закупівель, щоб вдосконалювати сферу
Щоб ефективніше моніторити окремі тендери та стежити за конкретними замовниками та закупівлями, ТІ Україна розробила застосунок DOZORRO-bot. Він дозволяє підписатись на конкретного закупівельника, замовника чи тендер та отримувати сповіщення на електронну пошту та у Telegram про зміни в тендерах на Prozorro.
до моніторингу публічних закупівель
Із листопада 2017 року команда опрацювала приб-лизно 41 тисячу ризикованих тендерів, відправила приблизно 37 тисяч звернень до контролюючих органів та закупівельників та “виправила” понад 5800 тендерів. Їхня загальна вартість становить понад 273 мільйони доларів.
[email protected]
Вони створили аналітичний портал Tenders.Guru. Тут можна аналізувати закупівлі цих чотирьох держав, і навіть порівнювати їх між собою. Оскільки кожна країна має свій формат публікації даних, портал Tenders.Guru бере інформацію про закупівлі з кожного національного порталу закупівель і поєднує їх в одну базу даних. Поки що проєкт працює в чотирьох країнах, однак організатори зацікавлені в тому, щоб розширити список учасників. Наразі вони розпочали співпрацю з організаціями Греції.
Щоб боротися з неефективним витрачанням коштів та зменшувати корупційні ризики у публічних закупівлях, члени проєкту співпрацюють із журналістами-розслідувачами, дослідниками та громадськими активістами, які за допомогою аналітичного порталу Tenders.Guru наглядають за публічними закупівлями у своїй країні. Крім цього, на основі досліджень фахівці розробляють рекомендації для законодавців та політиків, як на національному рівні, так і на рівні ЄС. Так вони працюють над вдосконаленням сфери публічних закупівель, а ще доступу до інформації, моніторингу коштів ЄС та захисту викривачів корупції.
Організація K-Monitor продовжує розвивати аналітичний інструмент та вже встигла запустити декілька додатків до інструменту. Так, кілька років тому організація створила інформаційну панель на основі Redflags.eu, яка показує ризиковість закупівель найбільших замовників Угорщини. Аналіз показав типові корупційні ризики, які регулярно виникають у певних видів закупівельників, насамперед у будівельному секторі.
У межах деяких категорій експерти також розрізняють великих та малих замовників. Важливо зазначити, що творці рейтингу оприлюднюють місця не всіх замовників. Вони зосереджуються лише на найкращих 50% усіх організаторів. Інших замовників команда EconLab публікує в довільному порядку. Чому немає інформації про те, хто найгірший? Розробники рейтингу виявили, що така практика підвищує негативне сприйняття рейтингу та не спонукає замовників змагатися між собою для покращення своїх позицій у рейтингу. Це рішення має свої наслідки — ЗМІ менш охоче висвітлюють рейтинг. Понад 50% публічних покупців сказали, що результати із Zindex.cz стали для них цінним зворотнім зв’язком (їх стало на 21% більше). Щороку приблизно 10% оцінених замовників беруть на себе зобов’язання покращувати свої закупівельні практики.
відкриття гарячої лінії для консультацій
Після того, як всі відгуки враховані, EconLab нагороджує найкращих організаторів статуеткою “Neplejtvák” (цю назву можна перекласти як “не втрачена марно риба”), яка вважається Оскаром у світі публічних замовників Чехії. Головна ідея — сприяти позитивній конкуренції у публічних закупівлях з дотриманням найкращих практик.
Фахівці EconLab допомагали впроваджувати подібну ініціативу в Словаччині. Тоді їм довелося змінити приблизно 25% рейтингу, щоб адаптувати його під законодавство, джерела даних та практики іншої країни. Обсяги роботи виявилися меншими, ніж очікували аналітики, тож вони задумуються над подальшим просуванням інструменту серед країн.