Порушують рівні правила гри у закупівлях? Звертайтесь до замовника з вимогою це виправити. Якщо той не чує — звертайтесь до Антимонопольного комітету України та DOZORRO-спільноти. Саме у такий спосіб бізнес спільно з громадськістю домоглись скасування незаконного визнання переможця та покарали за змову на реконструкції лікарні в Київській області.

У жовтні 2018 року Вишнівська міська лікарня оголосила тендер на 43 мільйони гривень на реконструкцію міської поліклініки з добудовою. На аукціон подались 5 компаній. Перемогла фірма “Професійна інжинірингова компанія” з пропозицією в 25,3 мільйона гривень. Вишнівська міська лікарня могла би порадіти економії у 18 мільйонів гривень.

Визнання переможця і скарги конкурентів

Однак конкуренти “Леокон спецбуд” та “Вестбуд плюс” у тендерній пропозиції переможця знайшли порушення. Замовник мав відхилити найдешевшу пропозицію, оскільки переможець не надав всіх документів, які вимагались.

Вишнівська міська лікарня вирішила не здаватися і почала захищати переможця, аргументуючи свою позицію “залізним фактом” — ціною.

“Зауваження від учасників вважати несуттєвими з огляду на те, що від “Професійна інжинірингова компанія” цінова пропозиція є найбільш економічно вигідною”.

Вишнівська міська лікарня вирішила не здаватися і почала захищати переможця, аргументуючи свою позицію “залізним фактом” — ціною.

Анастасія Ференц

Покарання: відміна торгів

Компанія “Леокон спецбуд” вирішила не опускати руки і продовжити боротись, подавши скаргу до АМКУ. Антимонопольний комітет зобов’язав Вишнівську міську лікарню скасувати рішення про визначення переможцем “Професійної інжинірингової компанії”.

Паралельно компанія звернулась до DOZORRO-спільноти. Фахівці з публічних закупівель Трансперенсі Інтернешнл Україна відправили листа до керівного органу замовника — Вишнівської міської ради. І згодом отримали відповідь, що закупівлю було відмінено через неможливість усунення порушень.

Покарання: штраф за змову

Після ретельного вивчення документів учасників ми встановили, що “Професійна інжинірингова компанія”, яка майже перемогла, та ТОВ “Фрей-юкрейн”, порушила рівні правила гри:

  • у них спільний засновник;
  • документи мають однакові назви, вигляд, надруковані однаковим шрифтом;
  • інформаційні довідки з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, директори ТОВ “Професійна інжинірингова компанія” та ТОВ “Фрей-юкрейн” отримали в один день з номерами 10510 та 10511;
  • директори зареєстровані за однією адресою у Києві;

17 липня Київське обласне територіальне відділення АМКУ визнало порушення закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів.

“Фрей-юкрейн” та “Професійна інжинірингова компанія” тепер мають заплатити штраф — по 68 тисяч гривень. І не зможуть брати участь у публічних закупівлях протягом трьох років.

Але на цьому історія не закінчується. Вишнівська міська лікарня знову проводила тендери на реконструкцію. І цього разу в закупівлях брали участь нові “партнери”. Трансперенсі Інтернешнл Україна підготувала ще одне звернення до АМКУ щодо антиконкурентних узгоджених дій учасників. Чекаємо на відповідь.

Після ретельного вивчення документів учасників ми встановили, що “Професійна інжинірингова компанія”, яка майже перемогла, та ТОВ “Фрей-юкрейн”, порушила рівні правила гри.

Анастасія Ференц

Довідково

Трансперенсі Інтернешнл Україна – акредитований представник глобального руху Transparency International, що комплексно підходить до розробки і впровадження змін задля зниження рівня корупції. 

ТІ Україна адмініструвала та передала державі системи ProZorro, ProZorro.Продажі, eHealth та E-Data. Також наш інноваційно-експертний центр впровадив Рейтинг прозорості міст і розбудовує спільноту DOZORRO для контролю за публічними закупівлями.

Контакти для медіа: Олеся Коваль, [email protected]

Джерело: dozorro.org