NULL

DOZORRO
5 років
це проєкт громадської організації Transparency International Ukraine, покликаний забезпечити рівні правила гри у сфері публічних закупівель.
Наша команда створила та адмініструє моніторинговий портал dozorro.org та публічний і професійний модулі аналітики BI Prozorro. Окрім цього, DOZORRO розбудовує DOZORRO спільноту — мережу громадських організацій, які моніторять публічні закупівлі та повідомляють контролюючі та правоохоронні органи про порушення.
5 років

Ми існуємо вже 5 років і за цей час встигли зробити багато цікавого:

Запустили моніторинговий портал DOZORRO
Розпочали моніторинг публічних закупівель
Створили регіональну мережу тренерів з публічних закупівель
Створили першу
DOZORRO спільноту — мережу громадського моніторингу закупівель
Вдосконалили моніторинговий портал
Разом з партнерами створили онлайн-курс “Громадські контракти та громадський моніторинг”
Провели перший DOZORRO Fest
2016
2017
Оприлюднили свої перші дослідження сфери про оборонні та медичні закупівлі
2018
Розробили ризик-індикатори для моніторингу закупівель
Допомогли напрацювати ризик-індикатори для аудиторів та розробити відповідний функціонал у Prozorro
Запровадили профілі підприємств на DOZORRO
Запустили додатки для аналізу планування закупівель та закупівель ліків у BI Prozorro
2019
Розробили API для DOZORRO
Вбудували в BI Prozorro моніторинг на основі ризиків
Запустити додаток для керівних органів у BI Prozorro
Допомогли запустити функціонал для зворотного зв’язку на тендери за аналогією DOZORRO у Польщі
Долучилися до розробки та адвокатували за зміни до Закону України “Про публічні закупівлі”
2020
Створили спеціальний інструмент для аналізу ковідних закупівель
Адвокатували проти локалізації
Сфокусувалися на моніторингу закупівель для протидії COVID-19
Запустили мапу “Що купує твоя школа”
Вчили представників ОТГ проводити закупівлі
2021
Запустили два нові додатки
в BI Prozorro
: для аналізу моніторингів та Е-каталогів
Доопрацювали функціонал з оскарження в BI Prozorro
Запустили додаток Показники з описом усіх показників модуля аналітики
Cфокусувалися на моніторингу
шкільних закупівель
Далі лише більше!

Наші головні досягнення

Один з наших головних здобутків за ці 5 років роботи — DOZORRO спільнота людей, об’єднаних ідеєю рівних правил гри у сфері закупівель.

Насамперед — це звісно громадські організації, які ми підтримували та вчили моніторити закупівлі увесь цей час. Зараз вони стали професіоналами в цьому і тепер самостійно працюють у своїх регіонах задля покращення публічних закупівель. Хтось вчить замовників правильно проводити закупівлі, налаштовувати внутрішні закупівельні процеси, а хтось продовжує моніторити закупівлі.

Іван Лахтіонов

Однак DOZORRO спільнота як явище — більш широке. Вона об’єднує також і замовників, які хочуть проводити закупівлі за правилами, бо розуміють що це більш ефективно. Водночас до спільноти належить і бізнес, який активно продає в Prozorro, і вболіває, щоб система й надалі була прозорою і мала чіткі й однакові правила для всіх.

Насправді до DOZORRO спільноти належить кожен, хто хоче, щоб публічні закупівлі в Україні відбувалися прозоро й ефективно.

Другий наш важливий здобуток — моніторингова інфраструктура. Щоб громадськість могла контролювати, як держава витрачає свої кошти, ми створили цілу низку інструментів:

Ризик-індикатори — функціонал, що дозволяє відфільтровувати найбільш ризикові закупівлі на основі певних маркерів. На основі наших розробок було створено ризик-індикатори для Державної аудиторської служби України, які допомагають здійснювати премоніторинг та суттєво полегшують і оптимізують роботу аудиторів.

Моніторинговий портал DOZORRO насамперед дозволяє залишати відгуки на закупівлі. Також він має окремий функціонал для ГО та замовників. Громадські організації можуть оприлюднювати результати своїх моніторингів, а замовники — відповідати на відгуки.

Публічний і професійний модулі аналітики BI Prozorro — унікальні business intelligence інструменти на основі Qlik Sense, які допомагають аналізувати публічні закупівлі у різних розрізах.

І звісно головний наш здобуток — Prozorro досі працює! З одного боку, це звісно жарт, бо функціонуванням системи опікується окреме ДП “Прозорро”. А з іншого — левова частка нашої роботи — захист системи від шкідливих ініціатив і нововведень. На жаль, ми постійно стикаємося зі спробами контролювати систему, чи підлаштувати її під себе. Саме тому ми постійно моніторимо законодавчі ініціативи і адвокатуємо проти згубних — наприклад, локалізації, і за позитивні. Водночас ми постійно досліджуємо сферу, щоб пропонувати вдосконалення.

