Трансперенсі Інтернешнл Україна оприлюднила результати дослідження «Як працює Антимонопольний комітет України в публічних закупівлях: аналіз оскаржень». Його мета — допомогти бізнесу зрозуміти, як працює система оскарження, з яких етапів складається ця процедура та яким може бути рішення АМКУ.

Можливість оскаржувати рішення замовника чи умови тендерної документації — важлива частина системи публічних закупівель. Вона дозволяє учасникам відстоювати свої права, якщо замовник прийняв неправомірне рішення, а потенційним учасникам — добиватися рівних недискримінаційних умов і можливості взяти участь в аукціоні.

Фахівці проєкту DOZORRO проаналізували всі скарги до Постійно діючої адміністративної колегії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель АМКУ з 2016 по 2019 рік.

Виявилося, що оскарження — це не поширена практика. У 2019 році учасники оскаржили лише 4% від усіх оголошених відкритих торгів та 16% від відкритих торгів з публікацією англійською мовою.

Приблизно 95% усіх скарг учасники подали на відкритих торгах.

Кількість скарг постійно зростає. Зокрема, у другій половині 2019 року учасники подавали приблизно 1 000 скарг щомісяця. Для порівняння, у 2016 до АМКУ подали менше ніж 2000 скарг за пів року.

У відкритих торгах учасники частіше подають скарги на рішення замовників. У відкритих торгах з публікацією англійською мовоюна умови ТД. Ймовірно, учасники частіше оскаржують умови тендерів з найбільшою очікуваною вартістю, бо їх мотивує потенційний прибуток.

Станом на кінець 2019 року Колегія задовольнила майже половину скарг учасників, поданих протягом року. У цих випадках учасники не лише правильно подали скаргу, але й обґрунтовано пояснили свою позицію та довели неправомірність певних дій чи наявність зловживань. У 2016 році аналогічний показник становив лише 20%.

Нагадаємо, що нещодавно Кабінет Міністрів України прийняв нову постанову про оскарження. Також 19 квітня набула чинності нова редакція Закону «Про публічні закупівлі». Вона має вирішити багато проблем, про які йдеться в дослідженні.

Зокрема, раніше навіть якщо Колегія задовольнила скаргу на умови, лише у 50% випадків замовники вносили зміни до ТД. Відтепер за невиконання рішення АМКУ керівник замовника буде змушений сплатити від 34 до 85 тисяч гривень штрафу.

Окрім цього, замовники скасовували кожну четверту оскаржену в АМКУ процедуру. Згідно з новою редакцією Закону це стає технічно неможливим. Відміняти закупівлю у період оскарження заборонено.