Корупція послаблює демократію
Дослідження міжнародного антикорупційного руху Transparency International «Індекс сприйняття корупції» 2018 показує, що тривала нездатність більшості країн контролювати корупцію дедалі більше підсилює кризу демократії в світі.
“Корупція руйнує демократію, утворюючи порочне коло, де корупція підриває демократичні інститути, натомість, у свою чергу, слабкі інститути менш здатні контролювати корупцію”, – керуюча директорка Transparency International Патріція Морейра.
Сприйняття корупції в рейтингу Transparency International вимірюється балами – від 0 до 100, де 0 балів означає високий рівень корупції, 100 – країна є вільною від проявів корупції. Цього року 2/3 країн мають результати нижче 50 балів, середній бал – лише 43 зі 100. Попри деякий прогрес все ж таки більшість держав не здатні серйозно вплинути на перебіг антикорупційної боротьби.
Серед лідерів рейтингу 2018 року – Данія та Нова Зеландія з оцінками 88 та 87 балів відповідно. Найгірші – Сомалі, Сирія та Південний Судан із оцінками 10, 13 та 13 відповідно. Середній показник країн Західної Європи та Європейського Союзу – 66 зі 100 балів. Попри зростання на 2 бали Україна отримала вдвічі менше цього середнього балу – 32.
Корупція руйнує демократію, утворюючи порочне коло, де корупція підриває демократичні інститути, натомість, у свою чергу, слабкі інститути менш здатні контролювати корупцію.
Патріція Морейра, керуюча директорка Transparency International
Значних стрибків вгору мало
Лише 20 країн за останні сім років значно покращили свої показники в Індексі сприйняття корупції Transparency International, зокрема Естонія, Сенегал, Гаяна та Кот-д’Івуар.
Не менш тривожним є те, що 16 країн знизили свої оцінки, наприклад, Австралія, Чилі, Мальта, Угорщина та Туреччина.
Лише 20 країн за останні сім років значно покращили свої показники в Індексі сприйняття корупції Transparency International.
Корупція та здоров’я демократії
Аналіз досліджень в Індексі сприйняття корупції підтверджує зв’язок між рівнем корупції та здоров’ям демократії, де країни з більш високим рівнем корупції також мають слабкі демократичні інститути та політичні права. Як приклад, Transparency International вказує на Угорщину та Туреччину, що знизилися на 8 та 9 пунктів за останні 6 років. Разом із тим, Freedom House відтепер називає Туреччину «невільною» замість «частково вільна», а в сусідній до України Угорщині зафіксували найнижчий показник політичних прав після падіння комунізму в 1989 році.
Відтак ці рейтинги відображають погіршення правопорядку й стану демократичних інституцій, а також швидке звуження простору для громадянського суспільства та незалежних медіа у цих країнах.
Рекомендації глобального антикорупційного руху Transparency International
– Посилити інституції та зберегти систему стримувань та противаг
– Зменшити прірву між антикорупційним законодавством, практикою та виконанням
– Надати громадянам можливість висловлювати власну думку та притягувати уряд до відповідальності
– Захищати свободу медіа, аби жоден журналіст не боявся за власне життя, викриваючи корупцію
Аналіз досліджень в Індексі сприйняття корупції підтверджує зв’язок між рівнем корупції та здоров’ям демократії. Наприклад, у сусідній до України Угорщині зафіксували найнижчий показник політичних прав після падіння комунізму в 1989 році