DOZORRO інструменти

Суттєва частина роботи команди DOZORRO — вдосконалення наших аналітичних інструментів. Ми розробили і підтримуємо публічний і професійний модулі аналітики закупівель BI Prozorro. Ці інструменти використовують дані з центральної бази даних Prozorro і дозволяють дослідити їх на різних рівнях: від конкретної закупівлі до загальнонаціональних показників публічних закупівель. Модулі безкоштовні й допомагають у роботі не тільки аналітикам, а й замовникам, учасникам, керівним і контролюючим органам.

Детальніше про можливості BI Prozorro читайте за посиланням.

Модулі запустили ще до того, як Prozorro стало обов’язковим для всіх замовників — навесні 2015 року. Відтоді їхній функціонал суттєво розширився. Зараз модулі допомагають аналізувати всі етапи закупівель, включно з плануванням у різних розрізах, моніторинги Держаудитслужби та оскарження, щоб усі сторони закупівель могли приймати швидкі і ефективні рішення.

Із березня 2017 року публічним BI Prozorro скористалися понад 260 тисяч людей. Приблизно стільки ж, для порівняння, становить населення міста Суми.

Щороку BI Prozorro допомагає економити міським радам, які користуються модулем, понад 160 годин під час звітування. Згідно з нашим опитуванням, раніше щоб сформувати квартальний звіт для керівництва, працівники міськрад вручну вносили в таблиці Excel дані про закупівлі підпорядкованих замовників. Це займало від 40 до 80 робочих годин. А за допомогою BI Prozorro це можна зробити у кілька кліків.

Ми також прагнемо, щоб аналітичні інструменти були для вас зрозумілими та зручними. Тож постійно адаптуємо їх під потреби користувачів та проводимо навчання. Лише за останні три з половиною роки ми провели 77 навчать для майже 3 тисяч користувачів: журналістів, учасників, замовників, аналітиків, міністерств, прокуратури, міських рад, ОДА, великих держпідриємств, Держаудитслужби, Рахункової палати і самого ДП “Прозорро”.

Окрім цього ми постійно створюємо інструкції з використання модуля для різних ЦА.

Громадський моніторинг

Жодна система не може існувати без зовнішнього контролю. Звісно, головний контролер у сфері публічних закупівель — Державна аудиторська служба України. Однак, згідно з нашим дослідженням, під її моніторинг потрапляють менше 2 % усіх тендерів. Тож наша DOZORRO спільнота (мережа громадських організацій) допомагає аудиторам і теж стежить за закупівлями.

За ці 5 років наші активісти в регіонах
перевірили понад 34 тисячі закупівель
і надіслали понад 30 тисяч листів замовникам, контролюючим і правоохоронним органам за результатами їх аналізу

Унаслідок цього
у 1 611 закупівлях внесли зміни до тендерної документації
987 закупівель відмінили
271 договір
розірвали
у 316 випадках членів тендерного комітету чи уповноважених осіб притягнули до відповідальності
знайшли і підтвердили в АМКУ 56 змов
відкрили 63 кримінальних проваджень

За закупівлями також стежили наші регіональні журналісти.

Протягом трьох років проєкту вони написали понад 400 матеріалів. І лише за останній рік 5 з них призвели до відкриття кримінальних проваджень.

Також соціально важливі теми досліджували і журналісти нашого проєкту. З 2017 року вони випустили понад 80 матеріалів. Ось деякі з них:

Одне з наших перших гучних розслідувань стосувалося закупівлі гібридних автомобілів для Національної поліції. Наші аналітики помітили, що поліція необґрунтовано придбала авто за переговорною процедурою, а не на аукціоні, через що ймовірно переплатила. Здогадку підтвердило розслідування НАБУ: переплата становила понад 240 млн грн. Через суспільний розголос і провадження МВС домовилося, щоб підрядник повернув до бюджету 124 млн грн. Розслідування офіційно все ще не завершене.

За матеріалами нашого журналіста з Черкас Сергія Макаренка прокуратура відкрила кримінальне провадження через розтрату коштів під час закупівель прибирання снігу. У 2019 році зима була майже безсніжною, однак місцеві ЖКК витратили на зимове утримання майже 7 млн грн.

За публікацією ZБК про порушення під час закупівлі розробки порталу для продажу квитків на Бориспільський експрес детективи НАБУ і САП ведуть розслідування з 2018 року. А у 2020 НАБУ нарешті повідомило про підозру у зловживанні службовим становищем директору філії Головного інформаційно-обчислювального центру АТ «Укрзалізниці», його колишньому заступнику та ще двом особам.

