

Зареєстрований Президентом України законопроєкт №13533 спрямований на відновлення інституційної незалежності Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Документ передбачає майже повне повернення до правового режиму, який існував до прийняття закону №4555-ІХ, проте в тексті наявні й нюанси, що можуть мати негативний ефект.
НАБУ і САП вже позитивно відгукнулися про ці ініціативи Президента.
Короткі висновки:
- законопроєкт відновлює виключну підслідність НАБУ та забороняє передавати справи іншим органам;
- керівник САП повертає собі самостійність в управлінні прокуратурою без контролю з боку ОГП;
- ОГП втрачає доступ до матеріалів справ НАБУ та право давати вказівки детективам;
- не усуваються можливості призначення прокурорів без конкурсу;
- законопроєкт містить норми про поліграфологічні дослідження, зокрема, щодо працівників НАБУ та їх перевірки з боку СБУ. Це може мати непередбачувані наслідки на практиці.
Що ми рекомендуємо?
- Верховній Раді прийняти законопроєкт за основу та в цілому для швидкого відновлення незалежності НАБУ-САП.
- Окремим законопроєктом усунути можливості призначення без конкурсу на посади прокурорів та врахувати рекомендації міжнародних аудиторів задля посилення роботи НАБУ щодо екстрадиції осіб й повернення активів.
Ключові положення законопроєкту
Відновлення виключної підслідності НАБУ. Законопроєкт забороняє доручати іншим органам досудового розслідування здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності НАБУ — за винятком наявності об’єктивних обставин воєнного стану. Право на таке доручення матиме лише заступник Генерального прокурора — керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) або Генеральний прокурор.
Обмеження повноважень Офісу Генерального прокурора (ОГП). Генеральний прокурор втрачає право письмово вказувати керівнику підрозділів детективів та підрозділу внутрішнього контролю НАБУ надавати матеріали досудового розслідування. Детективи НАБУ зобов’язані виконувати доручення та вказівки виключно прокурорів САП.
Автономія управління САП. Керівник САП отримує повноваження самостійно керувати діяльністю прокуратури без необґрунтованого контролю з боку ОГП. Генеральний прокурор та інші його заступники, крім керівника САП, не матимуть права давати вказівки прокурорам САП. Письмові накази адміністративного характеру щодо організації діяльності САП видаватимуться за обов’язкового погодження з керівником САП.
Відновлення процесуальних повноважень. Керівник САП повертає право самостійно погоджувати клопотання про продовження строку досудового розслідування до дванадцяти місяців у справах НАБУ, як і повідомляти про підозру топпосадовців. Також відновлюється можливість проводити обшуки у корупційних провадженнях без ухвали слідчого судді у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна, чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення.
Вилучення «єдиного вікна» для закриття справ. Вилучається положення про те, що Генеральний прокурор може закрити справу щодо топпосадовця в обхід прокурорів чи керівництва САП.
Проблемні положення законопроєкту Президента
Кадрова політика. Законопроєкт не усуває можливість призначати прокурорів ОГП та обласних прокуратур без проведення конкурсу. Також залишається можливість припинення повноважень прокурора на адміністративній посаді в разі ліквідації органу прокуратури, реорганізації або зміни структури.
Сумнівні контрольні механізми. Документ передбачає проведення поліграфологічних досліджень, зокрема, щодо працівників НАБУ кожні два роки на предмет «вчинення дій на користь держави-агресора». Доказовість таких досліджень викликає сумніви. При цьому згадана в законопроєкті перевірка працівників НАБУ з боку СБУ не конкретизує механізм, як таку перевірку будуть проводити, що може мати непередбачувані правові наслідки.
Декларативні та дискримінаційні норми. Значна частина прикінцевих положень законопроєкту має декларативний характер, зокрема щодо посилення роботи з екстрадиції та повернення активів. Однак її практичне втілення може мати сенс, оскільки певною мірою воно дозволяє врахувати рекомендації міжнародних аудиторів щодо посилення роботи НАБУ. Заборона працівникам НАБУ виїжджати за кордон під час воєнного стану також викликає запитання щодо її необхідності, оскільки незрозуміло, чому така заборона встановлюється виключно щодо працівників НАБУ, але не згадано працівників інших органів, про які йдеться у прикінцевих положеннях.
Висновки та рекомендації
Законопроєкт №13533 є необхідним компромісним кроком для відновлення інституційної незалежності антикорупційних органів після шкідливих змін, внесених законом №4555-ІХ. Документ відновлює виключну підслідність НАБУ, обмежує можливості ОГП втручатися в діяльність антикорупційних органів та повертає процесуальну автономію САП.
Водночас законопроєкт не вирішує всіх системних проблем у функціонуванні НАБУ та САП. Для повноцінного посилення ефективності антикорупційних органів необхідно окремо працювати над вилученням сумнівних контрольних механізмів та врахуванням рекомендацій міжнародних аудиторів щодо посилення роботи НАБУ. Крім цього, слід усунути можливості призначати прокурорів в ОГП та обласні прокуратури без конкурсу.
TI Ukraine рекомендує прийняти законопроєкт за основу та в цілому для швидкого відновлення попереднього правового режиму. Надалі парламенту та профільним експертам необхідно продовжити роботу над додатковими змінами для вдосконалення системи антикорупційних органів.