Останні резонансні рішення судів і органів суддівського врядування яскраво свідчать про те, що судова влада у глибокій кризі.
За останні 5 років кадрового оновлення в судах практично не відбулося. Недоброчесні судді, які не можуть пояснити свої статки, порушували права людей, в тому числі під час подій Революції Гідності, залишаються не лише не покараними, а й перемагають у конкурсах до найвищих судових інстанцій. Рівень довіри до суду не перевищує аналогічний показник останнього року президентства Януковича, а в те, що судова реформа останніх років успішна, вірить менше 1% громадян.
Судова реформа потребує нового імпульсу.
Для цього необхідно насамперед ініціювати та прийняти законодавчі зміни, якими:
- Перезапустити Вищу кваліфікаційну комісію суддів. До її складу мають входити насамперед представники громадянського суспільства і кваліфіковані правники, доброчесність і кваліфікацію яких мають перевірити міжнародні експерти.
- Забезпечити перевірку за допомогою міжнародних експертів доброчесності членів Вищої ради правосуддя, припинити повноваження тих членів, які не пройдуть такої перевірки.
- Запровадити ефективний механізм перевірки суддів, у доброчесності яких є обґрунтовані сумніви, щоб звільнити недоброчесних і корумпованих суддів.
- Передбачити справжній конкурс на посади суддів Конституційного Суду.
Також критично важливо, щоб до експертної групи з судової реформи, яку вирішив створити Президент, ввійшли агенти змін (експерти з громадянського суспільства, авторитетні правники, судді-викривачі, міжнародні експерти), а не старі політичні функціонери і недоброчесні судді. Процес напрацювання законодавчих змін має бути відкритим і інклюзивним, а зміни – базуватися на пропозиціях, викладених в Порядку денному судової реформи, який розробили понад 20 провідних громадських організацій і підтримала низка топ-політиків, у тому числі Президент Володимир Зеленський.
Повний перелік організацій, котрі підтримали документ.
Недоброчесні судді, які не можуть пояснити свої статки, порушували права людей, в тому числі під час подій Революції Гідності, залишаються не лише не покараними, а й перемагають у конкурсах до найвищих судових інстанцій.
Довідково
Трансперенсі Інтернешнл Україна – акредитований представник глобального руху Transparency International, що комплексно підходить до розробки і впровадження змін задля зниження рівня корупції.
ТІ Україна адмініструвала та передала державі системи ProZorro, ProZorro.Продажі, eHealth та E-Data. Також наш інноваційно-експертний центр впровадив Рейтинг прозорості міст і розбудовує спільноту DOZORRO для контролю за публічними закупівлями.
Контакти для медіа: Олеся Коваль, [email protected].