2 жовтня представники громадських організацій та незалежні експерти презентували Альтернативний звіт з оцінки ефективності впровадження державної антикорупційної політики. Документ, підготовлений за лідерства Центру політико-правових реформ, охоплює 2019 і 2020 роки, а також окремі події 2021 року.
Мета Звіту – здійснити комплексну внутрішню незалежну оцінку реального стану справ з корупцією в Україні та заходів, які виконує держава для боротьби з нею, і на цій основі зробити висновки щодо ефективності вказаних заходів та запропонувати власні рекомендації.
Матеріали Звіту згадувались та обговорювались під час багатьох публічних заходів (форуми, конференції, круглі столи), в яких брали участь його автори, а також М. Хавронюком на лекціях і семінарах з нормативного курсу «Правові засади та інституційні механізми запобігання корупції» магістерської програми «Антикорупційні міждисциплінарні студії» (Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції НаУКМА (ACREC) за підтримки посольства Швеції в Україні та Міжнародного фонду «Відродження»).
Цільова аудиторія Звіту – все населення України, але його бенефіціарами є насамперед Верховна Рада, Президент і Кабінет Міністрів України, Комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики, Національне агентство з питань запобігання корупції, Національне антикорупційне бюро України, Спеціалізована антикорупційна прокуратура, Державне бюро розслідувань, Національна поліція, Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, Вищий антикорупційний суд та інші суди.
У Звіті представлена громадська оцінка щодо здійснення антикорупційної реформи в Україні, яка є продовженням попередніх трьох звітів за 2013-2018.
Документ підготовлений на основі спеціально розробленої ТІ Україна методології комплексної внутрішньої оцінки прогресу країни в антикорупції за чотирма напрямами:
- антикорупційна політика;
- запобігання корупції;
- криміналізація корупції і правоохоронна діяльність;
- міжнародне співробітництво.
Наш Олександр Калітенко брав активну участь у формуванні Звіту та виділив з нього тези різних досліджень ТІ Україна, які були підтримані іншими співавторами документа.
- Навесні 2021 року ТІ Україна представила дослідження щодо перспектив процедури моніторингу способу життя з низкою рекомендацій – наразі жодна з них не виконана НАЗК. У Звіті зазначається, що НАЗК варто розглянути та врахувати надані ТІ Україна рекомендації щодо належного правового врегулювання порядку проведення моніторингу способу життя.
- Прийняття у другому читанні проєкту Закону №3450, який мав покращити життя викривачів корупції, було негативним розвитком подій, яке розкритикувала громадськість. Тоді до нього було внесено декілька поправок, які фактично нівелювали весь інститут захисту викривачів корупції. Після вето Президента закон був ухвалений у прийнятній редакції.
- Проведений конкурс на Голову НАЗК експерти оцінили як об’єктивний та зазначили, що він пройшов без зовнішнього неналежного впливу.
Звіт акумулює та підсвічує позиції громадськості у секторі щодо важливих проблем антикорупційної політики. Сподіваємось, бенефіціари Звіту ознайомляться та врахують його висновки і рекомендації у своїй подальшій діяльності.
Більше про результати Звіту та рекомендації можна дізнатися нижче.