Традиція дарувати подарунки чиновникам під Новий рік чи Різдво до сьогодні збереглася в Україні. Чиновники часом отримують під ялинку і елітні авто, і квартири, і дорогі годинники. Список можна продовжувати нескінченно. 

 

Що насправді можна дарувати посадовцям, аби не переходити рамки закону?

Подарунок — це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової (частина перша статті першої Закону України “Про запобігання корупції”). Це означає, що ділові подарунки у грошових межах, визначених законом, можливі, тому головне вміти правильно, не порушуючи закону, подарувати їх чиновнику. Тому, якщо ви вирішили презентувати сувенір, дотримуйтесь інструкції.

 

Інструкція до подарунку, який не стане порушенням:

 

  • Вартість подарунка

 

Варто дарувати разовий подарунок, який не коштує не більше 2 270 гривень (прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 грудня 2020 року). А за рік сукупна сума подарунка від однієї особи не повинна перевищувати 4 204 грн, тобто два прожиткових мінімуми станом на 1 січня 2020 року року, в який був прийнятий подарунок).

Зверніть увагу: діловий подарунок має відповідати загальновизнаним уявленням про гостинність. Чиновникам (чи їхнім близьким особам) не можна одержувати подарунки у зв’язку із виконанням ними функцій держави чи місцевого самоврядування.

 

 

  • Хто дарує подарунок?

 

Обмеження щодо вартості подарунка знімаються, якщо його дарують близькі особи. За Законом України “Про запобігання корупції”, близькі особи це чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також члени сім’ї: 

а) особа, яка перебуває у шлюбі із суб’єктом та діти зазначеного суб’єкта до досягнення ними повноліття — незалежно від спільного проживання із суб’єктом;

б) будь-які особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки із суб’єктом (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі;

Зверніть увагу: ділові подарунки НЕ можна отримувати від підлеглих!

 

 

  • Вигляд подарунка

 

Подарунок у вигляді  загальнодоступних знижок на товари, послуги, загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси обмеженню не підлягають.

 

Покарання у разі недотримання вищезазначених правил:

Посадовці отримують адміністративний штраф від 1 700 грн до 3 400 грн з конфіскацією подарунка. Якщо ж дана дія буде вчинена повторно протягом року, то чиновник сплатить штраф від 3 400 грн до 6 800 грн з конфіскацією подарунка (пожертви) та з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на один рік.

 

Чиновникам варто пам’ятати: 

1)  Отримання будь-якого подарунка не повинно впливати на об’єктивність чи неупередженість прийняття особою рішень або на вчинення протиправних дій.

2) Окрім того, рішення, прийняте посадовцем на користь особи, від якої вона чи її близькі особи отримали подарунок, вважаються такими, що прийняті в умовах конфлікту інтересів, і на ці рішення розповсюджуються положення статті 67 Закону України «Про запобігання корупції», тобто воно може бути визнаним недійсним.

3) Подарунок не можна вимагати, просити чи одержувати через інших осіб для себе або близьких осіб за певних умов.

 

Дотримуйтеся  цієї  інструкції, щоб корупційний Грінч не вкрав ваше Різдво!

Дякуємо за підготовку цього матеріалу нашій стажерці Анастасії Красновид.

 

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(310) "Подарунок — це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Подарунок — це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової.