Трансперенсі Інтернешнл Україна презентувала результати дослідження «Як працює Антимонопольний комітет України в публічних закупівлях: аналіз оскаржень». Фахівці проєкту DOZORRO проаналізували скарги до Постійно діючої адміністративної колегії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель АМКУ з 2016 по 2019 рік.

Можливість оскаржувати рішення замовника чи умови тендерної документації — важлива частина системи публічних закупівель. Вона дозволяє учасникам відстоювати свої права, якщо замовник прийняв неправомірне рішення, а потенційним учасникам — добиватися рівних недискримінаційних умов і можливості взяти участь в аукціоні.

На жаль, не всі учасники розуміють як користуватися цим інструментом, тому у першому розділі дослідження аналітики зосередилися на поясненні процедури оскарження, можливих наслідків рішення АМКУ, типових помилок учасників і змін в законодавстві.

Другий розділ — це власне аналіз оскаржень закупівель в АМКУ. Головні його висновки:

Оскарження — це не поширена практика. У 2019 році учасники оскаржили лише 4% від усіх оголошених відкритих торгів та 16% від відкритих торгів з публікацією англійською мовою.

Приблизно 95% від усіх скарг учасники подали на відкритих торгах.

Кількість скарг постійно зростає. Зокрема, у другій половині 2019 року учасники подавали близько 1 000 скарг щомісяця. У відповідь на таку ситуацію у вересні 2019 року було створено другу Колегію, щоб зменшити загальне навантаження на її членів та прискорити розгляд скарг.

У відкритих торгах учасники частіше подають скарги на рішення замовників. У відкритих торгах з публікацією англійською мовоюна умови ТД.

Станом на кінець 2019 року Колегія задовольнила майже половину скарг учасників, поданих протягом року. У цих випадках учасники не лише правильно подали скаргу, але й обґрунтовано пояснили свою позицію та довели неправомірність певних дій чи наявність зловживань. У 2016 році аналогічний показник становив лише 20%.

Вірогідність стати переможцем закупівлі (лота) для скаржника у 5 разів більша, якщо скаргу було подано на рішення (25%), а не на умови (5%).

Нагадаємо, що нещодавно Кабінет Міністрів України прийняв нову постанову про оскарження. Також 19 квітня набула чинності нова редакція Закону «Про публічні закупівлі». Вона має вирішити багато проблем, про які йдеться в дослідженні.