Чесно кажучи, я дуже багато думаю про роботу. І то не дивно, бо за роки, що очолюю Transparency International Ukraine, вона стала практично частиною мене. Але 1 листопада був особливий день, щоб говорити про роботу. Вчора минули 10 років, як рідна мені організація вперше отримала повну акредитацію Transparency International і зародилася такою, якою її зараз знають і в Україні, і у світі.
Тож, хай би яким егоїстичним це не видавалося, говоритиму про неї — про Transparency International Ukraine.
Якими ми стали? І куди тепер ідемо? Хай це будуть 10 тез.
1. Перше, і, мабуть, найважливіше для нас сьогодні — це трансформація TI Ukraine із регіональної громадської організації у потужний аналітичний центр. За ці 10 років ми вибудували сильний аналітичний компонент, причому реалізуємо його не точково, а системно. Раніше ми практично постійно покладалися на чиїсь дослідження, а не власні, але з часом, поступово посилювали власну експертизу, почали готувати все глибші аналітичні матеріали, що спершу ставали основою для нас, а потім давали базу і для інших. Лише цьогоріч ми вже підготували й оприлюднили 20 ґрунтовних досліджень і звітів на різні теми, а рік же ще не закінчився!
Ми не лише шукаємо «зраду» в сфері, але й аналізуємо перемоги, і це надалі допоможе нам системно підходити до пропозицій у майбутньому. Без ґрунтовного аналізу важко буде рухатися вперед, і завжди з’являтимуться якісь неочікувані для нас вимоги або умови. Але саме такий комплексний підхід допомагає уникнути болів від таких несподіванок, а ґрунтовний аналіз — вчасно перелаштуватися відповідно до нових обставин.
2. З цього виростає наша друга особливість — це сильний експертний фундамент, який дає можливість за потреби змінитися. Тобто бути гнучкими: з одного боку партнером влади, з іншого — заявляти про проблеми, бути «злішими». Все тому, що TI Ukraine завжди готова співпрацювати в речах, які ідуть на благо держави. Ми не вибираємо між чорним і білим — ми розуміємо, що все сіре. І лише разом можна щось змінити.
3. Хоч одна організація не може охопити всі теми й усі проблеми, за 10 років ми помітно зросли тематично. З роками організація розширила свою експертизу, адже сфер, в яких треба поліпшувати good governance, у країні ще дуже багато.
TI Ukraine точно дасть відповідь на запитання в тому, в чому має експертизу. Можливо не одразу, адже відповідь нерідко потребує додаткового вивчення чи навіть дослідження, але обов’язково дасть. І спектр таких відповідей вельми широкий.
4. За 10 років в організації сформувався великий юридичний відділ, який, здається, безперервно аналізує усі антикорупційні й інші важливі для сфери законопроєкти чи судові рішення — тільки в цьогоріч ми підготували 23 юридичні аналізи українського законодавства. Ми готуємо системні великі звіти, де виокремлюємо тенденції й аналізуємо закономірності. Чого тільки варті звіт «Десять років боротьби з корупцією» , який ми готували на запит польської Фундації імені Стефана Баторія, або наша робота над розділом про боротьбу з корупцією в Тіньовому звіті для Єврокомісії.
5. Сьогодні ми також маємо сильну команду інноваційників, які вивчають закупівлі, і ця робота лише розширюється. Якщо Жан-Клод Ван Дам їде на двох вантажівках, то ми — на трьох. Бо ж наша робота зі сферою закупівель охоплює і моніторинг, і політики, і роботу з законодавством. Ми запустили портал DOZORRO зі зручним пошуком та можливістю лишати відгуки, вибудували найбільш просунутий інструмент аналітики даних у закупівлях — BI Prozorro. І разом з тим роками ми вчили громадськість по всій Україні стежити за закупівлями й повідомляти про порушення органи контролю і правоохоронців. За вісім років діяльності DOZORRO за результатами наших звернень відкрили вже понад 130 кримінальних проваджень, а у 2023 році — 5% усіх кримінальних справ у сфері публічних закупівель відкрили саме за нашими зверненнями.