Круті кейси можливі і в дрібних масштабах — в межах нашого проєкту з Агенцією локальних медіа «АБО» журналісти у Первомайську розслідували корупційну схему закупівель спортивних майданчиків. На основі їхнього звернення прокуратора розпочала кримінальне провадження і вручила вже дві підозри.

Аналітичний центр

Окрім моніторингу конкретних закупівель, ми також стежимо за загальними тенденціями сфери: готуємо глибокі дослідження та аналітичні матеріали і аналізуємо законопроєкти.

За 5 років ми випустили 17 великих досліджень. Найсвіжіші з них:

Усі дослідження можна переглянути за посиланням.

Окрім цього, ми видаємо точкові матеріали, де аналізуємо закупівлі певних конкретних товарів або послуг або тенденції сфери. Ось деякі з них:

Також наші фахівці постійно аналізують законопроєкти, що стосуються сфери публічних закупівель. Лише за останні два роки ми опрацювали понад 50 таких ініціатив.

Ба більше, ми координуємо експертну групу при ТІ Україна з питань удосконалення системи публічних закупівель, до якої входять представники бізнесу, замовників, органів влади та громадськості.

Комунікації

Ми прагнемо ділитися з вами результатами нашої роботи, а також усіма важливими подіями у сфері публічних закупівель. Крім того, ми впевнені, що висвітлення корупції — важливий крок до її подолання.

За ці п’ять років ми опублікували понад 4700 блогів, аналітичних матеріалів та новин. Писали про зради і боротьбу з ними — а також ділилися перемогами та секретами для їх досягнення.

У лютому 2018 ми почали фіксувати коментарі та інтерв’ю, які наші спікери дають в медіа. За цей час їх було понад 100. 65% цих коментарів і інтерв’ю бути на телебаченні, 20% — на радіо, решта — для онлайн-ЗМІ та друкованих видань.

Про наші аналітичні матеріали говорили й українські ЗМІ. Лише за 2020 рік DOZORRO і наші аналітичні інструменти згадали в медіа більше 2,5 тисяч разів. Це понад удвічі більше, ніж торік.

Ми стараємося, щоб вам було якомога цікавіше стежити за публічними закупівлями і долучатися до їх контролю. Тому серед іншого, багато уваги приділяємо якісним інфографікам і смішним ілюстраціям. Також ми створюємо тести — освітні й просто розважальні, останнім часом все більше:

Команда

Досягати нових вершин можна тільки з крутою командою. І ми пишаємося тим, які люди зібралися в DOZORRO. Ви можете познайомитися з кожним із нас особисто — просто обирайте відео:

Навчання — невід’ємна частина нашої роботи. Адже щоб вдосконалювати сферу публічних закупівель, нам і самим потрібно зростати. Наші фахівці Анастасія Ференц та Ярослав Пилипенко завершили навчання на курсі «Фахівець з публічних закупівель» від Київської школи економіки. А Юрій Гермашев та Олександр Орлов вдосконалювали свої знання із роботи з інструментом бізнес-аналітики QLIKVIEW.

Крім цього, ми завжди раді ділитися своїми знаннями й досвідом. Лише минулого року до нашої команди долучалися 4 стажерки.

Міжнародне визнання

У 2018 році OGP визнали DOZORRO найкращим проєктом із залучення громадян до реформ в Україні.

А минулого року наших партнерів, проєкт TAPAS “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах”, нагородили відзнакою щорічної Премії цифрового розвитку (Digital development Award) від USAID за спільну роботу з TI Ukraine, зокрема щодо розбудови екосистеми DOZORRO.

DOZORRO та Prozorro допомогли зробити процес публічних закупівель більш прозорим. Система Prozorro, портал DOZORRO та моніторингова мережа, а також аналітичні інструменти BI Prozorro створили справді єдиний та прозорий підхід до вирішення системної корупції у публічних закупівлях.

Також у партнерстві з іноземними ГО ePanstwo (Польща), K-Monitor (Угорщина) та ECONLAB (Чехія) ми зібрали найкращі практики громадського моніторингу публічних закупівель. Цими напрацюваннями зможуть скористатися фахівці з інших країн, щоб обрати оптимальне рішення для себе, ґрунтуючись на найкращих практиках, що вже існують.

Крім цього, у межах проєкту з OCP ми ділилися своїм досвідом та методологією моніторингу закупівель, що направлені на боротьбу з COVID-19, з громадськими організаціями та журналістами з Молдови та Киргизької Республіки.

Консультували дослідників з Прінстонського університету щодо відкритих даних в сфері закупівель, громадського нагляду за закупівлями та виявленні змови у них.

 

О, ТАК!

Долучайтесь до моніторингу публічних закупівель — користуйтесь нашими інструментами.
моніторинговий
портал
публічний
модуль
аналітики
аналітика
коронавірусних
закупівель
карта
закупівель
шкіл
Стежте за нашими соціальними мережами
Підтримайте проєкт
Підпишіться на нашу розсилку