Українська залізниця протягом багатьох років потребувала масштабного оновлення. Попри розпочаті реформи в сфері залізничного транспорту, цей процес не був завершений. Постійне відкладання призвело до накопичення системних проблем, які не вирішили до початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. Аналіз поточного технічного, інвестиційного та регуляторного стану залізничного транспорту в Україні свідчить про необхідність якнайшвидшої розробки стратегії реформування цієї сфери. 

Transparency International Ukraine дослідила досвід виходу з кризи залізничного транспорту різних країн, щоб використати для реформи української залізниці. 

Ефективність відновлення Укрзалізниці і роль залізничних перевезень у повоєнній Україні залежить від вчасної розробки та імплементації низки кроків, зокрема:

  • оновлення законодавства про залізничний транспорт;
  • інтеграції українських залізниць до транс’європейської транспортної мережі;
  • трансформації АТ «Укрзалізниця» і зниження корупційних ризиків у компанії;
  • реформи ринку залізничних перевезень, зокрема розвитку конкуренції у сфері послуг операторів таких перевезень і послуг локомотивної тяги;
  • запровадження високошвидкісних пасажирських перевезень.

Влада має підготувати комплексний план відновлення та розвитку залізничного транспорту для його швидкого відновлення. Розробку такого документу не варто відкладати до завершення війни. Частину реформ необхідно реалізувати в межах підготовки до повноцінної повоєнної відбудови залізниці, що дозволить без зволікань почати виконувати програми відновлення і сприятиме швидкому подоланню кризи у сфері залізничних перевезень.

Результативна стратегія реформування залізничного транспорту України допоможе створити ефективну й сучасну залізницю, яка відповідає вимогам законодавства ЄС.