6. TI Ukraine — єдина організація, яка займається регіональним компонентом, не маючи регіональних представництв, а працюючи через мережу своїх партнерів. Наші рейтинги прозорості і підзвітності міст — справжній орієнтир для десятків міських рад. За перші п’ять років роботи програми «Прозорі міста» рівень прозорості муніципалітетів виріс на 62,2%, і це спонукало нас готувати й інші важливі аналітичні продукти в цій сфері. Так, цьогоріч програма зайшла ще й у велике партнерство з державою та західними партнерами і запустила інноваційний Рейтинг Open data Pulse – дослідження рівня публікації відкритих даних у 80 містах.
7. А ще за 10 років в організації з’явився потужний міжнародний напрям. Ми співпрацюємо фактично з усіма, долучені до адвокації важливих тем як у питанні боротьби з корупцією, так і в інших суміжних сферах. Але, мабуть, це вже тема для наступного пункту.
Наша експертиза в міжнародній співпраці за 10 років справді виросла в рази, і підготовка Тіньового звіту для Єврокомісії — лише один із проявів такої співпраці. Бо передусім TI Ukraine — це саме міжнародна організація, цей компонент є в нашій назві, в нашій суті і насправді є основою для нашої роботи. Так, ми працюємо в Україні і для України, але якраз ті 10 років показали, що лише у тісній співпраці з Євросоюзом, США та іншими представниками прогресивного Заходу можлива реальна демократизація нашої країни.
Тож і надалі розвиток TI Ukraine буде пов’язаний із поглибленням нашої експертизи в міжнародній взаємодії, зокрема – в євроінтеграційних процесах. Це та історія, яка не закінчиться ще довго, і яка об’єднуватиме всі майбутні реформи. Якщо раніше в нас було все заради реформ, то тепер буде все заради євроінтеграції. І тут ми готові до того, що наші думки можуть відрізнятися не лише від позиції в українській владі, а й від позиції в Євросоюзі.
8. За 10 років TI Ukraine налагодила внутрішні процеси за прикладом найкращих практик для громадських організацій. І інколи наші практики кращі, ніж у наших партнерів. Ми вибудували систему, яка не залежить від зміни одного обличчя на інше. Так, ми стали більше забюрократизовані, але це було викликом росту. Ми пережили за цей час кілька внутрішніх криз, з яких більш-менш вдало виходили. Наш підхід до тем і сфер для подальшої експертизи системний, ґрунтовний і на роки, а не обмежується якимись кампаніями чи проєктами. При цьому ми теж інколи помиляємося, але завжди аналізуємо ці помилки й намагаємося їх виправити.
9. Ми чітко дотримуємося своїх позицій і дуже рідко їх змінюємо, якщо в них впевнені. Справді, ми майже ніколи не йдемо у великі конфронтації, бо конфлікти не приносять нічого хорошого для країни. Завжди можна знайти щось спільне. Але вже якщо таких перетинів таки немає, то й миритися з цим немає сенсу теж.
10. При цьому за 10 років після отримання повної акредитації TI Ukraine стала однією з найбільших і найвпливовіших організацій в усій глобальній мережі. Наш голос чують, на нього орієнтуються. Наша робота стає прикладом для інших, а це насправді значний стимул невпинно працювати й наступні 10 років.
Все, що я тут перерахував, було б неможливо без людей, які й створюють по суті цю організацію. Через TI Ukraine пройшли десятки людей. Дехто залишається працювати тут роками, а є й такий, хто пам’ятає те саме отримання повної акредитації.
Люди — наша сила, наш розум, наш двигун для руху до подальших перемог. А таких перемог уже точно не десять, будьте певні!
За 10 років після отримання повної акредитації TI Ukraine стала однією з найбільших і найвпливовіших організацій в усій глобальній мережі. Наш голос чують, на нього орієнтуються. Наша робота стає прикладом для інших, а це насправді значний стимул невпинно працювати й наступні 10 років.
Андрій Боровик