

22 липня Верховна Рада проголосувала за відкат досягнень у становленні незалежних антикорупційних інституцій в Україні. «За» таке рішення знайшлась підтримка 263 народних депутатів.
Для деяких нардепів це голосування стало «справою честі», адже вони були або досі залишаються фігурантами корупційних справ НАБУ та САП. Раніше ми уже демонстрували як передвиборчі обіцянки нардепів можуть розходитися з їх реальними діями.
Сьогодні ми бачимо щось подібне: щонайменше 19 депутатів, які фігурували у справах НАБУ і діяли в умовах конфлікту інтересів, натискаючи зелену кнопку під законопроєктом №12414.
Нардепи, які є підозрюваними чи обвинуваченими у справах НАБУ
Актуальні справи в НАБУ за підозрою або обвинуваченням у корупції є щодо 9 народних депутатів. І тут ціла палітра підозр чи обвинувачень – хабарництво, незаконне збагачення, заволодіння:
- Гунько Анатолій — нардеп групи «Відновлення України» з вироком, яким перша інстанція ВАКС визнала його винним в отриманні хабаря у $85 тис., до яких мало ще додатися 136, за сприяння передати в оренду сотні гектарів державних земель. Вирок наразі оскаржується в апеляції.
- Марченко Людмила — нардепка від партії «Слуга Народу», яка ймовірно отримала хабар $5300 за сприяння у незаконному перетині кордону. Справа ще в суді.
- Клочко Андрій — нардеп від партії «Слуга Народу», який за даними НАБУ та САП незаконно збагатився на понад 11,3 млн грн. Справа ще в суді.
- Юрченко Олександр — нардеп групи «Відновлення України», спійманий на хабарі (плюшках) у $13 тис. для себе та $200 тис. для колег-нардепів за прийняття (Увага!) «правильного закону» у сфері утилізації відходів. Справа ще в суді.
- Ісаєнко Дмитро — нардеп групи «Відновлення України», якого звинувачують у спробі заволодіти 8 га київської землі, виділеної під парк. Справа ще в суді.
- Лабазюк Сергій — нардеп від партії «За майбутнє», якого НАБУ спіймало на ймовірному наданні хабаря $150 тис. очільнику Держагентства відновлення за надання підрядів його компаніям на відбудову інфраструктурних об’єктів. Справа ще в суді.
- Кузьміних Сергій — нардеп від партії «Слуга Народу», якого звинувачують в отриманні 558 тис. грн хабаря від представника компанії за сприяння у перемозі в тендері на закупівлю систем УЗД. Справа ще в суді.
- Горват Роберт — нардеп від групи «Довіра», якого судитимуть за матеріалами НАБУ та САП через ймовірне заволодіння 320 га землі на Закарпатті вартістю 127 млн грн. Справа перебуває в суді.
- Задорожній Микола — нардеп від партії «Слуга Народу», який ймовірно попросив 3,4 млн грн хабаря за безперешкодне освоєння коштів на ремонт водогону на Сумщині. У справі триває слідство НАБУ.
Нардепи, по яких справи в НАБУ закрито
Є шестеро народних депутатів, справи по недостовірному декларуванню яких закрили за строками давності. Це Волинець Михайло, Шол Маргарита, Нагорняк Сергій, Констанкевич Ірина, Камельчук Юрій та Пашковський Максим. Останніх двох перша інстанція ВАКС виправдала, а апеляція закрила справу через строки давності. Нагадаємо, що проблема строків давності – одна із тих, яка призводить до закриття справ без винесення остаточного рішення.
Що цікаво ще двоє недекларантів, Саладуха Ольга та Гевко Володимир, розкаялися, тому їм також вдалося звільнилися від відповідальності.
Справу щодо Павла Халімона закрили через брак доказів для повідомлення про підозру.
Останній же в списку нардеп Бабенко Микола спочатку отримав підозру в незаконному збагаченні та недекларуванні, однак згодом НАБУ закрило справу проти нього – складу злочину не виявили.
Чому тут є ознаки конфлікту інтересів
Усі ці щонайменше 19 нардепів натискали зелену кнопку під 12414 в умовах конфлікту інтересів, адже до цього отримували звинувачення від НАБУ та САП. І цим прямо порушили Регламент Верховної Ради, адже маючи конфлікт інтересів народний депутат повинен заявити про нього публічно, чого на трансляціях засідання 22 липня ми не побачили.
Конфлікт інтересів в цьому випадку серйозна річ, адже мотив помсти за направлення НАБУ/САП обвинувального акту до суду або ж взагалі бажання загальмувати справу проти себе на етапі слідства неабияк загострюються.
Прийняття ж закону № 4555-ІХ дозволить депутатам під слідством впливати на нього аж до повного закриття, а тим, чия справа уже в суді, піти на надзвичайно вигідні умови угоди про винуватість, які можна буде погодити з Генеральним прокурором.
Цікаво також, чи побачимо реакцію на цю ситуацію від НАЗК, яке й зобов’язане моніторити і контролювати дотримання у тому числі нардепами законодавства про конфлікт інтересів. Наразі жодної комунікації з цього приводу Агентство не надало.
Ми переконані, що ці 19 народних депутатів не єдині, хто приймав рішення в умовах конфлікту інтересів. Адже у парламенті багато людей, які розуміють, що знищення незалежності НАБУ і САП сьогодні врятує їх від потенційної підозри в корупції завтра.