

14 травня депутати підтримали в цілому законопроєкт №12331-2, який містив пропозиції про вдосконалення конкурсу до ВАКС. Внести зміни було важливо до 1 червня, адже саме тоді почнуть приймати документи для участі в конкурсі до Апеляційної палати ВАКС.
Раніше депутати вже намагалися внести зміни законопроєктом №13114, однак у сесійній залі тричі не підтримали його включення до порядку денного. І це попри те, що профільний комітет наголошував на важливості цих законодавчих змін та вніс пропозицію скоротити вдвічі строк для подання правок.
Все ж комітет знайшов спосіб, як можна змінити правила конкурсу до ВАКС. Відповідні пропозиції до другого читання внесли в законопроєкт 12331-2, який сьогодні підтримали депутати.
Основне, що змінили в питанні конкурсу ВАКС:
- учасники, які раніше не склали, не з’явилися або відмовилися від кваліфікаційного іспиту, зможуть повторно взяти участь у конкурсі;
- прибрали мінімальний пороговий бал у 75% для успішного складання тестування щодо української державності, відтепер такий відсоток визначатиме Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС);
- прибрали додаткове засідання колегії Комісії, що відбувалося після успішного проходження співбесіди з ГРМЕ та ВККС — це має пришвидшити процес рекомендації кандидатів.
При цьому депутати не підтримали зняття обмежень у 10 років щодо участі в конкурсі працівників низки органів. Тому такі обмеження залишаються без змін.
Також депутати проголосували за зміни щодо загального доступу до суддівських досьє – відтепер будуть діяти винятки для публікації інформації. Депутати все ж обрали формулювання, яке дозволить прибирати з доступу документи суддів, якщо вони чи родичі є військовослужбовцями або ж родичі знаходяться та ТОТ. Відповідальною за імплементацію буде ВККС, тож сподіваємося орган зважено організує цей процес аби не підважувати участь громадськості та не дискредитувати ці процедури.
Ми вважаємо зміни щодо конкурсу до ВАКС зможуть збільшити кількість потенційних кандидатів на посади суддів у цю інституцію. Водночас імплементація положень щодо доступу до досьє має бути під пильним моніторингом громадськості.
Ми вважаємо зміни щодо конкурсу до ВАКС зможуть збільшити кількість потенційних кандидатів на посади суддів у цю інституцію. Водночас імплементація положень щодо доступу до досьє має бути під пильним моніторингом громадськості.