Система електронних закупівель Prozorro — одна з найрозвинутіших у світі. Політика прозорості даних та інноваційна модель міжсекторальної співпраці створили унікальний рівень доступу до даних про закупівлі, розвинену екосистему користувачів і дали поштовх до інновацій, які надихнули на проведення багатьох реформ публічних закупівель по всьому світу.
Головний принцип Prozorro — «Всі бачать все», забезпечує доступ до даних системи закупівель через відкритий API, що дозволило створити унікальні аналітичні інструменти — публічний і професійний модулі аналітики публічних закупівель BI Prozorro. Наразі їх адмініструє і розвиває проєкт DOZORRO Transparency International Ukraine.
Майже через десять років після запуску BI Prozorro команда Open Contracting Partnership поспілкувалися зі стейкхолдерами з органів влади, контролюючих інституцій, приватного сектору та громадянського суспільства, щоб зрозуміти, як модуль змінив їхню роботу.
Команді TI Ukraine разом з партнерами з уряду, бізнесу та громадськості за 9 років роботи вдалося:
- Забезпечити щорічно для понад 30000 замовників, постачальників та інших користувачів можливість щоденно аналізувати ринок публічних закупівель України, сумарним об’ємом 917 млрд грн (~$24 млрд) у 2023 р.
- Навчити більш ніж 16000 замовників і постачальників використовувати модуль аналітики для підвищення ефективності виконання своїх щоденних закупівельних задач.
- Підготувати понад 80 досліджень щодо аналізу проблематики сфери публічних закупівель, які сприяли вдосконаленню нормативних актів і прийняттю управлінських рішень полісімейкерами різних рівнів. Лише завдяки одному з досліджень Київської школи економіки щодо виправлень у тендерних пропозиціях протягом 24 годин, після рекомендованих змін у нормативних документах, з 2021 року вдалося зекономити понад 11 млрд грн.
Через регулярний фідбек та участь у координаційних зустрічах із ДП «Прозорро» та закупівельними майданчиками сприяти вдосконаленню як збору та публікації даних в системі Prozorro, так і покращенню процесів публічних закупівель.
У результаті проведених структурованих інтерв’ю зі стейкхолдерами ми можемо стверджувати, що наявність публічного модуля аналітики BI Prozorro розширює ринкові можливості для бізнесу, стимулює покращення внутрішньої виконавчої дисципліни замовників та їхньої доброчесності. Також сприяє ефективному використанню ресурсів у публічних закупівлях та допомагає покращити якість закуплених товарів, робіт та послуг в Україні. Вплив модуля аналітики на екосистему закупівель можна опосередковано оцінити через призму його використання різними стейкхолдерами.
- Полісімейкери — Міністерство економіки України та ДП «Прозорро» використовують BI Prozorro для розробки й аналізу політики, підготовки звітів та інформування всіх зацікавлених сторін про реформу системи закупівель.
- Замовники використовують модуль аналітики для аналізу ринку, підготовки до закупівель, побудови системи закупівельних KPI та аналізу власної ефективності.
- Органи внутрішнього контролю та централізована закупівельна організація «Професійні закупівлі» використовують BI Prozorro для оперативного відстеження потенційних відхилень в отриманні замовниками необхідних товарів, робіт, послуг та внутрішнього контролю за мережею підпорядкованих організацій.
- Постачальники використовують модуль аналітики, щоб знаходити нові бізнес-ніші, аналізувати замовників, діяльність конкурентів та підвищувати власну прибутковість.
- Аналітичні центри та громадські організації застосовують BI Prozorro для ідентифікації проблем у закупівельній сфері, громадського моніторингу та підготовки досліджень.
Дослідження підготовлено командою Open Contracting Partnership у співпраці з Transparency International Ukraine у межах проєкту “Підтримка цифрової трансформації”, що фінансується USAID та UK Dev.
Створення цього дослідження стало можливим завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є винятковою відповідальністю Open Contracting Partnership та Transparency International Ukraine та не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.
Це дослідження створене за фінансової підтримки Програми допомоги з міжнародного розвитку від Уряду Великої Британії. Однак висловлені погляди не обов’язково відображають офіційну політику Уряду Великої Британії.
Це дослідження було проведено за фінансової підтримки National Endowment for Democracy. Погляди, висловлені в цій публікації, не обов’язково відображають погляди National Endowment for Democracy.