Катерина Риженко спеціально для УП

У 2017 році Україна втратила транш у 600 мільйонів євро від ЄС через невиконання чотирьох вимог, зокрема через не запущену автоматичну перевірку декларацій у визначений час. Тоді єврочиновники говорили про “нездатність Національного агентства із запобігання корупції (НАЗК) до ефективної роботи”, особливо щодо перевірки електронних декларацій.

Подібних епізодів можна нарахувати багато. Йдеться і про неефективність НАЗК у питанні створення спецпорядку декларування для СБУблокування розслідувань НАБУ щодо незаконного збагачення “без дозволу” НАЗК, можливі фальсифікації перевірок е-декларацій та кураторство процесів з Банкової.

Так виникла потреба у перезавантаженні НАЗК.

Старт оновленню дав парламент, який у жовтні ухвалив важливий закон. Документ передбачає звільнення членів Агентства, зміни колегіальності інституції на одноосібне керівництво та ін.

Наразі – конкурс на голову НАЗК у розпалі. 19 листопада – останній день прийому документів.

До середини грудня комісія з трьох українських і трьох міжнародних експертів має обрати нового очільника НАЗК.

 

Окрім дійсно почесного статусу, на першого одноосібного голову НАЗК чекають без перебільшення мегавипробування. Які?

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(460) "Йдеться і про неефективність НАЗК у питанні створення спецпорядку декларування для СБУ, блокування розслідувань НАБУ щодо незаконного збагачення "без дозволу" НАЗК, можливі фальсифікації перевірок е-декларацій та кураторство процесів з Банкової." ["quote_author"]=> string(105) "Катерина Риженко, керівник юридичного відділу ТІ Україна" }

Йдеться і про неефективність НАЗК у питанні створення спецпорядку декларування для СБУ, блокування розслідувань НАБУ щодо незаконного збагачення "без дозволу" НАЗК, можливі фальсифікації перевірок е-декларацій та кураторство процесів з Банкової.

Катерина Риженко, керівник юридичного відділу ТІ Україна

Дійсно автоматична перевірка декларацій

Станом на осінь 2019 року, автоматична система перевірки декларацій працює з численними ручними діями. Наприклад, немає авторозподілу перевірок декларацій між працівниками НАЗК.

Повна автоматизація процесу усуне частину суб’єктивності з перевірки декларацій та має прискорити процедуру. За словами т.в.о. голови НАЗК Наталії Новак, вже маючи удосконалене законодавство, за два місяці можна очікувати покращення роботи.

Доступ до реєстрів

Раніше у НАЗК був відсутній, наприклад, автоматизований доступ до Спадкового реєстру, Єдиного реєстру довіреностей і Реєстру актів цивільного стану, і ці питання теж вирішуються.

Однак удосконалений закон не розв’яже проблеми незадовільного стану державних реєстрів та відсутності повної інформації задля належної автоматизованої перевірки декларацій. Тож новопризначеному голові доведеться включатися до цього процесу.

 
array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(202) "Повна автоматизація процесу усуне частину суб'єктивності з перевірки декларацій та має прискорити процедуру." ["quote_author"]=> string(105) "Катерина Риженко, керівник юридичного відділу ТІ Україна" }

Повна автоматизація процесу усуне частину суб'єктивності з перевірки декларацій та має прискорити процедуру.

Катерина Риженко, керівник юридичного відділу ТІ Україна

Оновлення порядку перевірки декларацій

На заваді перевіркам декларацій може стати застарілий порядок повної перевірки декларацій, який побудовано на основі моделі колегіального управління і не узгоджується з новим законом.

Наприклад, в порядку досі є речення: “Повна перевірка декларацій (декларації) проводиться за рішенням Національного агентства, в якому надається доручення його члену провести повну перевірку декларацій (декларації) через працівників Підрозділів.” Але за новим законом членство в НАЗК скасовано, тому все це речення повністю втрачає сенс. І це не єдина недосконалість порядку.

Раніше ми вже давали рекомендації, як можна змінити цей порядок. Але це теж потребуватиме часу, бо новий варіант документу треба затверджувати в Мін’юсті.

 
array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(342) "На заваді перевіркам декларацій може стати застарілий порядок повної перевірки декларацій, який побудовано на основі моделі колегіального управління і не узгоджується з новим законом." ["quote_author"]=> string(105) "Катерина Риженко, керівник юридичного відділу ТІ Україна" }

На заваді перевіркам декларацій може стати застарілий порядок повної перевірки декларацій, який побудовано на основі моделі колегіального управління і не узгоджується з новим законом.

Катерина Риженко, керівник юридичного відділу ТІ Україна

Відсутність антикорупційної стратегії

Несистемність і фрагментарність державної антикорупційної політики призводить до менш вдалих результатів. Парламент досі не затвердив нової антикорупційної стратегії на 2018 – 2020 роки. Це може завадити керівнику НАЗК повноцінно планувати роботу Агентства. І це питання справді дуже на часі, адже чинна Антикорупційна стратегія завершилася ще у 2017 році.

Звітність політичних партій

Попри те, що фінансування непарламентських політичних партій призупинено, новому очільнику НАЗК доведеться навести лад у звітності політичних партій.

Зараз в Агентстві діє неефективна паперова система, коли партії передають свої дані десятками й сотнями пакунків з оригіналами документів. Якщо партія має розгалужену мережу осередків у регіонах, доводиться відправляти ці звіти вантажівками.

Врегулювання сфери конфліктів інтересів

Колишнє керівництво отримало низку рекомендацій від міжнародних партнерів стосовно врегулювання конфлікту інтересів.

Неврегулювання конфліктів між приватним інтересом і посадовими обов’язками – це невичерпне джерело корупції.

Новому очільнику НАЗК доведеться взятися за цю непросту зону відповідальності та таким чином звузити можливість для зловживань чиновників.

Однак найбільший виклик для голови – це перевести НАЗК у стислі терміни з колегіальних на одноособові рейки. Інстанція, хай і відносно нова, вже набула багато поганих звичок. І з ними треба буде боротися – вперто і нещадно.

Чи готові до цього кандидати на нову посаду?

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(462) "Неврегулювання конфліктів між приватним інтересом і посадовими обов'язками – це невичерпне джерело корупції. Новому очільнику НАЗК доведеться взятися за цю непросту зону відповідальності та таким чином звузити можливість для зловживань чиновників." ["quote_author"]=> string(105) "Катерина Риженко, керівник юридичного відділу ТІ Україна" }

Неврегулювання конфліктів між приватним інтересом і посадовими обов'язками – це невичерпне джерело корупції. Новому очільнику НАЗК доведеться взятися за цю непросту зону відповідальності та таким чином звузити можливість для зловживань чиновників.

Катерина Риженко, керівник юридичного відділу ТІ Україна

Джерело: www.pravda.com.ua