Цей документ – спільний матеріал Transparency International Ukraine (TI Ukraine) та Базельського інституту управління. У ньому аналізуються проведені заходи для зміцнення антикорупційної екосистеми України за період з червня 2024 року до лютого 2025.

Цей матеріал доповнює попередній звіт і публікується напередодні Глобального форуму ОЕСР з антикорупції та доброчесності, що відбудеться в Парижі у березні 2025 року. 

Резюме

  • Стале зростання: Україна неухильно дотримується зобов’язань щодо протидії корупції. У цьому звіті висвітлюються основні події, які свідчать про сталі успіхи у цій сфері, попри певні труднощі. 
  • Геополітичний контекст: турбулентна ситуація на міжнародній арені продовжує випробовувати стійкість України та її антикорупційних органів. Важливим фактором у складних обставинах стало різке скорочення допомоги уряду США в антикорупційній діяльності. 
  • Сприйняття корупції: у 2024 році Україна здобула 35 балів зі 100 можливих за Індексом сприйняття корупції (СРІ), що розраховується Transparency International. Зниження на один бал у порівнянні з 2023 роком залишається в межах допустимої похибки, однак має стати сигналом для державних органів – внесення формальних змін та звітування про виконання Україною зобов’язань недостатньо. Для формування потужної антикорупційної спільноти необхідно провести істотні реформи. 
  • Досягнення правоохоронних органів: антикорупційні органи продовжують демонструвати приголомшливі результати у розгляді справ – як за загальною кількістю, так і за числом справ щодо високопосадовців. 
  • Планування на майбутнє: Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) розпочало масштабну роботу з розробки нової Антикорупційної стратегії України. Вона набуде чинності наприкінці року і стане новим етапом системних реформ. 
  • Ефективний державний контроль публічних фінансів: необхідно посилити спроможності Державної аудиторської служби, зокрема шляхом підвищення ефективності моніторингу публічних закупівель.
  • Розширення інструментарію для доступу до активів корумпованих чиновників та прихильників російської агресії: ми виокремлюємо юридично обґрунтовані інструменти, які можна було б повніше використати для отримання ресурсів для держави: застосування спеціальної конфіскації, кримінальної відповідальності юридичних осіб, криміналізації обходу санкцій тощо. 
  • Невиконане «домашнє завдання» з реформування: Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) і механізми застосування санкцій отримали перспективні законопроєкти щодо реформ. Верховна Рада повинна поставити їх у пріоритет. 

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(321) "Україна неухильно дотримується зобов'язань щодо протидії корупції. У цьому звіті висвітлюються основні події, які свідчать про сталі успіхи у цій сфері, попри певні труднощі. " ["quote_author"]=> string(0) "" }

Україна неухильно дотримується зобов'язань щодо протидії корупції. У цьому звіті висвітлюються основні події, які свідчать про сталі успіхи у цій сфері, попри певні труднощі.