

Цей документ — спільний матеріал Transparency International Ukraine (TI Ukraine) та Базельського інституту управління. У ньому аналізуються проведені заходи для зміцнення антикорупційної екосистеми України за період з березня по червень 2025 року.
Цей матеріал доповнює попередній звіт про результати до лютого 2025 року і публікується напередодні четвертої Конференції з питань відновлення України, що відбудеться в Римі 10-11 липня 2025 року.
Резюме
- Нова дорожня карта: уряд України затвердив понад пʼять сотень майбутніх заходів у сфері верховенства права в межах євроінтеграції. Загалом дорожня карта є комплексною й містить низку пропозицій від громадських організацій.
- Продовження формування та реалізації антикорупційної політики: триває розробка нових Антикорупційної стратегії та Державної антикорупційної програми. Ми закликаємо додати важливі реформи, які не є частиною програмних документів, такі як надання Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП) повноважень проводити слідчі дії щодо народних депутатів та проведення конкурсу на Генерального прокурора, а також очільника Державного бюро розслідувань (ДБР) та Нацполіції.
- Реформа АРМА: ми позитивно оцінюємо прийняття закону, який розпочинає реформу Агентства з розшуку та менеджменту активів. Зараз важливо невідкладно перейти до наступних кроків для повної реалізації реформи: внести зміни до КПК України та прийняти відповідні підзаконні акти.
- Закінчився строк повноважень Конкурсної комісії з міжнародними експертами, яка відбирала членів ВККС. Ми сподіваємося, що парламентарі підтримають відновлення такої конкурсної процедури. Якщо цього не станеться, це може призвести до відновлення політичного впливу на суддівське врядування та поставити під загрозу діяльність інших органів, реформування яких коштувало значних зусиль.
- Штат ВАКС доповнено двома новими суддями, однак вакантними залишаються ще 23 посади суддів у першій та апеляційній інстанціях. ВККС буде приймати документи для конкурсу з липня. Важливо забезпечити прозорість конкурсу, та щоб співбесіди з кандидатами проводились в межах мандату ГРМЕ.
- Проведено перший незалежний аудит НАБУ: міжнародні експерти провели перший незалежний аудит Національного антикорупційного бюро. Вони сформували низку рекомендацій як для самого Бюро, так і для законодавців щодо вдосконалення нормативної бази функціонування інституції. Аудит підтвердив давню позицію громадянського суспільства щодо необхідності скасувати так звані «поправки Лозового» та забезпечити доступ Бюро до незалежної та своєчасної судової експертизи.
- Закінчення строків давності: низка резонансних корупційних проваджень, що розглядаються у ВАКС, наближається до закриття через закінчення строків давності у 2026-2027 роках. Необхідно розв’язати цю системну проблему та зупиняти строки давності після винесення вироку судом першої інстанції або на час міжнародної співпраці.
- Реформа Реєстру корупціонерів: у справі «Ситник проти України», Європейський суд з прав людини визнав безстрокове включення особи до Реєстру корупціонерів непропорційним праву на повагу до приватного життя. Парламент прийняв законопроєкт, яким встановлюються обмеження на зберігання записів у Реєстрі залежно від виду юридичної відповідальності корупціонера. Ми підтримуємо таку зміну, однак рекомендуємо додатково ввести обмеження щодо дисциплінарної відповідальності.
- Відновлення: впроваджується реформа управління публічними інвестиціями, що охоплює, зокрема, фінансування проєктів відновлення та їх пріоритезацію. Однак у 2025 році більшості з цих проєктів не вистачає надійного фінансування. Цю прогалину можуть заповнити державно-приватні партнерства, процедури підготовки та впровадження яких були врегульовані законопроєктом, прийнятим у червні 2025 року. Роль Агентства з відновлення посилюється після передачі деяких закупівельних функцій його регіональних підрозділів новоствореній централізованій закупівельній організації (ЦЗО). Але щоб ці зміни стали справді визначальними, необхідно вирішити проблему завищення цін на будівництво під час закупівель, зокрема відсутність єдиного підходу до визначення цін на матеріали та перевірку ціноутворення.
Цей матеріал доповнює попередній звіт про результати до лютого 2025 року і публікується напередодні четвертої Конференції з питань відновлення України, що відбудеться в Римі 10-11 липня 2025 року.