Громадські організації закликають Вищу раду правосуддя проводити співбесіди з кандидатами в члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів відкрито і забезпечити їхню пряму трансляцію.

28 березня Вища рада правосуддя затвердила Методику проведення співбесіди, відбору та призначення кандидатів на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Цим документом ВРП встановила, що співбесіди з кандидатами проходитимуть без прямої трансляції, натомість записи співбесід будуть публікуватися після завершення інтерв’ю зі всіма кандидатами.

Вважаємо, що такий підхід не відповідає вимогам закону і не сприяє суспільній довірі до результатів відбору. Закон чітко встановлює, що ВРП проводить співбесіди з кандидатами на посади членів ВККС відкрито. Неодмінною складовою відкритості процесу формування нового складу ВККС є трансляція співбесід. Вона дозволяє широким верствам суспільства слідкувати за процесом та формує атмосферу відкритості та довіри до його результатів. Суспільна довіра до нової ВККС є тим більше важлива, оскільки саме на ній лежатиме відповідальність за добір суддів на більш як 2 тисячі вакансій, а також завершення кваліфікаційного оцінювання. Якісний склад ВККС визначить долю судової влади України на десятиліття вперед. Суспільна довіра до процесу його формування є конче необхідною не лише для успіху реформи. Від неї безпосередньо залежатиме перспектива членства України в Європейському Союзі.

У Методиці ВРП зазначила, що не проводитиме прямих трансляцій «для забезпечення рівних умов для всіх кандидатів, які проходять співбесіди в різні дні»Вважаємо, що такий підхід є невиправданим, адже суспільний інтерес щодо відкритості процесу допереважає будь-яку потенційну шкоду, яку може викликати пряма трансляція. На додаток, Конкурсна комісія, яка здійснювала відбір кандидатів, транслювала всі співбесіди з кандидатами в режимі реального часу. Останніми роками пряма трансляція співбесід з кандидатами під час відкритих конкурсів на високі державні посади стала звичною практикою. Жодних сумнівів щодо того, що такий підхід може поставити кандидатів у нерівні умови не виникало ані в суспільства, ані в учасників конкурсів. Тому вважаємо позицію ВРП абсолютно непослідовною та такою, яка зашкодить суспільній довірі до процесу формування нового складу ВККС.

У зв’язку з цим закликаємо ВРП внести зміни до своєї Методики та забезпечити прямі трансляції співбесід зі всіма кандидатами на посади членів ВККС.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(590) "У Методиці ВРП зазначила, що не проводитиме прямих трансляцій «для забезпечення рівних умов для всіх кандидатів, які проходять співбесіди в різні дні». Вважаємо, що такий підхід є невиправданим, адже суспільний інтерес щодо відкритості процесу допереважає будь-яку потенційну шкоду, яку може викликати пряма трансляція. " ["quote_author"]=> string(0) "" }

У Методиці ВРП зазначила, що не проводитиме прямих трансляцій «для забезпечення рівних умов для всіх кандидатів, які проходять співбесіди в різні дні». Вважаємо, що такий підхід є невиправданим, адже суспільний інтерес щодо відкритості процесу допереважає будь-яку потенційну шкоду, яку може викликати пряма трансляція.

Підписанти:
Фундація DEJURE
Transparency International Ukraine
Центр протидії корупції
ГО Автомайдан
ГО Експертна група Сова
Центр прав людини ZMINA
Асоціація УМДПЛ
StateWatch
ГО “Антикорупційний штаб”
Рух ЧЕСНО
ACREC
Ukrainian Legal Advisory Group
Центр економічної стратегії
ГО Платформа Громадський контроль
Центр громадянських свобод
Інститут законодавчих ідей
Харківський антикорупційний центр