попердньому звіті, ТІ Україна притримується думки, що такі показники конкуренції свідчать ймовірно про те, що система ProZorro розвивається швидше ніж ринок. Кількість лотів збільшується інтенсивніше ніж кількість учасників, які готові надавати свої тендерні пропозиції.
Дискваліфікації
Частка дискваліфікацій у конкурентних процедурах склала майже 10%. Найпоширенішими причинами дискваліфікацій, згідно з опитуванням, яке проведене ТІ Україна серед замовників, є невідповідність документів у складі тендерної пропозиції учасника вимогам документації; невідповідність пропозиції учасника технічним характеристикам тендерної документації та наявність не усіх документів у складі тендерної пропозиції учасника. Незадовільна ситуація з дискваліфікаціями може бути пов’язана з якістю державного моніторингу закупівель. 56,3% опитаних замовників зазначили, що ніколи не перевірялися ДАСУ (Держаудитслужбою) з моменту запуску системи ProZorro.
Переговорна процедура для потреб оборони
Експерти ТІ Україна відзначають суттєве зростання використання переговорної процедури для потреб оборони. Порівняно з періодом, досліджуваним у першому звіті (серпень-грудень 2016) кількість договорів зросла на 24%, а вартість договорів на 20%.
Відкриті торги з публікацією англійською мовою
Порівняно з серпнем-груднем 2016 року використання відкритих торгів із публікацією англійською мовою зросло у першому півріччі 2017-го. За цим видом закупівель придбано 4 151 лот на суму 77 млрд грн., що майже в чотири рази більше лотів і майже в п’ять разів більше витрат ніж у другій половині 2016-го.
Відкриті торги
Використання відкритих торгів зросла, хоч і не настільки швидко, як відкритих торгів із публікацією англійською мовою. Так, протягом періоду аналізу за цією процедурою закупили 36 032 лоти загальною вартістю 33,4 млрд грн. Ці цифри перевищують показники попереднього періоду більш ніж у два рази за обсягом та півтора рази – за вартістю закупівель.
Серед типових порушень за цією процедурою: «Дискримінаційні вимоги», «Безпідставна дискваліфікація», «Змова» та «Необґрунтоване визначення переможцем». Як і в попередньому періоді, на відкритих торгах фіксується найбільше порушень. І це є позитивним фактом, оскільки більш чіткі правила проведення цієї процедури, ніж інших типів закупівель, дозволяють відстежити більше порушень.
Допорогові закупівлі
Використання допорогових торгів лишлася на рівні другої половини 2016 року за кількістю лотів: 92,6 тис. проти 91 тис., тоді як їхня очікувана вартість зростає на третину – з 10,3 до 15,4 млрд грн.
Загалом допорогова закупівля лишається проблемним видом торгів з точки зору прозорості проведення. Її висока економія (13,3%) завдячує великій кількості дешевих лотів, для яких є багато потенційних постачальників, тоді як регулювання не є достатнім. Головним ризиком лишається мала кількість цінових пропозицій, наявна у випадку 55,8% закупівель.
Конкурентний діалог
Протягом першої половини 2017 року за конкурентним діалогом успішно завершено вісім звичайних закупівель, а також одна – із публікацією англійською мовою. Загальна очікувана вартість цих торгів становить 254,5 млн грн.
Законодавче забезпечення реформи публічних закупівель
Реформа перейшла в стадію захисту від спроб дискредитації та поступового впровадження необхідних вдосконалень. Зокрема, КМУ та Парламент дотрималися Стратегії реформування системи публічних закупівель шляхом відхилення законопроекту №2126а у редакції, яка передбачала розмиття прав замовників та авторизованих електронних майданчиків, та 9 законопроектів, що пропонували зробити винятки з Закону. Також було підготовлено законопроект №4738-д, яким встановлюється новий порядок моніторингу закупівель контролюючим органом з використанням індикаторів ризику. Критичним питанням наразі є його ухвалення та започаткування використання індикаторів ризику співробітниками ДАСУ на практиці.
Діяльність ЦЗО
Окрім цього, було проведено перші закупівлі ДУ «Професійні закупівлі», покликаної агрегувати попит замовників та зменшувати адміністративне навантаження на постачальників. Для розвитку ефективної діяльності цієї установи критичним питанням є вдосконалення законодавства щодо рамкових угод. Рекомендація в цьому контексті – ухвалення МЕРТ та КМУ передбачених Законом документів.
Єдиний закупівельний словник
Серед інших нововведень відзначимо перехід на визначення предмета закупівлі за 4-ю цифрою Єдиного закупівельного словника, що дозволяє легше шукати та порівнювати товари й послуги онлайн. Позитивною зміною є також інтеграція системи ProZorro з ЄДР, завдяки чому замовники тепер можуть автоматично перевіряти інформацію про учасників тендерів.
Зміни в моніторингу закупівель
Не менш важливою подією став перехід функцій громадської Комісії з розгляду звернень на можливі порушення при здійсненні допорогових закупівель до порталу DOZORRO. Активісти багатьох громадських організацій та державні органи отримали змогу реагувати на скарги щодо закупівель через цей портал, що дозволяє обробити більшу кількість звернень, ніж Комісія. На жаль, через законодавчу неврегульованість допорогових закупівель результати розгляду скарг на ці торги досі мають рекомендаційний характер для замовників.