Останні пів року ми були свідками численних корупційних скандалів. Вони стосувалися як хабарів високопосадовцям, так і закупівель, у тому числі в оборонній сфері. Усе ці історії створювали певну тривожність в питанні майбутньої відбудови.
І все це — на тлі агресії росії. Станом на квітень 2023 року задокументовані збитки інфраструктурі України через незаконне повномасштабне вторгнення росії становлять €134,6 млрд (відновна вартість). Руйнування житлових будинків, підприємств, навчальних закладів та інфраструктури агросектору продовжується. Зокрема, у вказаних матеріальних втратах не враховані збитки від катастрофи на Каховській ГЕС і всіх руйнувань за останні два місяці.
Нині перед Україною стоїть важливе завдання: відновити країну за принципом «відбудувати краще, ніж було» і перевершити стан справ до війни. Такий запит мають, зокрема, громадяни всередині країни. І так само гострою залишається на сьогодні потреба України у військовій допомозі — для захисту народу від російської агресії та відновлення територіальної цілісності.
Але безперечно, що успіх зусиль з відновлення залежить від того, наскільки повно уряд уряду відданий принципам доброчесності у відбудові. Як показало нещодавнє соціологічне дослідження, створене на замовлення Transparency International Ukraine, 73% українців та 80% представників бізнесу найбільше непокоїть повернення корупційних схем у процеси відновлення країни.
Тож щоб забезпечити прозору та ефективну відбудову, необхідно запроваджувати в нашій країні реформи та укріплювати антикорупційну екосистему.
З моменту презентації нашого останнього аналітичного документа для Міжнародної антикорупційної конференції у грудні 2022 року в антикорупційному поступі України дещо суттєво змінилося — деякі питання за цей час були вирішені, водночас постали інші виклики, подолання яких потребує значних зусиль держави та громадянського суспільства.
Тож з нагоди Конференції з питань відновлення України у Лондоні Transparency International Ukraine та Базельський інститут управління підготували свої зауваження та рекомендації щодо посилення антикорупційних заходів для забезпечення прозорої відбудови.
Тож щоб забезпечити прозору та ефективну відбудову, необхідно запроваджувати в нашій країні реформи та укріплювати антикорупційну екосистему.