З 2016 року в Україні активно створюють та розвивають Централізовані закупівельні організації. ЦЗО мають важливе завдання: організовувати та проводити тендери та закупівлі на основі рамкових угод в інтересах різних замовників, відповідно до Закону.

Очікувалося, що ЦЗО сприятимуть вирішенню питань, пов’язаних зі складністю та затримками в закупівельному процесі, а також покращать його ефективність і прозорість. Крім цього, ЦЗО мали бути консультантами для замовників: допомагати складати документацію, управляти закупівлями та зменшувати корупційні ризики.

Варто зазначити, що останніми роками спостерігається зростання кількості Централізованих закупівельних організацій. Це свідчить про зацікавленість центральної та місцевої влади в розбудові цієї інституції. На жаль, загальні показники успішності закупівель існуючих ЦЗО залишаються на рівні (або навіть нижче) як порівняти зі звичайними замовниками. 

Тож для тих, хто збирається ініціювати створення Централізованих закупівельних організацій, важливо поглиблено ознайомитися з очікуваннями, позитивними ефектами та, головне, поточними проблемами, з якими зіштовхнулись існуючі ЦЗО. Це сприятиме прийняттю відповідальних та зважених адміністративних та управлінських рішень і допоможе побудувати професійну та ефективну централізовану закупівельну організацію.

Команда DOZORRO Transparency International Ukraine дослідила, як в Україні працюють ЦЗО, щоб тим, хто роздумує, чи варто створювати нове ЦЗО, було легше прийняти рішення.

Читайте: Робота централізованих закупівельних організацій (ЦЗО) в Україні

Дослідження підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.